Politico: Тръмп обмисля да намали обмена на разузнавателна информация с Европа, ако се върне в Белия дом

Politico: Тръмп обмисля да намали обмена на  разузнавателна информация с Европа, ако се върне в Белия дом

Доналд Тръмп обмисля да намали обмена на разузнавателна информация с членовете на НАТО, които зависят от САЩ по отношение на информацията, която помогна на Украйна да се противопостави на Русия, твърдят чуждестранни служители, информирани за плановете, цитирани от Politico.

Съветниците на Тръмп са казали на съюзническите държави, че намаленият обмен на разузнавателна информация ще бъде част от по-широк план за намаляване на подкрепата и сътрудничеството на САЩ с 32-членния алианс, твърдят трима европейски служители и високопоставен служител на НАТО, на които е предоставена анонимност, за да обсъдят вътрешните дискусии.

Длъжностните лица заявиха, че са научили за предложението за ограничаване на обмена на разузнавателна информация по време на дискусии със съветници на Тръмп относно по-широките планове за намаляване на участието на САЩ в НАТО. Бившият президент многократно поставяше под въпрос и се опитваше да подкопае алианса по време на първия си мандат.

Ограничаването на разузнаването може да има тежки последици за сигурността, особено за Украйна, която се опитва да отблъсне руската инвазия.

"Именно американското разузнаване помогна да се убедят много страни от НАТО, че Путин е решен да нахлуе в Украйна", заяви един европейски служител. "Някои страни не вярваха, че Русия има възможности да проведе успешна военна кампания".

Потърсен за коментар, говорител на кампанията на Тръмп не отговори директно, като вместо това препрати към изявлението на TruthSocial, че бившият президент "ще възстанови мира и ще възстанови американската сила и възпиране на световната сцена".

Ограничаването на разузнаването при евентуална бъдеща администрация на Тръмп е било тема на обсъждане по време на срещата на върха на НАТО тази седмица, твърдят служителите, както и високопоставен американски служител. На всички тях е била предоставена анонимност, за да обсъдят свободно мислите си за втора администрация на Тръмп.

Намаляването на обмена на разузнавателна информация между САЩ може да намали способността на Европа да устои на руска инвазия, ако президентът Владимир Путин реши да разшири военните си операции на континента отвъд Украйна, каза висшият американски служител.

Президентът Джо Байдън разшири обема на разузнавателната информация, която САЩ споделят, особено свързана с Русия, с чуждестранни съюзници. Европейските служители заявиха, че не е ясно дали администрацията на Тръмп обмисля да се върне към предишното ниво на обмен на информация или да го намали още повече.

Опасенията за плановете на Тръмп, ако спечели преизбирането си, идват в момент, когато НАТО увеличава усилията си за събиране на доказателства за предполагаеми саботажи, включително палежи, свързани с Русия в Европа.

"В момента Русия извършва действителни палежи и саботажи и планира убийства на територията на съюзниците - всичко това с цел да подкопае подкрепата за Украйна сред нашето местно население", заяви високопоставен служител на НАТО. "САЩ увеличиха обмена на разузнавателна информация в рамките на НАТО, за да подпомогнат реакцията на тези саботажни кампании. И това има реално въздействие."

САЩ винаги са споделяли определена информация със своите съюзници, например за да им помогнат да се подготвят за потенциална терористична атака или за да помогнат на алианса да се подсили срещу непосредствена военна заплаха.

По време на първия мандат на Тръмп служителите на разузнаването му спазваха правилата, като споделяха разузнавателна информация с най-близките си партньори в областта на сигурността, включително с тези от алианса "Пет очи". Това не надхвърляше изискваното или обичайното.

Администрацията на Байдън издигна тази отговорност на ново ниво - разработи стратегия за засилване на събирането на разузнавателна информация за Русия и за широко споделяне на тази информация със съюзниците си по света. Тя сподели чувствителна разузнавателна информация със съюзниците си в телеграми, в дипломатически разговори по целия свят, включително в Африка, и в брифинги между висшите ръководители на разузнаването и техните колеги.

"Споделянето на разузнавателни данни между членовете на НАТО и Украйна е от изключително значение за противодействие на руската военна агресия срещу Украйна, както и за разкриване и осуетяване на други дестабилизиращи руски действия в Европа и извън нея", заяви Джон Бренън, бивш директор на ЦРУ. "Прекъсването или значителното намаляване на обмена на разузнавателна информация между САЩ и съюзниците и партньорите от НАТО би имало незабавно, дълбоко и потенциално дълготрайно неблагоприятно въздействие върху интересите на западната сигурност."

Засиленият обмен на разузнавателна информация от страна на администрацията на Байдън също е част от по-широка стратегия за опит да се противодейства на руското влияние и военна мощ в кътчета на земното кълбо, където САЩ традиционно доминират, включително страни в Африка.

Разузнавателните данни на САЩ, предоставени на НАТО през последните три години, са предоставили на партньорите на Вашингтон важна информация за движението на Русия на терен в Украйна, включително за военните й маневри и тактически напредък, заяви американският служител. Тя също така подчертава партньорството на Москва с Иран и Северна Корея и последователното използване на китайски военни технологии в помощ на военните ѝ операции.

По време на реч в Техническия университет в Джорджия през 2022 г. директорът на ЦРУ Бил Бърнс заяви, че американското разузнаване е било "жизненоважно" за войната в Украйна, като добави, че войната е предложила ценни уроци за това "как да се разработва добро разузнаване ... и да се използва открито и творчески, за да се дискредитират фалшивите разкази, на които противниците толкова често се крепят".

Въпреки че европейските държави също са създали разузнавателни служби на високо равнище, американската разузнавателна информация често е по-солидна, твърдят служители, особено по някои въпроси, свързани с Русия. Без подробен обмен на информация служителите се опасяват, че европейските държави ще се превърнат в още по-лесна мишена за Русия.

Все пак има определена информация, която САЩ разчитат да получават от европейските си партньори - и ако Тръмп задържи разузнавателните данни, те също вероятно ще предприемат ответни мерки, заяви един наскоро пенсиониран висш американски служител.

"Почти толкова вреден, колкото прекратяването на сътрудничеството с европейските ни съюзници, е фактът, че те вероятно ще задържат разузнавателна информация от нас, като се има предвид, че Тръмп доста бързо и свободно борави с класифицирана информация", каза един бивш високопоставен американски служител. "Има неща, които нашите съюзници знаят, а ние не знаем, на които разчитаме, когато става въпрос за определени източници".

Съюзниците на САЩ по време на конференцията на НАТО също предупредиха за тази опасност. Както каза един от европейските служители, "споделянето на разузнавателна информация често е двупосочен трафик".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ