Шефката на Световната търговска организация се подготвя за нова битка с Доналд Тръмп

Шефката  на Световната търговска организация се подготвя за нова битка с Доналд Тръмп

Той е бившият президент, известен с расистката си реторика и обещанието да наложи общи мита върху целия внос в САЩ. Тя е първата африканска жена начело на Световната търговска организация (СТО), която защитава каузи като изменението на климата, равенството между половете и развитието в търговията.

Доналд Тръмп и Нгози Оконджо-Ивеала може да са в различни светове в идеологическо отношение, но имат обща цел: и двамата искат втори мандат, съобщи Politico.

Пътищата им се пресичат за първи път през 2020 г., когато Тръмп като президент блокира назначаването на Оконджо-Ивеала на най-високия пост в областта на търговията.
Този път СТО ускори процеса на избор с близо два месеца от началото му на 1 декември - ход, който според бивши и настоящи служители има за цел да избегне повторни обструкции от страна на Тръмп, ако той спечели.

СТО категорично отрича това, като твърди, че легитимността на процеса е „безспорна“ и „напълно прозрачна“. Но решението не остана незабелязано. Клет Вилемс, бивш търговски служител при Тръмп, го осъди като „напълно глухо от политическа гледна точка“.

„Опитвайки се да ускорите този процес, вие по същество заемате позицията, че не ви интересува какви биха били възгледите на потенциалната администрация на Тръмп“, каза той пред „Политико“. „Следователно се опитвате да подкопаете тези възгледи. А реалността е, че, да, администрацията на Тръмп има силни възгледи за някои от несправедливостите в системата“, допълва Вилемс

Страните членки на СТО имат срок до 8 ноември, само три дни след изборите в САЩ, да предложат свой кандидат. Ако никой не се кандидатира, Оконджо-Ивеала ще получи своя втори мандат без конкуренция.

Кой ще излезе напред?

Досега никой от претендентите за поста на Оконджо-Ивеала не се е явил на "ринга". Дори и никой да не се изправи срещу нея, не знам дали това може да се приеме като категоричен мандат за нея“, казва Дебора Елмс, ръководител на търговската политика във фондация „Хинрих“.

Един от служителите в Женева, заяви, че когато за първи път е бил предложен ускорен процес на подбор, няколко членове „не са казали нищо“. Не само САЩ - Индия, Корея и страните от Персийския залив също мълчаха.

Мандатът на Оконджо-Ивеала предизвиква както критики, така и похвали. Тя разчупва калъпа на предишните генерални директори, благодарение на приблизително 25-годишния си опит в работата като икономист по въпросите на развитието в Световната банка и внася смели стратегии в организация, която често е критикувана като бюрократична и бавно развиваща се.
„Много често СТО се възприема като орган, ориентиран към консенсус, а лидерът е там, за да улеснява постигането на консенсус“, казва Али Ренисън от SEC Newgate, бивш съветник по търговията в правителството на Обединеното кралство, който познава лично Оконджо-Ивеала от няколко години. „Тя пое по-директна, проактивна роля.“

Генералният директор често пътува извън Женева, за да повишава осведомеността за СТО и да се ангажира с организации като COP за климата и биоразнообразието, както и със Световната банка и МВФ по въпросите на веригите за доставки и климата.

Докато някои - като Питър Унгфакорн, който преди това е работил в секретариата на СТО - смятат, че Оконджо-Ивеала ще насочи СТО към модел на „мозъчен тръст“ с „повече блясък и по-малко съдържание“, други - като адвоката по международна търговия в Sidley Austin Николас Локхарт - са на мнение, че този активизъм прави организацията „по-значима“.

„Тъй като членовете не са свикнали генералните дирекции да бъдат активни - а генералната дирекция е доста активна - мисля, че понякога тя предизвиква ортодоксалните схващания“, казва Локхарт, който е бивш правен съветник в Апелативния орган на СТО.

Не е човек, занимаващ се с търговия

Предишният опит на Оконджо-Ивеала в Световната банка, е фокусиран върху развитието. Това предизвика остри критики от страна на бившия търговски представител на Тръмп, Робърт Лайтхайзър, който по-късно я заклейми като „съюзник на Китай в Женева“ в мемоарите си.

„Неговото изразено мнение беше, че Нгози не познава СТО и не е човек, който се занимава с търговия“, каза Кийт Рокуел, бивш говорител на СТО и старши научен сътрудник в мозъчния тръст Hinrich Foundation.

Има някои членове, които „наистина се дразнят“ от фокуса на генералния директор върху развитието на пола, правата на коренното население и климата, които според Елмс го възприемат като „всичко, освен търговията“.

Това не е мнение, ограничено само до съюзниците на Тръмп. Хари Броудман, бивш търговски служител в администрацията на Клинтън, казва, че „Нгози е човек от Световната банка, финансист, а не човек от търговията“.

„Тя е умна, тя е много добра, знаете, в дипломатическо отношение, но, и има много малко хора, които имат тайнственото разбиране за СТО“, каза той. 
Въпреки това поддръжниците ѝ харесват нейната насоченост към развитието. Посланикът на Обединеното кралство в Женева Саймън Манли похвали нейната „далновидна програма за зелени цифрови услуги и приобщаваща търговия“, като подчерта, че рядко е „срещал някой толкова ангажиран, толкова трудолюбив, толкова визионерски и толкова сплотен“.

Министърът на търговията на Обединеното кралство Дъглас Александър, неин стар колега от Световната банка, изтъква „нейната трайна загриженост за интересите на глобалния юг, както и проницателността ѝ като бивш финансов министър“.

„Виждаме в нея правилната жена, на правилното място и в правилното време“, каза той пред „Политико“.

Нейното представяне можеше  да бъде по-добро

Докато тя се стреми към втори мандат, остава въпросът дали мандатът на Оконджо-Ивеала е довел до съществен напредък. Критиците посочват само скромни постижения: слабо споразумение за интелектуална собственост и незавършена сделка за риболов, насочена към ограничаване на вредните субсидии, които водят до свръхулов. Липсата на осезаеми резултати обаче не се дължи само на Okonjo-Iweala, тъй като СТО се бори да постигне напредък, тъй като разчита на консенсус от всички членове. Тазгодишната министерска конференция в Абу Даби беше широко възприемана като разочароваща, с малко осезаеми резултати освен удължаването на мораториума върху данъците върху цифровите услуги с една година. Базиран в Женева бивш служител каза, че „няколко пъти са чували, че тя е толкова фокусирана върху постигането на резултати, особено ако те ще изглеждат добре, че не обмисля толкона как СТО може най-добре да допринесе за важни разговори. ”

Други примери включват „тайно обработен“ преглед на McKinsey на организацията, който никога не е видял бял свят, и глобална инициатива за ценообразуване на въглеродните емисии, представена на членовете без предварително разрешение, което раздразни мнозина, каза бившият служител. „Всички дойдоха на срещата с инструкции да бъдат критични по някакъв начин и затова срещата беше трудна. Всъщност предложението беше креативно и има заслуги", казаха те.

„Това е добра илюстрация на по-широка динамика, при която генералният директор е иновативна, тя е обмислена, но понякога хората не са готови за това и идеите също не са били представени толкова ефективно, колкото биха могли да бъдат.“

Предстоят проблеми

Ускореният изборен процес на СТО междувременно предизвика реакции. Норвежкият посланик Петер Олберг, който председателства Генералния съвет, най-висшият орган за вземане на решения в СТО, информира членовете, че е „открил конвергенция“, за да започне процеса по-рано. Това разгневи официалните лица на САЩ, като говорител на USTR изрази загриженост относно това „предположение за сближаване, а не за консенсус“, което изисква единодушно съгласие на членовете.

„Откриване на конвергенция? Няма взето решение? Той решава?" каза Рокуел. „Това кара хората да мислят, че това е администрация, която не харесва правилата, защото правилата не се спазват.“

Рокуел и други бивши служители смятат, че Оконджо-Ивеала е организирала тази промяна, опасявайки се, че победата на Тръмп и назначаването на Лайтхайзър може да доведе до блокиране на нейното преизбиране.

Олберг отрече това, като каза, че е инициирано по-рано от обикновено „по пряко искане на група членове на СТО“, с подкрепата на „огромно мнозинство от членовете, след всеобхватни консултации“.

„Номинациите остават отворени до 8 ноември. През този период всички членове на СТО имат право да подават номинации и процесът ще продължи изцяло в рамките на установените правила“, добави той.

Ускореният процес на подбор следва призивите на африканската група държави в СТО да се даде повече време за подготовка за следващата министерска конференция.

„Имате тези конференции на всеки две години“, отвърна Рокуел. „Това не е причина.“ Той предупреди, че победата на Тръмп може да доведе до „много напрегната ситуация“ в бъдеще.

Геополитическа фрагментация

Непредсказуемостта на Тръмп сериозно усложнява нещата за световната търговска организация. „СТО има много по-големи проблеми от това дали Нгози ще бъде преизбран или не“, каза Елмс от фондация Хинрих. „Човекът очевидно се готви или да разруши цялата институция, или поне да я игнорира.“

Ако Тръмп наистина спечели, Оконджо-Ивеала може да се изправи пред най-тежкото предизвикателство досега.

Неговото предложение за агресивни тарифи - най-малко 10 процента в световен мащаб и 60 процента върху китайски стоки - може допълнително да фрагментира световната търговия, тенденция, която тревожи много официални лица.

Вече видяхме признаци на фрагментация на търговията по геополитическа линия от първата вълна на Тръмп“, каза друг служител, базиран в Женева, който също получи анонимност, за да говори откровено. „Движението към фрагментация е нещо, за което сме загрижени.“

В крайна сметка мисията на Оконджо-Ивеала за СТО, която включва всички играчи, ще бъде изправена пред определящ тест, ако и тя, и Тръмп осигурят съответните си втори мандати.

Оконджо-Ивеала често се опира на анекдоти, когато излага своята визия за световната търговия. „Тя обича да разказва много истории за Руанда“, каза Ренисън от SEC Newgate, като СТО подчертава как хората в една опустошена от война нация са успели да изградят малък бизнес и да се ангажират със световния търговски пазар.

„Мисля, че тя харесва подобни анекдоти, защото се опитва да представи развиващия се свят като надхвърлящ стереотипа си да зависи от помощ и всъщност да се превърне в играч сами по себе си“, каза тя.

Това е история за оцеляване и процъфтяване срещу шансовете. Оконджо-Ивеала ще се надява, че СТО може да се адаптира по подобен начин в лицето на предстоящите огромни предизвикателства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ