НЗОК ще има двама подуправители

НЗОК ще има двама подуправители

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще има двама подуправители. Това решиха депутатите с гласуваните на второ четене изменения в Закона за здравното осигуряване. Текстовете бяха гласувани анблок със 116 гласа "за", 52 - "против" и 25 "въздържал се". Вносител на законопроекта е Драгомир Стойнев и група народни представители от "БСП-Обединена левица", предава БТА. 

Според приетите текстове управителят на НЗОК определя правомощията и ресорите на двамата подуправители на НЗОК. Предвидено е в срок до три месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание да избира втори подуправител на Националната здравноосигурителна каса с мандат до изтичането на мандата на заварения до влизането в сила на закона подуправител на НЗОК. Разпоредбите предвиждат още до определянето на правомощията и ресорите, завареният до влизането в сила на този закон подуправител на НЗОК, да продължава да упражнява правомощията си по досегашния ред.

Спор в зала предизвика разпоредбата, предвиждаща НЗОК да заплаща медицинската помощ на изпълнителите на медицинска помощ "в рамките на стойностите, определени в договорите по ал. 1 и в съответствие с целевите средства в закона за бюджета на НЗОК за съответната година, като се отчита и делът на резерва при решение на Надзорния съвет на НЗОК по чл. 15, ал. 1, т. 7.“  Предложението бе направено от народния представител Валери Лачовски от ГЕРБ-СДС. Срещу приемането му възразиха депутати от "Възраждане", "Продължаваме-промяната - Демократична България", "Алианс за права и свободи". 

Маргарита Махаева от „Възраждане“ заяви, че идеята да има двама подуправители на НЗОК не е продиктувана от това да има по-добър взаимен контрол. По думите й добавянето на още една управленска позиция, от която няма никакъв смисъл, ще доведе до допълнителни, абсолютно ненужни, финансови разходи. Тя посочи, че целта на законопроекта е да се вкара в ръководството на касата политически лоялен на БСП кадър. 

Относно предложението на ГЕРБ-СДС, направено в здравна комисия, Махаева изтъкна, че то е направено в противоречие на парламентарния правилник. По думите ѝ с него се цели в договорите между РЗОК и изпълнителите на медицинска помощ да се вписват стойностите, които са определени с бюджета на НЗОК и касата да заплаща само тези стойности, които са определени в договора. Махаева постави въпроса кой ще заплаща надлимитните дейности на болниците и дали болниците ще започнат отново да връщат пациенти, защото са стигнали до свръхзадлъжнялост. Депутатът припомни, че вече има решение на Конституционния съд от миналата година, с което се отменят подобни разпоредби.

Иван Ибришимов от "БСП – Обединена левица" посочи, че предложението им има за цел подобряване ефективността и стабилността в управлението на НЗОК. С представените промени ще бъде постигната по-устойчива и гъвкава управленска структура чрез разпределяне на отговорността между двамата подуправители. Това ще гарантира по-добър контрол, добави депутатът.

Костадин Ангелов  от ГЕРБ-СДС настоя, че всеки български гражданин, който има нужда от лечение, ще го получи и нито един пациент няма да бъде върнат. Нито един български гражданин няма да бъде върнат от лечебно заведение, увери Ангелов. 

Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ посочи, че предложените промени няма да усложнят достъпа до здравната система. 

Хасан Адемов от „Алианс за права и свободи“ посочи, че от създаването на НЗОК през октомври 1999 г. никога не имала двама подуправители. Той също настоя, че става въпрос за партизиране на ръководството на НЗОК и разпределяне на порции в НЗОК между управляващите. 

По отношение на промяната, предлагана от ГЕРБ-СДС, Адемов отбеляза, че нито един добросъвестен изпълнител на медицинска помощ, няма да върне пациент. Има лечебни заведения, които като изчерпят лимита, ще пренасочат пациента към друго лечебно заведение. Ако обаче си изчерпал лимита, и приемеш пациент, това означава да увеличиш задълженията, които имаш, отбеляза депутатът. Според  Адемов подуправителят няма да реши по никакъв начин въпроса с този преразход от 242 млн. лв. за медицински дейности на НЗОК. Истинската дискусия е какво да направим за да рационализираме тези разходи. Според мен е крайно време да приемем методика за определяне на цените на клиничните пътеки, както и методика за определяне на цената на лекарския труд, добави той. 

Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната – Демократична България“ отбеляза, че прогнозният дефицит на НЗОК за тази година се очаква да бъде 270 млн. лв., а за миналата година е бил 146 млн. лв., и още не е разплатен. Сумата от двете е 416 млн. лв., което надвишава целия резерв от 276 млн. лв. на НЗОК. По думите му болниците имат вариант да превишат лимитите, но след като Конституционният съд анулира тези промен, те все пак ще трябва бъдат платени. Ние всъщност преместваме финансовото бреме за следващата година, това се предлага с този законопроект, каза депутатът и заяви, че те няма да го подкрепят. Колегата му Васил Пандов посочи, че това предложение на ГЕРБ-СДС по същество представлява възстановяване на лимитите. Той настоя, че редакционна поправка е извън обхвата на разглеждания законопроект и е направена между първо и второ четене. По думите му с нея се предлага съществено изменение във функционирането на здравноосигурителната система, без оценка на въздействието, без анализ и се приема по начин, който е уязвим. Асен Василев от ПП-ДБ също апелира да не се приема въпросния текст и настоя за трайно разрешаване на проблема. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ