Световните финансови институции косвено подкрепят изсичането на тропическите гори

Световните финансови институции косвено подкрепят изсичането на тропическите гори

Световните финансови институции косвено подкрепят изсичането на тропическите гори

Някои от най-големите световни финансови институции косвено помагат за изсичането на тропическите гори в бразилска Амазония, като финансират гиганти в агробизнеса. До този извод стига правозащитната група Global Witness в публикувания днес доклад Bankrolling Destruction

Три от най-големите централни банки в света – Банката на Англия, Федералния резерв и Европейската централна банка, са обвинени от организацията, че са инвестирали в унищожаването на критични за климата гори в Бразилия. През „програми за купуване на активи“ всяка от цитираните институции е придобивала през последните години облигации на корпорации, отговорни за незаконното и безпощадно обезлесяване на критични за климата гори и заграбване на земя в Бразилия. 

Разследването на активистите стига до заключението, че от 2020-а досега Фед е купил облигации на обща стойност 16 млн. долара, емитирани от Archer-Daniels-Midland Company (ADM), Bunge Ltd Financial Corp и Cargill Inc. – всички те, обвинени в разрушителна за околната среда дейност в Бразилия. Банката на Англия също е купила корпоративни облигации за 150 млн. паунда, емитирани от Cargill  Inc. от 2016 г. досега, а ЕЦБ – дълг с неназована стойност, издаден от Bunge Finance Europe BV.

„Тези програми са гарантирани от съответните правителства в Обединеното кралство, САЩ и държавите-членки на ЕС. Това означава, че техните данъкоплатци несъзнателно финансират компании, ангажирани с унищожаването на Амазонка и други тропически гори“, отбелязват авторите на доклада Bankrolling Destruction. Според тях всичко това се случва въпреки многократните публични изявления и от трите централни банки, в които се подчертават рисковете, които изменението на климата крие за финансовата стабилност и дългосрочния икономически растеж.

Цитираните в доклада мултинационални компании - Cargill, Bunge и ADM, отрекоха обвиненията срещу тях.

Global Witness призовава трите финансови институции да приемат политики за нулево обезлесяване и да избягват подобни сделки в бъдеще.

„Във време, когато климатичната криза опустошава страните по света, е неприемливо най-големите централни банки да финансират компании, които участват в унищожаването на горите и свързаните с това нарушения на човешките права. Ако искаме да имаме някаква надежда за ограничаване на изменението на климата, имаме нужда от тези гори. За каквото и да са създадени техните схеми за закупуване на корпоративни облигации, със сигурност целта не е това”, подчерта Вероника Оукшот, ръководител на екипа за гори в Global Witness.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ