Буяр Османи: Българските културни клубове трябва да сменят имената си
Българските културни клубове трябва да сменят имената си. Това заяви външният министър на Северна Македония Буяр Османи в ексклузивно интервю за bTV.
Коментарът му идва няколко дни след нападението на секретаря на българския клуб в Охрид Християн Пендиков. Той беше транспортиран на 20 януари с българския правителствен „Фалкон” за лечение в България и в момента се намира в реанимацията на ВМА.
Вчера Пендиков беше посетен от външните министри на Северна Македония и на България – Буяр Османи и Николай Милков. Пред Би Ти Ви Османи разказа, че се е видял със семейството и с майката на пострадалия и изразил съжаление за този инцидент. При разговора си с Християн Османи го уверил, че извършителите на нападението вече са изправени пред лицето на закона като едното от лицата вече е в ареста.
"Трябва да прекъснем този цикъл на провокации и насилие", каза още Османи. "С правителството на България работим върху един интензивен, позитивен дневен ред, но е очевидно, че има хора от двете страни – например, преди няколко дни имахме български политици в центъра на Скопие, които отричат съществуването на македонския народ, обиждат народа в столицата на държавата. И разбира се, това не го поставям в контекста на някакво оправдание, защото насилието не може да бъде оправдание за каквото и да било, дори и за реч на омразата. Но е важно, че мнозинството от гражданите в Северна Македония, а вярвам и в България, правителствата на двете страни, имат по-различен дневен ред – искат приятелство, искат партньорство, искат сътрудничество. Има малка група провокатори, на хора, които се опитват да отвлекат този дневен ред, които постоянно се опитват да провокират двете общества", добави външният министър на Северна Македония.
По думите му, все още няма задържани и осъдени за стрелбата по културния център в Охрид.
Според Османи, трябва да се изберат други имена на българските клубове в Северна Македония. "Решението на събранието е такова, че имената не трябва да бъдат свързани с периоди като фашисткия период от Втората световна война, който накърнява чувствата на гражданите. И клубовете ще трябва да го направят. Аз планирам след предстоящата седмица да поканя българските сдружения на едно събиране, на което да направим план как да направим възможно, така че българската общност да заяви своята принадлежност, своята идентичност и културна принадлежност, да се интегрира в обществото. Имам опита, имам волята а държавата също така има волята да помогне на българската общност да се интегрира", посочи той.
Външният министър на Северна Македония беше категоричен, че никой не може да забрани на българите, на българската общност в Северна Македония да се определят като българи, да се организират в политически партии, да създават клубове, да се интегрират в системата като българи.
"Вярвам, че може би има дискриминация, не мога да го изключа. Защото говоря от моя опит – същото говореха и преди 20 години – няма дискриминация към останалите общности. Но имаше. Няма сега, защото имаше определен период на включване. Твърдя, че няма системна дискриминация. Няма политическо решение в някоя институция, с която да е дадена инструкция на институциите да дискриминират българите", каза още Османи.
Според него, трябва да се гледа целия процес – провокациите и от двете страни трябва да престанат. "Казвам ви, че всяка възможна дискриминация, всяка реч на омразата към българите в Северна Македония трябва да престане днес и институциите трябва да предприемат мерки, да покажат, че това отношение няма да се позволява. Но и вие трябва да искате да се прекъсне тази тенденция на идване на български политици в центъра на Скопие, които да отричат съществуването на цял един народ, идентичността на гражданите, защото тогава влизаме в спора: Кой започна първи? Хайде да прекъснем това днес", призова Буяр Османи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.