Вече гласуваме и с "V" на избори
Още един графичен знак за гласуване освен досегашния X въведоха депутатите при обсъждането на Изборния кодекс на второ четене днес. Вече ще можем да отбелязваме вота си и с чавка, т.е знака V.
Двата разрешени графични знака за гласуване ще бъдат оповестявани на големи табла пред изборните помещения и в кабините за гласуване. На тях изрично ще се указва и че изписването може да става само със син химикал, гласи специален текст в кодекса, също одобрен от парламента.
Депутатите приеха и идеята за машинно гласуване – друго нововъведение в изборната ни система, като уточниха, че това ще става чрез обща бюлетина върху визуален или тактилен терминал, на която гласоподавателят ще отбелязва по еднозначен начин своя вот. Тя ще е проектирана по същия начин, както хартиената, като предоставя и възможност избирателят да не гласува за нито една партия, коалиция или инициативен комитет.
След извършване на електронно гласуване избирателят ще получава от системата контролна разписка, която ще се пуска в специална кутия за машинно гласуване. Електронното гласуване ще се въвежда постепенно. В Кодекса е описано така: до изборите за президент през 2016 г., с изключение на общите избори за общински съветници и кметове през 2015 г., машинното гласуване ще е експериментално и ще се произвежда в до 200 избирателни секции.
Бюлетините за вота ще се отпечатват от печатницата на Българската народна банка под контрола на Министерството на финансите и Централната избирателна комисия и при спазване на изискванията на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, гласи друга новост в Изборния кодекс, одобрена на днешното парламентарно заседание.
Опозицията изрази съмнения, че печатницата на БНБ няма да може да напечата бюлетините по начина, заложен в изборното законодателство. Депутати от ГЕРБ възразиха и срещу предвидената в Кодекса възможност за номерация на бюлетинете, което според тях създава предпоставки за манипулиране и контролиране на вота.
Зам.-председателят на парламента и шеф на комисията за изработването на новия Изборен кодекс Мая Манолова обаче контрира, че номерацията „значително ще намали фалшивите бюлетини и манипулациите” по време на избори. Като допълнителен гарант за провеждане на честни избори тя изтъкна и създаването на Граждански съвет към ЦИК
Депутатите решиха още, че социологическите изследвания ще се правят и в изборния ден, но не непосредствено пред избирателните секции, предаде БНР. Резултатите ще се оповестяват след 19 ч.
Сред гласуваните днес текстове бяха и тези, регулиращи предизборните кампании в медиите.
В частта за печатните и онлайн медии законодателството изисква те да предоставят едни и същи условия и цени на всички партии, коалиции и инициативни комитети, регистрирали кандидати. Тарифите трябва да се обявяват на интернет страниците на съответните издания не по-късно от 40 дни преди изборния ден и да се изпращат незабавно на Сметната палата и на Централната избирателна комисия.
При публикуване на материал, накърняващ правата и доброто име на кандидат, или на лице, което представлява партията, коалицията или инициативния комитет печатните и онлайн медии се задължават незабавно след получаването на отговор от засегнатия да го публикуват на същото място, със същия размер, вид и формат шрифт и без коментар. Отговорът се публикува безплатно до обема на материала, на който отговаря.
Регламентът за БНТ и БНР определя, че са длъжни да спазват принципите за равенство и обективност при отразяване на проявите на кандидатите, регистрирани от партиите, коалициите и инициативните комитети в информационните си емисии. Двете обществени медии ще предоставят време за безплатни диспути с времетраене не по-малко от 240 минути. При президентски избори безплатният диспут трябва да е не по-малко от 1 час.
Екипите, формите и темите на диспутите ще се определят по споразумения между генералните директори на БНТ и БНР и упълномощени представители на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати, решиха депутатите. След това споразуменията ще се одобряват от Централната избирателна комисия не по-късно от 31 дни преди изборния ден и също ще се изпращат незабавно на Сметната палата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.