Израел отхвърли подкрепяния от САЩ план за прекратяване на огъня в Ливан, нанесе нови удари по Бейрут
Израел отхвърли глобалните призиви в четвъртък за прекратяване на огъня с движението „Хизбула“, като се противопостави на най-големия си съюзник във Вашингтон и продължи с удари, които убиха стотици в Ливан и засилиха страховете от широкомащабна регионална война, пише Ройтерс.
Въпреки позицията на Израел, САЩ и Франция се опитаха да запазят перспективите за незабавно 21-дневно примирие, предложено от тях в сряда, и казаха, че преговорите продължават, включително в кулоарите на среща на ООН в Ню Йорк. Израелски военен самолет удари крайните райони на ливанската столица Бейрут, убивайки двама души и ранявайки 15, включително жена в критично състояние, съобщи ливанското министерство на здравеопазването. Това увеличи смъртните случаи през нощта и в четвъртък до 28. От началото на седмицата са били убити над 600 души.
При удара е убит и ръководителя на една от единиците на военновъздушните сили на „Хизбула“ - Мохамад Сурур, съобщиха от групировката.
От израелската страна на границата с Ливан армията организира учение, симулиращо наземна инвазия - потенциален следващ етап след въздушните удари и взривяването на комуникационни устройства.
Израелските военновъздушни сили планират да помогнат на войските в случай на сухопътна операция и ще спрат всякакви трансфери на оръжия от Иран, каза командващият военновъздушните сили генерал-майор Томер Бар късно в четвъртък.
„Подготвяме се рамо до рамо със Северното командване за наземна операция. Това е решение, което ще бъде взето над нас“, каза той пред войниците във видео, разпространено от израелската армия.
Израел обеща да подсигури своя север и да върне хиляди граждани, които са се евакуирали, откакто „Хизбула“ стартира кампания от трансгранични удари миналата година в знак на солидарност с палестинците в Газа.
Пристигайки в Ню Йорк преди да говори пред Общото събрание на ООН в петък, израелският премиер Бенямин Нетаняху каза пред репортери, че военните ще продължат да удрят „Хизбула“ с „пълна сила и няма да спрем, докато не постигнем всичките си цели, преди всичко връщането на жителите на север безопасно до домовете си."
„Няма да има прекратяване на огъня на север“, написа в социалната мрежа X израелският външен министър Израел Кац.
Позицията на Израел попари надеждите за бързо уреждане на конфликта и ливанският външен министър Абдала Бу Хабиб призова ООН да постигне незабавно прекратяване на огъня, „преди ситуацията да излезе извън контрол, с ефекта на доминото, правейки тази криза невъзможна за овладяване“.
„В момента Ливан преживява криза, която заплашва самото му съществуване“, каза Бу Хабиб на заседание на Общото събрание на ООН късно в четвъртък.
Говорителят на Белия дом Джон Кърби каза на брифинг по-рано, че Израел е бил „напълно информиран и е напълно наясно с всяка дума“ в предложението за прекратяване на огъня и съюзниците очакват то да бъде взето на сериозно. САЩ са дългогодишен съюзник на Израел и най-големият доставчик на оръжие за страната.
Френският президент Еманюел заяви каза, че не вярва решението на Израел да отхвърли призивите да е окончателно. „Би било грешка от страна на премиера да го откаже, защото би поел отговорност за регионалната ескалация“, каза Макрон пред репортери в Канада.
„Ще направим всичко, за да гарантираме, че това предложение ще бъде прието“, каза Макрон и добави, че Франция е готова да свика ново заседание на Съвета за сигурност на ООН, за да се одобри предложението.
Стотици хиляди хора напуснаха домовете си по време на най-тежката израелска бомбардировка на Ливан след голяма война през 2006 г.
Вашингтон все още търси прекратяване на огъня
Белият дом заяви, че американски и израелски служители, включително пратеникът на САЩ за Близкия изток Брет Макгърк, водят дискусии. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън планира да се срещне с израелския министър по стратегическите въпроси Рон Дермър.
В Лондон министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин предупреди, че има риск от тотална война в Близкия изток, но все още е възможно дипломатическо решение.
„Така че нека бъда ясен, Израел и Ливан могат да изберат различен път, въпреки рязката ескалация през последните дни, дипломатическото решение все още е жизнеспособно“, каза Остин.
„Хизбула“ е изстреляла стотици ракети по цели в Израел, включително неговия търговски център Тел Авив, въпреки че системата за противовъздушна отбрана на Израел гарантира, че щетите са ограничени.
Израелската армия съобщи, че е прихванала ракета, изстреляна от Йемен късно в четвъртък. Йеменските бунтовници хуси, съюзници на „Хизбула“ и „Хамас“, са стреляли многократно по Израел в знак на солидарност с палестинците в Газа.
Израелски изтребители в четвъртък също удариха инфраструктура на ливанско-сирийската граница, за да спрат прехвърлянето на оръжия от Сирия към „Хизбула“ в Ливан, съобщиха израелските военни.
Ливанското министерство на здравеопазването каза, че повечето от жертвите в четвъртък са сирийци, убити в град Юнин в долината Бекаа. Ливан е дом на около 1,5 милиона сирийци, избягали от гражданската война там.
„Хизбула“ заяви в изявление, че е ударила град Кирят Шмона в Северен Израел и израелска военна северна командна база, както и че е използвала оръжия за противовъздушна отбрана, за да отблъсне два израелски бойни самолета.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.