Кирил Петков: Ако Конституцията не се случи, не виждам бъдеще за парламента

Кирил Петков: Ако Конституцията не се случи, не виждам бъдеще за парламента

Кирил Петков: Ако Конституцията не се случи, не виждам бъдеще за парламента

Всички сме заложили много. Ако Конституцията не се случи, не виждам бъдеще за самия парламент, Всичко се слага на масата за тази реформа и мисля ,че ще се случи. Това заяви пред bTV съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков.

Петков е категоричен, че ще има реформи в структурата на прокуратурата и МВР.

„Това е червената линия, която никой не може да мине. Тук има два аргумента. Единият аргумент е ролята на главния прокурор да бъде сменена, така че той да не бъде монополист на прокурорската власт в България. Идеята, че „само Господ“ е над главата на един човек да остане в историята и да може неговите права да бъдат делегирани на целия ръководен орган в прокуратурата“, каза той.

Петков отбеляза, че съдиите трябва да са напълно независими, така че парламентарната квота при тях трябва да е по-малка от професионалната, но при прокурорите това трябва да стане обратното.

„Вярвам, че при пускането на лампите и прожекторите - коя политическа сила стои зад кой член на прокуратурата, ще даде яснота, когато тези хора гласуват. Време е идеята, че прокуратурата е абсолютно независима с тази, че прокуратурата е отчетна към обществото и всички трябва да поемат дори политическа отговорност, когато Висшият съдебен съвет в частта прокуратура вземе някакво решение“, добави той.

По думите му има текстове, които са спорни и докато Конституционният съд не реши, никой няма да знае.

„Те са повече в частта служебен кабинет. Там също е много интересен баланса. Искаме да има ограничение кой може да бъде премиер в служебен кабинет, но то да бъде достатъчно широко, така че да не иззима избора на президента, защото това е негово право и ние не искаме да влизаме във Велико народно събрание“, допълни той.

Относно вчерашната среща на лидерите в „сглобката“, Петков каза, че е била в много „свеж формат“.

„За разлика от лидерските срещи, вчера казахме, че не говорим по политически теми, а за решенията на бюджета. Спряхме да говорим за позициониране, коя партия какво ще направи и се фокусирахме чисто оперативно. Взехме много важно решение – да не се опитваме да решаваме всички казуси едновременно, а казус по казус. До Нова година ще работим само по Конституцията и бюджета, всичко останало – след това", допълни съпредседателят на ПП.

Що се отнася до ситуация в „сглобката“, Петков каза, че отношенията с Бойко Борисов са преминали на оперативно ниво.

„Т.нар. работна среща беше много свеж формат. Когато махнем политическото и заговорим за приоритетите, решенията се намират. Спряхме да говорим за позициониране, коя партия какво ще направи и се фокусирахме чисто оперативно. Взехме много важно решение – да не се опитваме да решаваме всички казуси едновременно, а казус по казус. До Нова година ще работим само по Конституцията и бюджета, всичко останало – след това“, допълни съпредседателят на ПП.

Той каза, че предложенията са дошли до голяма степен от финансовия министър, но одобрението е било общо.

„Казахме, за първи път ще имаме бюджет за култура от 520 млн. Това е рекорд. Откъде се взимат парите? Реално, за глобалния данък от 15%, който в България се налага на фирмите с оборот над 750 млн. евро, успяхме да се договорим, че ще направим изключение от него само за фирмите, които инвестират. Ако инвестираш повече ти се намалява данъка от 15%. Този допълнителен данък ни даде възможността да инвестираме в културата, в допълнителен център за киберсигурност в ДАНС“, каза Петков.

„Съгласихме се за две неща – детската болница трябва да я направим и дадохме пари за проектиране на т.нар. протонен център“, добави той.

По думите му общата сума от новия данък е към 350 млн. лв.

„От тях колко ще се намалят зависи от това колко от тези големи фирми ще инвестират. Остатъкът би трябвало да е повече от достатъчен за покриването на тези разходи“, обясни Петков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ