Българските политици поздравиха Доналд Тръмп (Обновена)

Българските политици поздравиха Доналд Тръмп (Обновена)

Часове след излизането на първите резултати от президентските избори в САЩ заваляха поздравления от политици от цял свят към вероятния 47-ия стопанин на Белия дом. Приветствия към Доналд Тръмп отправиха и българските политици. 

"Поздравления за Доналд Тръмп за изборната му победа! Уверен съм, че нашият ефективен диалог на най-високо ниво ще продължи в интерес на стратегическото партньорство между България и САЩ", написа президентът Румен Радев.

Служебният премиер Димитър Главчев поздрави кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп по случай постигната убедителна изборна победа и му пожела успех във високоотговорната му мисия като президент на САЩ, съобщиха от Министерския съвет на своята фейсбук страница. От българска страна бе споделено удовлетворение от високото равнище на българо-американските отношения и бе изразена увереност, че стратегическото партньорство между България и САЩ ще продължи възходящото си развитие и занапред, включително в ключови области като търговско-икономическо сътрудничество, енергийна диверсификация, иновации и сигурност и отбрана, посочват още от Министерския съвет. 

С пост в социалните мрежи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов честити победата на Тръмп и написа, че е готов отново да работи заедно с новия президент на Америка - за сигурност.

"Поздравявам всички приятели от Републиканската партия за успеха на изборите. Спечелването на мнозинство в Сената и Конгреса и очертаващата се победа в президентската надпревара е сериозно политическо постижение. Разбира се, съдбата на България зависи преди всичко от българите, но доброто сътрудничество със САЩ е важно за позиционирането на страната ни в променящата се геополитическа реалност", написа в профила си във Facebook съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков.

Поздравления дойдоха и от лидера на „ДПС – Ново начало”.  Делян Пеевски определя завръщането на Тръмп в Белия дом като добра новина за демокрацията в САЩ и света, които имат нужда от нормалност, ново начало, мир и просперитет.

"От днес Америка се връща към нормалността! Честита победа на Доналд Тръмп, която предвидих още на 8 октомври 2024 г.", написа лидерът на „Морал, единство, чест" (МЕЧ) Радостин Василев.

Всички български партии трябва да могат да си сътрудничат с администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп, заяви в отговор на въпрос на БТА днес българският евродепутат Андрей Ковачев (партия ГЕРБ, която е част от политическото семейство на Европейската народна партия). Един от квесторите в ЕП бе на среща с представители на български медии в сграда "Спинели" на Европейския парламент в белгийската столица Брюксел.

"Всички български партии трябва да могат да си сътрудничат с новото правителство на САЩ", каза Ковачев, който е в Европейския парламент от 2009 година, като през това време начело на САЩ освен Тръмп са били Барак Обама и Джо Байдън.

Отношенията между България и САЩ, както и между ЕС и САЩ, зависят от това дали ще се изпълнят предизборните обещания по време на кампанията на кандидата за президент на Републиканската партия Тръмп, посочи Ковачев.

"От геополитическо значение е дали има знак за равенство между предизборната кампания и новата американска политика спрямо Русия, Иран, Тайван, Близкия изток", добави квесторът в ЕП.

Запитан от БТА дали коментира със своите колеги европарламентаристи коментарът на Тръмп, че ако в НАТО не увеличат разходите за отбрана, дори "би насърчил" президента на Русия Владимир Путин, Ковачев отговори, че НАТО не може да се откаже от член 5 на Вашингтонския договор за колективната отбрана при нападение.

"И генералният секретар на НАТО е казвал неведнъж, че това правило не подлежи на промяна. Така че ние не зависим само от САЩ. Има нещо друго - трябва да се чува по-силно гласът на ЕС по отношение на възникващите военни конфликти. Така например не може ЕС да няма самолетоносач в Средиземно море, както е отбелязвал върховният представител по сигурността и външната политика (Жозеп Борел - бел. ред.). Не може да нямаме самолетоносач пред бреговете на Близкия изток, не може да нямаме военен сателит и когато ни трябват спътникови снимки, да се молим на американците за сателитни снимки", каза още Ковачев.

Той отбеляза, че е важно и каква ще бъде политиката на Тръмп спрямо Западните Балкани. Утре той ще зададе въпрос на словенския кандидат за еврокомисар по разширяването на ЕС Марта Кос.

"Доналд Тръмп ще гледа на ЕС като на екселски файл", каза българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел, която е и заместник-председател на делегацията на Европейския парламент за връзки със Съединените американски щати. Тя даде днес пресконференция за български журналисти в Брюксел, предава БТА.

"През първия си мандат Тръмп рядко гледаше към Европа. Ние не сме първият му приоритет. Най-вероятно ще ни сложи на масата като един ескелски файл. Оттук нататък трябва да говорим по бизнес с него", коментира тя. 

Според Ева Майдел по много от темите Европа вече няма да може да разчита на САЩ като партньор и ще трябва сама да поеме отговорността си. 

Тя определи победата на Доналд Тръмп като изключително изразителна и допълни, че не е очаквала резултатите да излязат още днес, а най-рано утре. "Чисто политическите съгласия по основни теми ще стават все по-трудни. Когато говорим за Украйна, Ливан, Китай", смята още Ева Майдел. 

"Що се отнася до НАТО, смятам, че, голяма част от държавите осъзнаха, че два процента е абсолютният минимум, които трябва да се отделят за отбрана. Въпросът сега е дали ще можем да отделяме повече от този процент. Два процента е абсолютният минимум. Не знаем какво ще бъде отношението на Доналд Тръмп към НАТО, ще иска ли да го реформира, ще иска ли да остане в НАТО. Трябва да сме готови да водим тежки преговори", добави тя.

"През последните няколко дни се правят паралели между САЩ и България. Има обаче сериозна разлика. Отговорността за съставяне на правителство в България лежи само върху българските партии. Решенията за това какво се случва в нашата страна трябва да се взимат в София, аз вярвам, че се взимат в София. Всяко едно друго решение звучи малко като извинение, че не можем сами да взимаме решенията", каза в отговор на въпрос на БТА Ева Майдел, български евродепутат от ГЕРБ-ЕНП.

Отново в отговор на въпрос на БТА Ева Майдел каза, че не е учудващо, че част от европейците харесват Тръмп. 

“Хората, когато са обхванати от несигурност, предпочитат да се ориентират към хората, които изглеждат, че могат да имат лидерски позиции", коментира тя и добави, че гражданите обичат да бъдат на страната на печелившия.

От европейска перспектива резултатите от изборите в САЩ не са добри, каза днес българският евродепутат Радан Кънев от ЕНП/ДБ на пресконференция за български журналисти в Брюксел. Той прогнозира, че резултатите означават по-трудни отношения между САЩ и Европа. "Тези отношения не бяха лесни и при администрацията на Байдън", добави в същото време Радан Кънев.

"Резултатът не е окончателен, но изглежда абсолютно сигурен към настоящия момент, много по-убедителен от очакваното. Изглежда убедителен в негова полза. Очертава се поне първите две години един изключително силен мандат на Тръмп с мнозинство на Сената. Почти сигурно мнозинство в Камарата на представителите", каза още българският евродепутат.

Според него Европа ще трябва да се ангажира повече с отбраната си - нещо, което така или иначе е трябвало да стане.

"Европа ще трябва да направи така, че центърът на тежестта на НАТО да се премести на континента и да няма усещането, че НАТО е придатък на американската отбранителна мощ", каза още Радан Кънев.

Той добави, че европейските държави трябва да положат неистово усилие за съхраняване на НАТО, на Северноатлантическия съюз, защото, по думите му, НАТО не е ЕС и САЩ.

"Заявките на Тръмп, заявките, с които спечели центристкия вот в САЩ и ключовите щати на север, които определиха крайния резултат, най-вече Пенсилвания, са заявки за брутален икономически протекционизъм. Предизборните обещания на Тръмп са за много силни нови протекционистични мерки, включително конкретно по отношение на Европа, нови мита между десет и двайсет процента за различните европейски стоки", коментира още българският евродепутат. Той смята, че Европа трябва да мисли за засилване и укрепване на единния си пазар и за ориентиране на производствата си в по-голяма степен към вътрешния пазар, който съвсем не е завършен.

"Приоритетите, които се очертават пред Европа вследствие на политическата промяна в САЩ се отнасят за България в по-голяма степен, защото сме на източния фронт на НАТО и ЕС. България трябва да мисли много бързо за отбранителните си способности, за съчетавенота на тези способности с тези на съседни държави -  на първо място на Полша и Румъния, които вършат усилено тази работа за разлика от нас", добави Радан Кънев.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ