Денков: Ще има промени в кабинета, но ограничени

Денков: Ще има промени в кабинета, но ограничени

Денков: Ще има промени в кабинета, но ограничени

Критиките към министрите са несправедливи, включително и тези от президентството. Тези хора работят за държавата и, ако непрекъснато ги натискаме в определена посока, им пречим да си свършат работата. Освен това, наличието на критика към някой министър, не значи, че той трябва да бъде сменян. Това заяви пред журналисти премиерът Николай Денков. 

Той отново увери, че двамата с Мария Габриел имат водеща роля в определянето състава на правителството след ротацията. И допълни, че темата ще бъде обсъдена и с парламентарните групи. По думите му, с Мария Габриел вече са имали среща с ГЕРБ и е постигнато съгласие, че ще бъдат ограничени промените само там, където е необходимо и че Денков и Габриел ще имат водеща роля при подготовката на състава. 

Попитан дали единствено здарвният министър ще бъде сменен при ротацията, Денков отговори: "Министър Хинков прибърза с това изявление, мисля, че трябваше да изчака. Но както казах и в НС, много е голям натискът върху тях, много несправедливи са критиките към тях, включително и от президента. Добре е да си дадем сметка, че тези хора работят в полза на държавата и бизнеса и ако непрекъснато им пречим и ги натискаме в определени посоки, така им пречим да си вършат работата", посочи той.

Критиката на Илияна Йотова, че кабинетът е "Б" отборът, той определи като неадекватна. "България е парламентарна република, в която има разделение на властите. След като се избере МС, той си има задължения. НС си има права и задължения. През тези месеци има многобройни случаи, в които парламентът е искал нещо, но се е случвало нещо друго, защото МС е казвал, че това няма да е правилно. Да припомня за дерогацията, например. Така работи парламентарната република, защото ако имаме служебен кабинет, в който само един човек назначава всички и решава всичко, тогава нямаме и отбор, имаме само един треньор.” 

Във връзка с упреците към военния министър Тодор Тагарев Денков заяви: "Поне 80% от публичните критики са некоректни, неадекватни, в резултат на някакви политически интереси, особено от опозицията. Така че наличието на критики към някой министър изобщо не означава, че трябва да бъде сменен, нали като го смените, трябва да сложите друг. Затова винаги сам казвал, че когато някой каже: "Искам да сменя министър и състав на регулатор", аз питам кой ще го замести". Самият Тагарев заяви тази сутрин в ефира на bTV, че въпросът с оставането му на министерския пост след ротацията не е на дневен ред, но продължава да разчита на подкрепа от коалицията ПП-ДБ и особено от премиера Денков, който имал най-преки наблюдения върху работата му.

Денков заяви още, че няма никаква причина да коментира кандидатурата на Десислава Атанасова за конституционен съдия. Той нямал никаква яснота как работи КС и за да коментира, трябва да е малко по-запознат как работят тези съдии.

Относно призива на Тодор Тагарев пред Атлантическия съвет в САЩ за преглед на онлайн и традиционните медии за руска пропаганда, както и ревизия на учебните програми по история относно ролята на Русия, Денков посочи, че това са две различни теми. "Първата е темата за дезинформацията в медиите и социалните мрежи. Всички знаем, че има такава дезинформация, няма универсален механизъм да се борим с нея, така че всички държави, включително и България, трябва да положим усилия като рубриките фактчек. Когато се обсъждат теми, да се сблъскват гледни точки. Така ме това е усилие, което трябва да бъде подкрепено, защото се фрагментира обществото, поднасяйки му информация, която човекът иска да чуе, но по този начин се прекъснат връзките между различните общества", каза Денков. 

По отношение на учебниците те трябва да представят историята такава, каквато е била, обясни премиерът. "Основно за нашите учебници - в тях е представена само една част от историята, която представя Русия, СССР само в една светлина. Има елементи, които са грижливо и внимателно разчистени и оттам се създава внушение за децата, с което и аз съм израснал с това внушение и ми трябваха години след това да прочета други книги, за да разбера за какво става дума". 

Не са обсъждани нови искания в рамките на посещението на военния министър Тодор Тагарев в САЩ. Поставили сме въпроса за самолетите, "Страйкър"-ите, изграждането на източния фланг. Водени са и разговори за подсилване на ПВО-системата ни, каза още Николай Денков. 

За отвлечените моряци от "Galaxy Leader" и "Руен" премиерът заяви, че няма нова информация. "Има разговори с хутите през МВнР. Знаете, че те се отнасят сравнително добре с двамата - капитанът и помощник-капитанът на "Galaxy Leader", които са там. Така, че там въпросът е политически как ще се развият отношенията с хутите и Йемен, Иран, който ги подкрепя. По отношение на другиия кораб ("Руен"), както и друг път е ставало дума, това си е чисто пиратски акт, така че там се действа на ниво преговори в какъв срок, кога, какво и що. Информация има и за тях. Няма към момента нещо обезпокоително. Раненият моряк беше изтеглен, за който имаше риск, обясни премиерът Николай Денков. 

На въпрос имат ли моряците на "Руен" комуникация със семействата си, Денков отговори, че към момента не може да отговори. В последния разговор с Мария Габриел и Ситуационния център е станало ясно, че няма нова информация и "всичко е спокойно". Всички тези възможности се използват, имаме разговори и посредничество там, където е разумно, но трябва да се внимава, защото са дипломатически усилията. Да, използват се посредници", посочи Николай Денков на въпрос дали можем да използваме посреднически усилия на държави в района. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ