Влизането в сила на по-строгия граничен контрол в Германия дразни съседите

Влизането в сила на по-строгия граничен контрол в Германия дразни съседите

Германия възстанови от днес  временния контрол по западните и северните си граници като част от усилията за борба с незаконната миграция и трансграничната престъпност, съобщиха от Министерството на вътрешните работи.

Ограниченията са част от поредицата мерки, които страната предприе, за да затегне позицията си по отношение на незаконната миграция след рязкото увеличаване на броя на пристигащите, по-специално на хората, бягащи от войната и бедността в Близкия изток, както и след нарастването на подкрепата за опозиционната крайна десница и консерваторите, предаде Ройтерс. 

 Проверките вече ще се прилагат на сухопътните граници на Германия с Франция, Белгия, Люксембург, Нидерландия и Дания за период от шест месеца, което е още една пречка за свободното движение в Европейския съюз. Те вече са въведени на граничните пунктове с Полша, Чешката република, Австрия и Швейцария. Федералната полиция ще извършва тези проверки гъвкаво, като ще се основава на текущата ситуация в областта на сигурността и ще се съсредоточава върху свеждането до минимум на смущенията за пътуващите, пътниците и търговията, заяви министерството. 

В понеделник трафикът по границите беше свободен. Министерството съветва пътниците да носят валидни документи за самоличност, а гражданите на страни извън ЕС да подготвят документите си за влизане, включително визи, за проверка. Промените идват на фона на намаляващия брой на молбите за убежище в Германия, които са спаднали с 21,7% през първите осем месеца на годината. Министърът на вътрешните работи Нанси Файзер заяви, че броят им е намалял отчасти благодарение на въведените през миналата година контролни мерки, които са блокирали над 30 000 нерегламентирани влизания.„Ето защо ще разширим временния граничен контрол, така че да обхване всички сухопътни граници на Германия, както разпоредих днес“, заяви тя. „Моята заповед има за цел също така да предпази от острата заплаха от ислямски екстремистки тероризъм и тежка трансгранична престъпност“, добави Нанси Файзер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ