Чехия обяви Русия за основна заплаха за националната си сигурност

Чехия обяви Русия за основна заплаха за националната си сигурност

Чешкият парламент обяви Русия за най-голямата заплаха за националната сигурност в приета късно снощи резолюция, предават ДПА и БТА. 

В текста се посочва, че „терористичният режим в Русия“ се стреми да разшири сферата си на влияние до Украйна и други европейски държави и извършва военни престъпления, за да постигне целта си. 

Следователно, според резолюцията, е необходимо да се продължи помощта за Украйна в борбата ѝ срещу руската агресия. 

„Прекратяването на военните доставки от друга страна може да доведе до завладяването и опустошението на Украйна от руския терористичен режим“, пише в текста. 

Чехия, която е страна членка на НАТО и Европейския съюз, до момента е предоставила на Киев танкове, бойни хеликоптери и ракетни установки. 

Резолюцията беше приета от 84 депутати от управляващата либерално-консервативна коалиция, 17 депутати гласуваха "против", а 42 "се въздържаха". 

Наскоро Прага даде начало на инициатива за набавяне на около 800 000 артилерийски снаряда за Украйна от страни извън Европейския съюз. Германия, Франция и Канада искат да вложат средства в начинанието. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
Може ли Европа отново да стане привлекателна за инвеститорите?
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Велислава Делчева е новият омбудсман на България
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски