Взаимни обвинения за "плаващи мнозинства" и "смокинови листове" заляха парламента

Взаимни обвинения за плаващи мнозинства и смокинови листове заляха парламента

Взаимни обвинения за "плаващи мнозинства" и "смокинови листове" превзеха дневния ред на парламента днес след като вчера беше осуетено изслушването на правосъдния министър Атанас Славов в правната комисия заради избора на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор, блокирано с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане".

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков обвини ГЕРБ-СДС, че прокарват свои политики с подкрепата на ДПС и "Възраждане" и предупреди, че това заплашва стабилността на кабинета. В отговор лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов напомни, че между формациите, които участват в управлението, няма подписано коалиционно споразумение и няма как да има каквито и да е претенции за мнозинствата в пленарната зала. Останалите партии започнаха да нищят темата дали има стабилна коалиция между ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ. А лидерът на БСП Корнелия Нинова се обърна към ПП-ДБ с думите: "Късно е, либе, за китка. Или ще го играете това хоро до край, или се пускайте о време". Ето повече по темата.

"Няма как да има политическа стабилност и да има дълголетие този парламент и това правителство, ако ГЕРБ-СДС продължават с плаващите мнозинства. Цялото общество е настръхнало по темата на смяната на Гешев със Сарафов. За наша огромна изненада изслушването на правосъдния министър беше блокирано с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане". Това е притеснителна тенденция, какво има да се крие, защо няма прозрачност по тази тема. ГЕРБ-СДС използва алтернативни мнозинства, за да блокират важни за обществото неща", добави съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. 

"ПП-ДБ да сме като смокинов лист отпред, а те отзад важните неща за обществото да си ги прокарват с други мнозинства. Това е не само предупреждение, а призив, че по този начин те вкарват огромен риск в политическата система и ако така си мислят, че ще се случи, ние няма да го приемем. Нямаме проблем повечето комисии да са при тях, за да могат да контролират правителството в първата ротация. Големият ни страх е колко от тези комисии ще отидат в ДПС и колко във "Възраждане", каза още Кирил Петков. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов напомни, че между формациите, които участват в управлението, няма подписано коалиционно споразумение и няма как да има каквито и да е претенции за мнозинствата в пленарната зала. 

"Българският народ искаше редовно правителство. Потиснахме цялото си его, което господин Петков явно не може, по-скоро Лена Бориславова не може, щото тя вчера пише смс-и: "Ще се се счупи сглобката". Аз сглобка не съм правил и няма да участвам в сглобките им. Умението да управляваш е да правиш мнозинства, така работи парламентарната република. Президентската република е по-друг начин - назначаваш правителство и си носиш отговорност. Ние сме много големи за смокинов лист и като ни сложат отпред, те не се виждат, но тогава започва на нас да ни свети отзад. Така че нека да успокоят топката", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. 

"Виждам една стабилна коалиция между ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ. Нека да не забравяме, че ДПС гласува този кабинет, че те участват заедно в по-голямата част от решенията, които се вземат и това, че имат дребни личностни противоречия, въобще не значи, че имат сериозни концептуални различия. Те са едно, разделено на три. В момента обаче управляват заедно", коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. 

По думите му от „Възраждане“ още при сформирането на това правителството са заявили, че то няма как да бъде стабилно, няма да издържи дълго и ще предизвиква много по-сериозна политическа криза. "Виждаме, че политическата криза не се разреши, а се задълбочава, защото предстои да се избират ръководители на институции с изтекъл мандат, за което аз съм сигурен, че още няма никаква договореност вътре в тази т.нар. коалиция между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС", добави Костадинов.

В България съществуват две мнозинства – едно официално и на книга, на двете първи формации, а другото е на ГЕРБ-СДС, "Възраждане" и ДПС, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова. 

"Мнозинството ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ сами си блокираха собствения дневен ред на правна комисия. Уверявам ви, такова нещо не е имало, откакто съществува парламент. При това го направиха, за да не изслушат собствения си министър на правосъдието какво смята за правосъдната реформа. Уважаеми управляващи, от началото на парламента нямате нито един закон, приет с мнозинството на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. По всички закони сте на различно мнение и се карате", каза Нинова и даде примери със законопроектите за разделянето на КПКОНПИ, отделянето на следствието от прокуратурата, избирането на Бойко Борисов и Делян Пеевски за външната и конституционната комисия и с бюджета.

"Какво означава това? Означава нестабилност, несигурност и липса на перспектива пред България и българските граждани. Означава плаващи мнозинства. Сега разбирате ли защо БСП прекъсна разговорите за правителство в някакъв такъв вариант. Не Гешев, не Пешев, не Сарафов, никой не е виновен за нашето решение освен един - казва се Бойко Борисов. Казва се също мъдрост и опит на партия, която взима разумни решения, защото това, което чувствате днес - че сте смокинов лист, ние го разбрахме преди един месец, че искат да сме смокинов лист. Тогава аз казах, че няма да сме резервна гума на тротинетка", коментира още Нинова.

Лидерът на БСП и се обърна към ПП-ДБ с думите: "Късно е, либе, за китка. Или ще го играете това хоро до край, или се пускайте о време".

"Прокрадва се изневярата в това ново семейство ГЕРБ и ПП. Понеже сме работили шест месеца в едно управление с ПП бяхме свикнали на такъв тип подход от тяхна страна – да пращат SMS-и, да упорстват, да налагат мнения и да изискват. След като получиха благословията на Борисов и Пеевски сега да свикват. Страшното в момента е, че тази комуникация върви с хората, срещу които би трябвало да бяха изправени като опонент, тоест ПП се създадоха, за да махнат ГЕРБ, а сега текат вътрешносемейни кавги, които според мен колкото по-бързо доведат до падането на този кабинет, толкова по-добре, защото ако допуснем по-дълго ПП-ДБ в управлението, щетите ще бъдат непоправими", заяви Станислав Балабанов от ИТН.

От "Има такъв народ" имали готови предложения за промени във формата на структуриране на прокуратура, избирането на главния прокурор и т.н., стана ясно от думите му. "Това, което предлагат Христо Иванов и ПП не е съдебна реформа и тази политическа дъвка, която те използват въобще да се премахне функцията главен прокурор е абсолютна глупост, защото такава промяна може да направи Велико Народно събрание, а не виждам ентусиазъм да се върви към такъв формат", добави Балабанов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ