Шок в Уестминстър от завръщането на Камерън*

Шок в Уестминстър от завръщането на Камерън*

Шок в Уестминстър от завръщането на Камерън*

Дейвид Камерън направи драматично завръщане на преден план в политиката, докато британският министър-председател Риши Сунак се опитваше да преструктурира правителството си преди парламентарните избори, които се очакват догодина, пише Пи Ей мидия, цитирана от БТА. 

Бившият премиер стана министър на външните работи, с място в горната камара на парламента - Камарата на лордовете, а Сунак рискува да влезе в конфликт с десницата на своята Консервативна партия, след като уволни предизвикалата полемика министърка на вътрешните работи Сюела Бравърман, отбеляза британската новинарска агенция. 

Камерън заяви, че иска да бъде част от "възможно най-силния екип", който "може да бъде представен на страната при произвеждането на парламентарните избори". 

Джеймс Клевърли напусна министерството на външните работи, за да замени Бравърман като вътрешен министър. 

Шок в Уестминстър

Назначението на Камерън предизвика огромен шок в Уестминстър не само заради завръщането на бивш министър-председател в правителството - първия след Алек Дъглас-Хоум през 70-те години на миналия век - но и заради възгледите му за Китай, отбелязва Пи Ей мидия. По време на управлението на Камерън имаше "златна епоха" на сътрудничество между Обединеното кралство и Китай, нещо, което Сунак определи като "наивно" миналата година вследствие на нарасналото напрежение с Пекин. 

Камерън пък разкритикува решението на Сунак да се откаже от северния участък на проекта за високоскоростна железница "Ейч Ес 2", докато министър-председателят използва речта си на конференцията на Консервативната партия, за да се дистанцира от наследството на своите предшественици. 

Но бившият министър-председател даде да се разбере, че подкрепя Сунак и ще работи с него, за да помогне на консерваторите да победят на изборите, които се очакват догодина. "Въпреки че може да не съм бил съгласен с някои отделни решения, за мен е ясно, че Риши Сунак е силен и способен министър-председател, който показва образцово лидерство в труден момент", заяви новият външен министър.  

Преди седем години Дейвид Камерън напусна "Даунинг стрийт", след като голямата му авантюра да проведе референдум за членството на Великобритания в Европейския съюз се провали и сложи край на шестгодишния му мандат като министър-председател. Няколко месеца по-късно политическата му кариера изглеждаше приключила, тъй като той се отказа от мястото си в парламента, а опонентите му го обвиняваха за поражението на референдума, на който той агитираше за "оставане", а поддръжниците на Брекзит твърдяха, че не е успял да приложи подходяща стратегия за подготовка за напускане, отбелязва Ройтерс. 

Новината, че министър-председателят Риши Сунак го е назначил за външен министър, зарадва центристкото крило на управляващата Консервативна партия, което заяви, че Великобритания се нуждае от голям играч на световната сцена, който ще се окаже и електорален актив. Но за критиците на Сунак назначаването на човек, чиято политика той критикува - и който в замяна се отнася пренебрежително към собственото му ръководство - е отчаян акт за съживяване на неговото болно правителство, изостанало с около 20 пункта в проучванията на общественото мнение, а догодина се очакват избори, допълва световната агенция. 

Сунак прави предизборни сметки

Решението за уволнението на Бравърман отстранява от кабинета един от най-изявените привърженици на напускането на ЕС и означава, че още повече от висшите министри на Сунак подкрепиха оставането в блока през 2016 г. От 29-те длъжности в кабинета най-малко 16 подкрепят оставането в ЕС, в сравнение с 10, които подкрепят напускането. Според Ройтерс премиерът, който гласува за напускане на блока на 28-те, залага на назначаването на Камерън, агитирал за продължаване на еврочленството, за да привлече на своя страна избирателите с умерени политически възгледи.  

Партията на Сунак все още изостава с около 20 пункта от опозиционната Лейбъристка партия преди изборите, които трябва да се проведат до януари 2025 година. С последните си рокади премиерът се надява да покаже, че партията няма да клони надясно в предизборната си кампания. Центристките депутати смятат, че назначението на Камерън е вдъхновяващо и изтъкват, че той не само носи богат управленски опит, но също така се възприема като умерен човек, който може да успокои традиционните поддръжници предимно в богатата Южна Англия. 

Решението на министър-председателя да изхвърли Бравърман последва провокативни нейни изказвания, в които тя намекна, че бездомността понякога е "избор на начин на живот", и статия във вестник, за която не ѝ е било дадено разрешение и в която тя критикува начина, по който полицията се е справила с пропалестинските "тълпи", пише още Пи Ей мидия. 

Уволнението на една от водещите фигури на десницата може да създаде трудности за министър-председателя, който се опитва да обедини партията си за изборите. Зловещо за министър-председателя е, че Бравърман заяви, че ще има какво да каже "своевременно" за напускането си. Бившата народна представителка от торите Дейм Андреа Дженкинс заяви, че Бравърман е била "уволнена, защото е говорила истината" и че това е било "лошо решение на Риши, който е отстъпил пред левицата". Бившият ковчежник на Консервативната партия Питър Кръдъс също разкритикува действията на Сунак, като заяви: "Превратът е завършен, оставането спечели, а демокрацията загуби" - препратка към политиците, които искаха да останат в Европейския съюз по време на референдума, свикан от Камерън, на който в крайна сметка се реши, че Обединеното кралство ще напусне блока. 

Още един знак, че Сунак гледа напред към изборите, е, че Ричард Холдън замени Грег Хeндс като председател на Консервативната партия след поредица от загуби на частични избори. 

Най-младият премиер от два века насам

Завършил престижния Итънски колеж, където е учил и неговият съпартиец и съперник Борис Джонсън, който ръководи излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, Камерън е следвал след това в "Оксфорд", преди да влезе в политиката. Неговият житейски път е типичен за британския елит и той бързо се издигна в йерархията, за да стане лидер на партията през 2005 г, отбелязва Франс прес. 

Пет години по-късно, на 43-годишна възраст, той стана най-младият британски министър-председател от два века насам, като пое властта от Лейбъристката партия, ръководена от Тони Блеър, а след това от Гордън Браун. 

Камерън успя да изведе партията си до победа на изборите през 2015 г., като дори спечели абсолютно мнозинство. През 2014 г. той успя да спечели друг референдум - за независимостта на Шотландия. Тази серия от успехи беше прекъсната с референдума от 23 юни 2016 г., който доведе до неговото падане. 

Идеята за референдум се появи в момент, когато популистката, еврофобска Партия на независимостта на Обединеното кралство набираше скорост преди европейските избори през 2014 г., и гледаше уверено към парламентарните избори през 2015 година. Камерън обяви плебисцита и агитираше за оставане в ЕС, но неочакваната победа на брекзитърите го накара да подаде оставка още на следващия ден след вота. 

*Заглавието е под редакцията на "Мениджър нюз"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ