Индия и Китай ще „удвоят“ усилията си за разрешаване на граничните спорове

Индия и Китай ще „удвоят“ усилията си за разрешаване на граничните спорове

Индия и Китай се споразумяха да засилят усилията си, насочени към разрешаване на техните дългогодишни гранични спорове, стана ясно от изявление на индийското министерство на външните работи, цитирано от Си Ен Би Си.

Външният министър на Китай Ван И и неговият индийски колега Субраманям Джайшанкар се срещнаха в кулоарите на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Астана, Казахстан, в четвъртък.

„Двамата министри се съгласиха, че удължаването на настоящата ситуация в граничните райони не е в интерес на нито една от страните“, се казва в изявлението.

Азиатските гиганти са в граничен конфликт от няколко десетилетия.

„Джайшанкар подчерта необходимостта от удвояване на усилията за постигане на пълно прекратяване на конфликта в останалите райони в Източен Ладак и възстановяване на граничния мир и спокойствие, за да се премахнат пречките пред връщането на нормалността в двустранните отношения.“

Индия и Китай споделят хималайска граница от 3500 километра. На запад Китай контролира 38 000 кв. км територия, за която Индия също претендира. На изток Индия държи 90 000 кв. км, които според Пекин принадлежат на Китай.

Ван каза, че двете страни трябва „правилно да се справят с различията“ за постигане на стабилни отношения и да се обединят, за да се „противопоставят на едностранния тормоз“, според изявление на китайското външно министерство.

По-рано тази година САЩ се намесиха по въпроса за границата между Индия и Китай, предизвиквайки остра реакция от страна на Пекин.

„Отношенията между Индия и Китай се обслужват най-добре чрез спазване на трите взаимности – взаимно уважение, взаимна чувствителност и взаимни интереси“, се казва в изявлението на индийското министерство на външните работи.

През юни 2020 г. 20 индийски и четирима китайски войници загинаха в сблъсък в Западните Хималаи. Въпреки че не е имало изстрели, това е най-голямата загуба на живот в битка между двете страни от 1967 г. насам.

През март тази година напрежението между двете страни се засили отново, когато Китай заяви, че индийският щат Аруначал Прадеш е част от Южен Тибет, наричайки територията Занган.

Индия опроверга тези твърдения, заявявайки, че Аруначал Прадеш винаги е бил част от южноазиатската нация.

„Твърденията са смешни в началото и остават смешни днес. Аруначал Прадеш е част от Индия, защото е част от Индия, а не защото друга държава казва, че е част от Индия“, каза Джайшанкар, отговаряйки на запитване на Си Ен Би Си по време на посещението му в Сингапур през март.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ