За етиката и рекламата

За етиката и рекламата

Както всяка друга индустрия и рекламната е подвластна на регулация. С годините, определени практики бяха установени като незаконни. Това обаче не означава, че рекламата вече е напълно невинна. Въпреки че рекламните агенции не могат да нарушат правилата, те могат да ги изкривят, за да постигнат своето. Ето няколко примера за неетично поведение в рекламата:

  • Рекламите за лесни заеми.

Нека да изясним нещо. Фирмите зад тези реклами не нарушават закона. Въпреки това, тяхното послание е насочено към хора, които отчаяно се нуждаят от пари, за да си набавят храна,  да си платят сметките и други жизненоважни неща. Тези кредитори предлагат бързи и лесни пари, но крият безумно високите лихви и други условия, изписани с дребен шрифт в долната част на рекламата. Разбира се, че няма да видите отчетливо големия размер на лихвата. Това поведение е хищническо и неетично.

  • Повечето политически кампании. 

И политическите реклами не нарушават никакви закони. Въпреки това, много от тях са т.нар. реклами атаки, които уронват престижа на опозицията и се опитват да я компроментират. Такива реклами се създават, за да стреснат или пък разочароват хората от даден кандидат. Представят нещата така, сякаш светът ще свърши, ако гласуваме за грешния човек. Разбира се, това не отговаря на истината. В САЩ например политиците имат разминавания по въпроси като гей браковете, аборта и закона за притежание на оръжие, но по отношение на държавното управление, имат доста сходства.

  • Всичко, което рекламира неетично поведение. 

Още един вид реклами преминават границата и това са тези, които показват неморално или неетично поведение. Такъв пример е една реклама на Reebook, която доста охотно окуражава изневярата. Мотивът й беше "Изневерете на приятелката си, а не на тренировката си". Какво пречи да бъде: "Тренировката е като приятелката – никога не й изневеряваш"? Само че от рекламната агенция и Reebook са преценили, че първото послание е по-дръзко. Може би, но все пак е неетично! В списъка с такива реклами се включват и тези, които показват опасно шофиране, прекомерна употреба на алкохол, необуздано поведение и антиобществени прояви, жестокост към животните и нехайство към децата.

  • Страхът като мотивиращ фактор. 

Рекламните агенции и клиентите обичат да ползват тактики, които всяват страх. Употребата на такива техники без никакво оправдание е неетична. Ако показвате нещо, което ще спаси човешки живот, например в реклами против шофирането в нетрезво състояние, тютюнопушенето, домашното насилие, тогава всяването на страх е донякъде оправдано. И все пак, много агенции го експлоатират на грешните места. Не бива хората да бъдат плашени, за да си направят застраховка или да си купят диетична кола. Това просто е грешно.

  • Подвеждащи твърдения. 

Най-накрая ще обсъдим огромното изопачаване на истината. Пример: KFC в Щатите веднъж опита да се прекръсти на Kitchen Fresh Chicken (в превод: "свежо пилешко от кухнята"), понеже пържената храна беше заклеймена. Не само, че по този начин компанията подведе хората, тя направо представи пърженото пилешко месо като здравословна храна. Всички знаем какво представлява KFC. Ако една реклама допуска подвеждащи твърдения, значи не е етична.

Източник: Advertising.about.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ