Китай поиска от САЩ отмяна на санкции, за да се върне на военните преговори
Съединените щати трябва да премахнат санкциите срещу Китай, за да възобновят военните преговори на високо ниво между двете страни, каза Лю Пенгю, говорител на китайското посолство във Вашингтон.
"Американската страна знае причината за трудностите в отношенията си с китайската армия - тя всъщност наложи едностранни санкции срещу Китай", заяви той, цитиран от Bloomberg. "Подобни пречки трябва да бъдат премахнати, преди да може да се осъществи обмен и сътрудничество между двете страни", каза дипломатът.
Говорителят не уточни за какви санкции става дума. Междувременно агенцията предполага, че става дума за санкции срещу китайския министър на отбраната Ли Шанфу. Той е под санкциите на САЩ поради факта, че през периода, когато ръководеше отдела за обучение и снабдяване на Централния военен съвет на Китай, Китай купи от Русия самолети Су-35 и оборудване за зенитно-ракетни системи С-400 .
По-рано този месец китайският президент Си Дзинпин отхвърли предложението на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен за установяване на кризисна връзка между двете страни. Военните контакти между двете страни бяха прекъснати, след като САЩ свалиха китайски балон над своя територия през февруари 2023 г. След това Китай отхвърли няколко опита на шефа на Пентагона Лойд Остин и председателя на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ ген. Марк Мили да се свържат по телефона с китайските си колеги. През май The Financial Times съобщи, че Китай е отхвърлил предложението на САЩ да бъде домакин на среща на министрите на отбраната на двете страни, използвайки съвместното им участие в диалога Шангри-Ла в Сингапур в началото на юни.
Междувременно министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че се надява да пътува до Китай, за да възстанови контакта с Пекин. „Моята надежда за пътуването до Китай е да се свържем отново. Има нова група лидери, трябва да се опознаем по-добре“, каза Йелън в интервю пред MSNBC. Тя отбеляза, че САЩ и Китай трябва да обсъдят възникващите различия, за да няма неразбиране на намеренията на другия. В същото време ръководителят на Министерството на финансите подчерта, че САЩ предприемат и ще предприемат действия, свързани с националната сигурност, дори ако това "налага някои икономически разходи за нас". Министърът не уточни конкретните дати на посещението си в Китай. Йелън планира да пристигне в Пекин в началото на юли за първите икономически разговори на високо ниво с китайския си колега, съобщи Bloomberg.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.