Опозицията печели изборите в Гренландия, проведени в сянката на Тръмп

Дясноцентристката опозиция в Гренландия спечели изненадваща победа на общите избори във вот, доминиран от темата за независимостта и желанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да поеме контрола върху полуавтономната територия, пише Би Би Си.
Демократическата партия, която подкрепя постепенен преход към независимост от Дания, спечели около 30% от гласовете, показват почти пълните резултати.
„Гренландия се нуждае от нас, за да бъдем заедно във време на голям интерес отвън“, каза лидерът на партията Йенс-Фредерик Нилсен пред местните медии. „Има нужда от обединение, затова ще влезем в преговори с всички“, допълни той.
Сега неговата партия ще трябва да преговаря с други формации, за да сформира коалиция.
Гренландия - най-големият остров в света, между Арктическия и Атлантическия океан, е под контрола на Дания от около 300 години.
Гренландия управлява собствените си вътрешни работи, но решенията относно външната и отбранителната политика се вземат в Копенхаген.
Пет от шестте основни партии в изборите подкрепят независимостта от Копенхаген, но не са съгласни относно скоростта, с която да я постигнат.
Демократическата партия, чийто вот е нараснал с повече от 20% спрямо 2021 г., се счита за умерена партия по отношение на независимостта.
Друга опозиционна партия, „Налерак“, която се стреми незабавно да започне процеса на независимост и да установи по-тесни връзки със САЩ, е напът да заеме второ място с почти една четвърт от гласовете.
Подкрепата за „Налерак“ нарасна преди вота заради решението на един от най-популярните млади политици в Гренландия – Аки-Матилда Хьог-Дам, да се присъедини към нея от една от управляващите партии.
Около 44 000 гренландци от население от 57 000 души имаха право да гласуват, за да изберат 31 депутати, както и местното правителство. В бюлетината участваха шест партии. Гласуването се проведе в 72 избирателни секции, разпръснати из огромния остров.
„Демократите се нуждаят от подкрепящ партньор, за да могат да имат мнозинство“, казва Мария Акрен от Университета на Гренландия.
От 2009 г. Гренландия има правото да свика референдум за независимост. Въпреки че „Налерак“ настоява за гласуване в рамките на няколко години, партията на Йенс-Фредерик Нилсен подкрепя постепенен подход към независимост, като се фокусира първо върху успеха на самоуправлението.
Стратегическото местоположение на Гренландия и неизползваните минерални ресурси привлякоха особено вниманието на президента Тръмп. Той за първи път представи идеята за закупуване на острова по време на първия си мандат през 2019 г.
Откакто отново встъпи в длъжност през януари, Тръмп повтори намерението си да придобие територията.
„Нуждаем се от Гренландия за националната сигурност. По един или друг начин ще я получим“, каза той по време на обръщението си към Конгреса на САЩ миналата седмица.
Лидерите на Гренландия и Дания многократно са отхвърляли исканията му.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Денят в цифри
България |За какво се споразумяха Китай и САЩ в Женева?
Компании |Проучване: Най-популярният плод в света е застрашен от климатичните промени
Свят |Може ли чревната флора да ни превърне в престъпници?
Наука и Здраве |The Times: ЕС и Великобритания ще представят пакт за отбрана тази седмица
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 12-ти до 18-ти май
Хороскоп |На днешната дата, 12 май. Световен ден на медицинските сестри
На днешната дата |УЕФА предвижда промени в правилата за „милиметровите“ засади във футбола
Спорт |Може ли чревната флора да ни превърне в престъпници?
Наука и Здраве |Зеленски покани Путин да се срещне лично с него в Турция
Свят |Туск обвини Русия за пожара на най-големия мол във Варшава
Свят |Как умните лидери запазват най-ценните си кадри
Лидерство |Четири стратегии за разказване на истории, с които ще изградите лоялни последователи
Маркетинг |ADVERTORIAL

United Group International ще пусне в експлоатация ново оптично трасе, свързващо Гърция и Югоизточна Европа

Първо публично представяне на безплатния софтуер в помощ на хора, лишени от зрителни способности

Коментари
Няма въведени кометари.