Бойкот в парламента. Депутатите от ПП отказаха да влязат в пленарна зала

Бойкот в парламента. Депутатите от ПП отказаха да влязат в пленарна зала

Пленарното заседание на Народното събрание започна с бойкот на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България", които не влязоха в пленарната зала. Причината е, че днес се обсъжда кои да са председателите на БНБ, на Сметната палата и на Здравната каса. Решението за обсъждане бе прието вчера от Бюджетна комисия. Срокът за номинации се намалява от 14 на 7 дни. ПП-ДБ обаче не са съгласни и искат срокът да си остане 14 дни.

"Тази сутрин парламентарната група на ПП-ДБ няма да влезе в зала, защото ясно предупредихме, че това, което се случва, е недопустимо. Подмяната на Гешев със Сарафов - ние поискахме да изслушаме министъра на правосъдието. Бяхме блокирани от скритото мнозинство на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане". Вчера три регулатора - Сметната палата, БНБ и Здравната каса бяха вкарани в комисия. Уговорката е във всички регулатори да има кандидати с безупречна репутация, като тази уговорка беше нарушена", заяви на брифинг в парламента съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

"Ако някой си мисли, че докато имаме правителство, че цената ще е във всички регулатори хората да са заменени от това скрито мнозинство на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", много се лъже. Няма как да дадем контролите на държавата в ръцете на това мнозинство без да обсъждаме. Българската държава не заслужава в следващите 5 години да има регулатори, които са същите отпреди", добави Петков.

Днес цялата ни парламентарна група отива на съвещание да вземем решение какво правим, ако този тип нарушаване на договореностите продължават. Даването на оставка потенциално е възможен резултат, добави Петков. 

"Вчера Борисов каза неща, които не са верни, че няма ангажимент. Има ясен ангажимент към обща законодателна програма. Прекрасно е, че ГЕРБ вярва, че има по-хубави закони. Става дума за демонстрация, че има друго мнозинство. Денков и Габриел поеха ангажимент, че ще има механизъм за избор на регулаторите. Нека някой да не си мисли, че ще има правителство параван. Искаме съгласуване за всички регулатори. Искаме ясен график и ангажимент за отговорността", заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов.

Според Иванов, президентът Радев се е оказал най-големият адвокат на Сарафов. "Отговорното действие е да има правителство. Искаме ясна договорка за механизъм за това как ще се попълват регулаторите. Призоваваме към разум и разговори и от това зависи не дали ще има едно или друго правителство. Правителството не се разваля, но трябва да определим характера му. Има ясни ангажименти, те се нарушават, ние призоваваме към разум. Когато има ясен ангажимент, няма да има нужда да си говорим през медиите. Ще има правителство, ако е правителство на реформите", допълни Христо Иванов.

Нали никой не се съмнява, че ротация няма да има, заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод разногласията с ПП-ДБ. Според него те правят всичко това, "което е в записа" - смяна на кадри в министерствата, в агенциите, регулаторите и "навсякъде назначават свои хора". 

"Навсякъде си назначават техните хора, те нямат политическо семейство и предлагат и еврокомисар, значи те искат всичко, посочи Борисов. Те правят всичко, което Делян Добрев предупреждаваше и в същото време искат да управляват и нашата парламентарна група, видяха, че и другите партии не ги искат. Излиза, че ни плашат, че пак ще падне правителството. Аз няма да сваля правителството и с всичките си действия досега показахме абсолютна стабилност и правителството съществува благодарение на нас", подчерта лидерът на ГЕРБ. Борисов заяви, че трябва да се подпише споразумение за съвместно управление.

Относно думите на президента Румен Радев, че курсът на новото правителство е да тласка България все по-близо до войната, Борисов заяви, че по никакъв начин не тласкат държавата към война. "Целият демократичен свят помага на Украйна, кой с каквото може. От първия ден на войната България изнася огромно количество оръжие за Украйна. Разликата между производствената, търговска цена и доставката е два пъти. Някой през цялото време изнася оръжие, а в същото време някои комисионери лапат от 40 до 100% печалби", добави Борисов. 

Той обясни, че се е запознал с Лена Бориславова, като по думите му е разбрал истинските намерения на ПП - "да управляват държавата еднолично, както парламента, законодателната власт, регулаторните органи. С 63 депутата всичко, което може да се командва.

Борисов каза още, че имат разногласия за управлението на БНБ. ГЕРБ са за оставането на поста на Димитър Радев, докато по думите му ПП имат други предложения.

А междувременно, в отсъствието на парламентарната група на ПП - ДБ, които даваха трибунка за разногласията с ГЕРБ-СДС, парламентът пренареди дневния ред на днешното заседание. Първа точка ще бъде приемане на процедурни правила за избор на шеф на БНБ. Втора – процедурни правила за избор на председател на Сметната палата. Трета точка - процедура за избор на шеф на НЗОК. Четвърта – изслушване на министъра на енергетиката. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ