Америка и Иран са на крачка от сключване на "ядрена сделка"

Америка и Иран са на крачка от сключване на ядрена сделка

Америка и Иран са на крачка от сключване на "ядрена сделка"

Израел смята настоящия вариант на Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA), за който има предложения да бъде приет, за лош и при всички случаи ще се противопостави на опитите на Ислямската република да създаде ядрена бомба. Това заяви израелският премиер Яир Лапид.

Изявлението беше направено на фона на ясен напредък в процеса на преговори по "ядрената сделка". Иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахян предаде отговора на страната си на предложенията на ЕС. Той беше проучен и по принцип одобрен от САЩ. В сряда Съединените щати трябваше да дадат официалните си коментари за иранския отговор. Техният текст, съдейки по уверенията на американски официални лица, няма да бъде оповестен. Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс обаче даде да се разбере на брифинга, че въпреки някои оставащи спорни въпроси, Съединените щати като цяло са доволни от сътрудничеството с Техеран. „Окуражени сме от факта, че Иран изглежда се е отказал от някои от исканията си, които нямат шанс за успех“, каза той. Наистина позицията на Иран в преговорите значително се смекчи.

По-рано CNN, позовавайки се на свои източници, съобщи, че Иран е оттеглил може би най-противоречивото си искане към САЩ: да премахне Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) от списъка на терористичните организации. Това решение, ако американското ръководство го беше приело, естествено нямаше да има практически последствия. В крайна сметка конкретни лица, включени в ръководството на организацията, пак ще останат под санкции. Изключването на IRGC от списъка на терористите обаче беше необходимо за иранското ръководство като символично действие. Това би означавало, че Байдън е готов да скъса с наследството на своя предшественик Доналд Тръмп в иранската посока. Именно по време на неговото президентство IRGC, която по същество е правителствена агенция на Иран, беше включена в списъка на терористите.

Отказът на официален Техеран на искането му освобождава Байдън от необходимостта да се излага на критики. През ноември в Съединените щати има междинни и местни избори, а предизборната кампания е в разгара си. Такава демонстративна отстъпка на Иран като изключване от списъка на терористите на IRGC със сигурност щеше да бъде използвана от опонентите на президента и на първо място от Тръмп. В сряда САЩ организираха своеобразна проверка на иранските власти.

Централното командване на въоръжените сили на САЩ съобщи, че по заповед на Байдън американски самолети са атакували "инфраструктурни съоръжения, които се използват от групировки, свързани със Сирия". Иранското външно министерство обаче категорично отрече това. Абдолахян по-рано каза, че преговорите за "ядрена сделка" са възможни само ако се спазват иранските червени линии. Очевидно атаките в Сирия не са сред тези линии.

Предложенията на ЕС за JCPOA включват премахване на санкциите срещу 17 ирански банки и 150 икономически субекта. И най-важното, износът на ирански петрол ще бъде разрешен. Това ще помогне частично да се решат проблемите, породени от ембаргото върху руските доставки. Петролът от Руската федерация няма да се купува в ЕС до края на 2022 г. При тези условия Лапид разкритикува предстоящото споразумение по сделката.

Неговото критично изявление последва посещението в Съединените щати на ръководителя на израелския Съвет за национална сигурност Яир Кулата, където той обсъждаше „ядрената сделка“. „Изяснихме на всички: ако споразумението бъде подписано, то няма да обвързва Израел. Ще действаме, за да предотвратим превръщането на Иран в ядрена държава. Не сме готови да живеем с ядрена заплаха над главите ни от екстремистки и насилствен ислямистки режим. Това няма да се случи, защото ние няма да позволим да се случи“, каза Лапид.  Разбира се, думите на премиера са отчасти предизборни: наесен ще се избира парламент в страната. Израел се придържа към ясна тактика. Той непрекъснато се опитва да подхвърли нови идеи на Белия дом, за да предотврати завършването на „ядрената сделка“. И все пак има известна сигурност, че краят е близо.

Източник:https://www.ng.ru/world/2022-08-24/1_8521_iran.html

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ