Цените на новите жилища в Китай падат с най-бърз темп от над 9 години

Цените на новите жилища в Китай падат с най-бърз темп от над 9 години

Цените на новите жилища в Китай паднаха с най-бързите темпове от повече от девет години през август. Те са намалели с 5,3% спрямо година по-рано, най-бързият темп от май 2015 г., в сравнение със спад от 4,9% през юли, според изчисления на Ройтерс, базирани на данни на Националното статистическо бюро (NBS).

В месечно изражение цените на новите жилища паднаха за четиринадесети пореден месец с 0,7%, съответствайки на спад през юли.
Пазарът на имоти продължава да се бори с дълбоко задлъжнели предприемачи, незавършени апартаменти и намаляващо доверие на купувачите, което натоварва финансовата система и застрашава целта за икономически растеж от 5% за годината.

Проучване на Reuters прогнозира, че цените на жилищата в Китай ще паднат с 8,5% през 2024 г. и ще спаднат с 3,9% през 2025 г., докато секторът се бори да се стабилизира.

Пазарът на имоти в Китай все още е в процес на постепенно достигане на дъното, тъй като търсенето, доходите и доверието на купувачите на жилища ще отнеме известно време, за да се възстановят, каза Джан Дауей, главен анализатор в агенцията за имоти Centaline.

Инвестициите в имоти са намалели с 10,2%, а продажбите на жилища са се свили с 18,0% на годишна база през първите осем месеца, според официални данни, публикувани в събота.

Китайските политици засилиха усилията си да подкрепят сектора, включително намаляване на лихвите по ипотечните кредити и понижаване на разходите за покупка на жилище, което отчасти съживи търсенето в големите градове.

По-малките градове, които се сблъскват с по-малко ограничения за закупуване на жилища и имат високи нива на непродадени стоки, са особено уязвими, което подчертава предизвикателствата, пред които са изправени властите, за да балансират търсенето и предлагането в различните региони.

От 70 града, изследвани от NBS, само два отчитат повишение на цените на жилищата както на месечна, така и на годишна основа през август. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ