Папа Франциск: Отказът на помощ за мигрантите е „тежък грях"

Папа Франциск: Отказът на помощ за мигрантите е „тежък грях

Папа Франциск остро осъди отношението към мигрантите, които прекосяват Средиземно море, за да влязат в Европа, и заяви, че е „тежък грях“ да не се предлага помощ на мигрантските кораби, предаде Ройтерс.

„Има хора, които работят систематично и с всички средства, за да отхвърлят мигрантите“, заяви понтификът по време на седмичната си обща аудиенция на площад „Свети Петър“.
„И това, когато се прави със съвест и отговорност, е тежък грях“, каза той.

Папата често говори за отношението към мигрантите по време на 11-годишното си папство. Но думите му в сряда, в които се позова на католическата терминология за един от най-тежките видове грях, бяха особено силни.

Мигрантите, които прекосяват Средиземно море с обикновени занаятчийски или самоделни лодки от Северна Африка и Близкия изток, са обект на нестихващи дебати в цяла Европа през последното десетилетие. Международната организация по миграция изчислява, че от 2014 г. насам са изчезнали над 30 000 мигранти, прекосяващи Средиземно море.

В понеделник в Италия беше издадена заповед за 60-дневно задържане на спасителен кораб, управляван от благотворителната организация „Лекари без граници“. Властите заявиха, че плавателният съд, който е провел няколко спасителни операции на 23 август, не е съобщил правилно за движението си.

От „Лекари без граници“ отхвърлиха тези твърдения. „Бяхме санкционирани за това, че просто сме изпълнили законовото си задължение да спасяваме човешки животи“, се казва в изявление на организацията.

В сряда Франциск призова за разширяване на пътищата за достъп на мигрантите и за „глобално управление на миграцията, основано на справедливост, братство и солидарност“. Папата заяви, че въпросът няма да бъде решен чрез „милитаризиране на границите“.

През последните седмици папата предлагаше поредица от разсъждения относно католическите духовни въпроси. В началото на забележките в сряда папата каза, че отлага тази серия тази седмица, за да обмисли „хора, които прекосяват морета и пустини, за да намерят място, където могат да живеят в мир и сигурност“.

Аудиенцията в сряда беше последната преди 87-годишният Франциск, да тръгне следващата седмица на амбициозна визита в четири държави в Югоизточна Азия от 2 до 13 септември. Това е най-дългото пътуване досега на папата, който сега редовно използва инвалидна количка поради болки в коленете и гърба.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ