Световните финансови институции косвено подкрепят изсичането на тропическите гори

Световните финансови институции косвено подкрепят изсичането на тропическите гори

Някои от най-големите световни финансови институции косвено помагат за изсичането на тропическите гори в бразилска Амазония, като финансират гиганти в агробизнеса. До този извод стига правозащитната група Global Witness в публикувания днес доклад Bankrolling Destruction

Три от най-големите централни банки в света – Банката на Англия, Федералния резерв и Европейската централна банка, са обвинени от организацията, че са инвестирали в унищожаването на критични за климата гори в Бразилия. През „програми за купуване на активи“ всяка от цитираните институции е придобивала през последните години облигации на корпорации, отговорни за незаконното и безпощадно обезлесяване на критични за климата гори и заграбване на земя в Бразилия. 

Разследването на активистите стига до заключението, че от 2020-а досега Фед е купил облигации на обща стойност 16 млн. долара, емитирани от Archer-Daniels-Midland Company (ADM), Bunge Ltd Financial Corp и Cargill Inc. – всички те, обвинени в разрушителна за околната среда дейност в Бразилия. Банката на Англия също е купила корпоративни облигации за 150 млн. паунда, емитирани от Cargill  Inc. от 2016 г. досега, а ЕЦБ – дълг с неназована стойност, издаден от Bunge Finance Europe BV.

„Тези програми са гарантирани от съответните правителства в Обединеното кралство, САЩ и държавите-членки на ЕС. Това означава, че техните данъкоплатци несъзнателно финансират компании, ангажирани с унищожаването на Амазонка и други тропически гори“, отбелязват авторите на доклада Bankrolling Destruction. Според тях всичко това се случва въпреки многократните публични изявления и от трите централни банки, в които се подчертават рисковете, които изменението на климата крие за финансовата стабилност и дългосрочния икономически растеж.

Цитираните в доклада мултинационални компании - Cargill, Bunge и ADM, отрекоха обвиненията срещу тях.

Global Witness призовава трите финансови институции да приемат политики за нулево обезлесяване и да избягват подобни сделки в бъдеще.

„Във време, когато климатичната криза опустошава страните по света, е неприемливо най-големите централни банки да финансират компании, които участват в унищожаването на горите и свързаните с това нарушения на човешките права. Ако искаме да имаме някаква надежда за ограничаване на изменението на климата, имаме нужда от тези гори. За каквото и да са създадени техните схеми за закупуване на корпоративни облигации, със сигурност целта не е това”, подчерта Вероника Оукшот, ръководител на екипа за гори в Global Witness.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Гръцките власти предупредиха за екстремно високи температури до 45°
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Отиде си роклегендата Ози Озбърн
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.