Съдия в САЩ ограничава контактите на администрацията на Байдън с фирмите за социални мрежи заради цензура

Съдия в САЩ ограничава контактите на администрацията на Байдън с фирмите за социални мрежи заради цензура

Федерален съдия в САЩ ограничи комуникациите на администрацията на Байдън с компаниите за социални мрежи относно модерирането на съдържание на техните платформи, предаде Би Би Си.

В решение от 155 страници във вторник съдия Тери Доути забрани на служители на Белия дом и някои правителствени агенции да се свързват с фирми относно „съдържание, в което се използва защитена свобода на словото“.

Това е победа за републиканците, които обвиниха служители на администрацията и правителствените агенции в цензура. Демократите твърдят, че платформите не успяват да се справят с дезинформацията.

Случаят беше една от най-внимателно наблюдаваните битки за Първата поправка към Конституцията на Съединените американски в американските съдилища, предизвиквайки дебат относно ролята на правителството в модерирането на съдържание, което смята за невярно или вредно.

Белият дом съобщи, че Министерството на правосъдието на САЩ разглежда становището и ще вземе решение за следващите си стъпки.

„Нашето последователно виждане остава, че социалните мрежи имат критична отговорност да вземат предвид ефектите, които техните платформи имат върху американския народ“, се казва в изявление на Белия дом.

Оттам добавят, че платформите трябва „да правят независим избор относно информацията, която представят“.

Решението идва след съдебно дело от назначените от републиканците генерални прокурори на Мисури и Луизиана, в което се твърди, че американски служители са оказвали натиск върху социалните мрежи да адресират публикации по редица теми, включително политики във връзка с пандемията от COVID-19 и за сигурността на изборния процес.

Съдия Доут, който беше назначен от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, каза, че ищците са „представили съществени доказателства в подкрепа на твърденията си“.

„Доказателствата, представени досега, изобразяват сценарий, напомнящ на антиутопия. По време на пандемията COVID-19 - период, който може би се характеризира най-добре с широко разпространено съмнение и несигурност, правителството на Съединените щати изглежда е поело роля, подобна на Оруелско „Министерство на истината“, коментира съдията.

Решението ограничава комуникациите със социалните мрежи на правителствените агенции, включително Министерството на здравеопазването и ФБР, както и на секретаря на Министерството на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас и Джен Истърли, която ръководи Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата.

Изключение обаче се прави за контакт със социални мрежи, когато те трябва да бъдат предупредени за рискове за националната сигурност и престъпна дейност.

Съдия Доути също така се позова на няколко обмена на имейли между високопоставени служители в Белия дом и компании за социални мрежи.

Той даде за пример имейл от април 2021 г. от бившия директор по дигиталната стратегия на Белия дом Роб Флахърти  до служители на технологичния гигант Google.

В имейла Флахърти казва, че платформата на Google за споделяне на видео YouTube „насочва“ хората към съдържание, насаждащо колебания относно ваксините срещу COVID019.

„Това е тревога, която се споделя на най-високите (и имам предвид най-високите) нива на Белия дом“, пише той.

От Google не са отговорили веднага на искане на Би Би Си за коментар.

Междувременно собственикът на Facebook и Instagram - Meta е отказал да коментира решението на съдията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ