Как преминаха дебатите по първия вот на недоверие към кабинета "Желязков" (допълнена)

С 228 гласа "за", без "против" и с трима "въздържали се", депутатите одобриха точка първа в дневния ред на Народното събрание да бъде обсъждането на вота на недоверие към кабинета "Желязков" с мотиви за провала в политиката на правителство във външната ни политика.
Вотът беше внесен на 26 март от "Възраждане" и подкрепен от "Морал, единство, чест" и "Величие". Според правилника за работа на парламента разискванията по проекта за решение за гласуване на вот на недоверие започват не по-рано от три дни и не по-късно от 7 дни от постъпването на предложението. Гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията и се очаква да е в четвъртък.
В момента проруски партии хабят пленарно време в един вот на недоверие в ущърб на националния интерес. Ние в този нелеп цирк, който се разиграва в пленарна зала, няма да участваме, заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ на пресконференция в парламента, на която заедно с колегите си от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" обявиха решението си да напуснат пленарната зала и да не участват в гласуването на вота на недоверие.
Николай Денков от ПП-ДБ заяви, че нито сега е моментът, нито това е поводът, по който да се иска оставка на правителството. "Когато България изпълни целите си да бъде приета в еврозоната, когато сме подготвени с аргументите, които се събират, проблемите с бюджета и корупцията и др., тогава ще извадим аргументи защо това правителство трябва да търси подкрепа", посочи той.
Темата "външна политика" в момента надали е проблемна за правителството. Това, което кабинетът "Желязков" прави, е това, което и ние мислим като партия – твърда европейска подкрепа, с евроатлантическите партньори и съвместни проекти във военнопромишлената сфера, коментира пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"След 4 години служебни правителства - закопахме дъното. Над 18 млрд. е дупката в бюджета. Сега за първи път преглъщам нещо, което ГЕРБ не прави - да задържа ДДС. Само за да може да съберат парите да се платят пенсиите и заплатите. Няма кеш в държавата. Този, който тръгне да събаря правителството, трябва след това да каже как ще направи всичко това. То не е само да викаш: "Хайде да си ходят". Какво ще се случи? Този дълг ще се изпари?", подчерта Борисов.
Относно решението на "Демокрация, права и свободи" – ДПС (ДПС-ДПС) да остане в управлението, Борисов коментира, че в момента разглежда партиите като такива, отговорни за съдбата и състоянието на държавата, и партии, които са деструктивни.
Той посочи още, че условията на ГЕРБ-СДС относно управлението са две – еврозоната и Планът за възстановяване и устойчивост. "Всеки, който подкрепя тези две неща, ще има възможност в зала да ги подкрепя", каза Борисов.
Лидерът на ГЕРБ посочи, че тази или следващата седмица ще бъдат гласувани и транспонирани двата закона, които Европейската комисия е искала относно ПВУ, сред които е Законът за личните фалити. Борисов заяви, че така "ще се отпушат двете плащания тази година и шестте догодина, касае се за около 8 млрд. лева".
Мотивите на вота на недоверие заради провал във външната политика най-вероятно са навирани от добронамереност, за бъде търсена истината, най-верният път, по който държавата ни да се движи, заяви от парламентарната трибуна министърът на външните работи Георг Георгиев.
Когато боравим с дипломацията, трябва да боравим с фактите и с официалната истина. По отношение на Украйна сме заели позицията на 140 държави от ООН, на НАТО и Европейския съюз, по силата на волята на хората, които са изпратили управляващите формации в Народното събрание. По случая със загиналия в Газа български гражданин Марин Маринов продължаваме да търсим и да настояваме за истината и, когато знаем каква е тя, ще търсим компенсации, извинение, ще бъдем непримирими, подчерта Георгиев.
Външната политика е материя, в която е нужно национално съгласие, единство, само защото по този начин държавата излъчва сила, стабилност и авторитет. Благодарен съм, че във външната политика имаме възможност да демонстрираме изброеното, че страната ни има възможност да излъчва сигнали, които се подкрепят от мнозинството страни членки на ООН, партньори от НАТО и ЕС, да е част от тези страни, формирали модерността и глобалността на света. България е част от всичко това. В съвкупност от всички решения през годините имаме позицията на страна, уважавана, авторитетна. България е държава, която направлява и произвежда процесите, а не само се съгласява и подчинява, добави външният министър.
Настояваме за незабавна оставка на правителството и връщане към външна политика, основана на националния интерес, суверенитет, стремеж към благоденствие на българите и подкрепата към всяка мирна инициатива в международен план, заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Той определи като скандална пасивността на правителството при смъртта на българския служител на ООН капитан Марин Маринов в Ивицата Газа. Вместо да реагира остро, да поиска разследване и да защити достойнството на българската държава, ръководството предпочете тишина и угодничество, за да не засегне интересите на така наречените ни съюзници, заяви Костадинов.
"Това не е политика на суверенна държава, това е тежко предателство и отказ от отговорност към българските граждани. На целия този фон е недопустимо и морално неприемливо значителни средства от държавния бюджет в случай на необходимост да се пренасочват към Украйна, докато социалните системи, системата на образованието, здравеопазването, пенсионното осигуряване остават хронично недофинансирани. Настоящото правителство приема новосформираните тези на ЕС за налагане на нови санкции срещу Руската федерация и отделянето на средства от националните бюджети за развиване на нов вид отбрана. Това е ценностен избор, който ясно показва пълното отчуждение на правителството от проблемите на българския народ", отбеляза Костадинов.
Надявам се гласуването да даде много по-широк мандат на това правителство от мандата, който му е дало управляващото мнозинство по отношение на външната политика, защото тя трябва да се ползва с максимално широко съгласие. Ще призова колегите от "Продължаваме промяната - Демократична България" да се върнат в залата и да гласуват "против" този вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в ЕС, а защо не и да положи основите за излизане на България от европейското семейство, каза Тома Биков от ГЕРБ-СДС. Той посочи, че отсъствието на ПП-ДБ от дебата и от гласуването днес е "разпад на собствената им политическа идентичност". По думите му, от това те ще понесат истински политически щети от своите избиратели, които са убедени в европейската перспектива на България и могат да оценят кое е важно и кое не е толкова важно.
На втория месец от управлението на това правителство е внесен вот на недоверие за провал във външната политика. Външната политика е политика, при която има приемственост. Този дебат има и своята логика – за вота са се подписали три формации, които по принцип помежду си имат конфликти и различия, но въпреки това са събрали подписи да внесат този вот, добави Биков.
Преди дни страната ни беше разтърсена от новина, която не просто шокира, но и преряза сърцата ни като с нож – арестувани са петима души за разпространение на видеа с порнографско съдържание с деца. Зло, което се храни с детската болка. И това не е изолиран случай, посочи в декларация лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов.
"Величие" не вярваме, че институциите ще решат тези проблеми. Затова ще защитим народа, ще осветляваме всяко престъпление на "корумпираната върхушка, която пази тези мрежи и крие истината от хората. Ще изградим структури за обединение на граждански организации, сдружения. България има нужда от нова посока и управление, от политици, които не се борят за постове, а за достойна България. Възстановяването на страната ни започва с възстановяване на духа, вярата, добави Михайлов.
Независимо от това, че ние гласувахме против избора на това правителство, ние няма да подкрепим този вот на недоверие. На първо място в мотивите на вносителите и в някои от изказванията, без да ви прозвучи високопарно, прозира мечтата ви за нов 9-ти септември, отбеляза Атанас Атанасов от ПП-ДБ. Той посочи, че по отношение на нашата външна сигурност най-сериозният риск за българската национална сигурност е войната в Украйна.
Българският национален интерес е България да бъде в Европейския съюз (ЕС) и да бъде част от еврозоната, заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" и депутат от ПП-ДБ Асен Василев. Той отчете, че за тези национални интереси на България - членството в Шенген и еврозоната, от "Продължаваме промяната" са поели огромна политическа щета и загуба на половината от избирателите си. Василев подчерта, че няма как да подкрепят вот на недоверие, който е за външната политика на България, тоест определя накъде да върви България - към ЕС и неговия център или извън него.
"Ние ще поискаме вот на недоверие в момента, в който България получи дата за присъединяването към еврозоната, защото това правителство води вредна за страната икономическа политика. Това правителство прикрива корупционни практики и това правителство е вредно за развитието на България", добави Василев.
Изказването на Василев предизвика реплика от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС. ИС такива опоненти като вас, следващите четири години ще ни бъде много лесно, посочи Ангелов и настоя, че този мандат на правителството ще бъде четиригодишен.
Не можем да си позволим да хвърлим страната в нова политическа криза в името на чужд дневен ред, заяви Атанас Атанасов от парламентарната група на "БСП-Обединена левица". Това управление е трудно, то е резултат от сложни компромиси, но то е необходимо, защото само през редовна власт може да се прави дипломация, да се влияе на решенията на Европейския съюз и да се защитава реално националният интерес, изтъкна депутатът. Към вносителите на вота – вие не искате различна външна политика, искате да разрушите посоката на България, това не е патриотизъм, а безотговорност, облечена в крясъци. БСП ще останем последователни, ще настояваме за мир, няма да подкрепим вот, който цели подкопаване на държавността, каза още Атанас Атанасов.
Ние няма да подкрепим този вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, още повече с тези мотиви, в този момент. Правителството може да бъде критикувано за много действия или бездействия, но точно по отношение на позициите на премиера Желязков и комуникациите му в евроатлантически институции, ние го подкрепяме. Това заяви Танер Али от "Демокрация, права и свободи" - ДПС по време на разискванията на вота на недоверие.
Дебат за външна политика не се опира до цивилизационен избор независимо как се опакова, защото еврозоната не е цивилизационен избор. Цивилизационен избор е да сме част от Европейския съюз, заяви председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
По думите му външната политика и Европейският съюз при "Възраждане“ са "политическа шизофрения“, защото, от една страна са чели декларация от парламентарната трибуна за излизане на страната ни от ЕС, същевременно са участвали в европейските избори и са вътре в Европейския парламент, като в същото време са атакували представителството на институцията у нас. Това са едни доста шумни, инфантилни, неориентирани хора от "Възраждане" по отношение на външна политика, смята Тошко Йорданов.
ПП-ДБ много смело говорят, че след излизането на доклада за еврозоната щели да инициират вот на недоверие при положение, че работата започва оттам - започва подготовката за приемането на еврото. Те саботират собствените си изказвания, смята още председателят на ПГ на ИТН.
Вотът на недоверие е опит за вклиняване на раздор между партиите в коалицията, заяви в началото на правителственото заседание премиерът Росен Желязков. "Той (вотът на недоверие, бел. ред.) няма толкова за цел да нанесе упрек към правителството в рамките на два месеца, в рамките на Изпълнителната власт. Знаете всички, че политически това е някакъв опит за вклиняване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Мисля, че ние сме много по-устойчиви, за да не се подвеждаме по мотивите и предмета на дебата", каза Желязков.
По думите му, България вече над 3 десетилетия е избрала своя ценностен модел на развитие и посоката си, и това е демокрацията. "България е част от Европа, от колективната система на защита на националната си сигурност и интегритет. И това е неотклонната позиция, която това правителство ще следва", категоричен е Желязков.
Вотът на недоверие е нормална практика, но е малко странно, че е точно за външната политика и то в един сравнително млад кабинет, но така или иначе това е право на всяка една парламентарна група. Оттук нататък обаче е важно какво ще бъде съдържанието, защото всеки един вот на недоверие е повод за дискусия и за конкретни решения, по които трябва да се търси консенсус в Народното събрание. Тогава позицията на България и във външнополитическо отношение ще бъде много по-стабилна, каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти преди началото на работна среща за създаването на Център за култура и изкуство на остров Св. св. Кирик и Юлита в Созопол.
Според Йотова днешният вот на недоверие едва ли ще стане причина за прегрупиране в Народното събрание.
Вицепрезидентът допълни, че очаква дискусия по три важни въпроса, свързани с външната политика на страната по време на дебатите - как и дали страната ще продължи участието си в "коалицията на желаещите" и какви ангажименти ще бъдат поети, дали ще се използват средствата от Кохезионния фонд за новата платформа на Европейската комисия за производство на оръжие и превъоръжаване и каква е позицията на България за стратегическия подход за Черно море, който се очаква да бъде представен от ЕК на 28 май.
Вицепрезидентът коментира и решението на парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" - ДПС да продължи да подкрепя управляващата коалиция. "Преди една седмица заявих, че след решението на Конституционния съд, след разместването в Народното събрание, след деветте партии вътре, продължавам да смятам, че управляващата коалиция е още по-стабилна от гледна точка на мнозинството, отколкото беше преди. Вчерашните събития са още едно потвърждение в тази посока", посочи Илияна Йотова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.