Китай се опитва да съживи пазара на недвижими имоти в Ухан

Китай се опитва да съживи пазара на недвижими имоти в Ухан

Ухан - китайският град, който беше епицентърът на пандемията от Covid-19, сега се превърна в "опитното зайче" на Китай, който се опитва да съживи пазара на недвижими имоти, предава elEconomista.es.

Властите на града, столица на провинция Хубей, която е на осмо място по производство на БВП в страната, ще позволят на местните семейства да имат до три апартамента, докато тези от други места ще могат да закупят максимум два. 

Ухан, който е с население от около 12 милиона души, е първият град, който получи заповедта на Пекин за облекчаване на основните ограничения върху покупката на жилища, проправяйки пътя за повече градове, които да последват примера и да подкрепят търсенето. 

"Сега е много по-вероятно други градове да последват примера. С по-подкрепящата позиция от централното правителство, местните власти предприемат стъпки за укрепване на своите пазари на имоти", каза Чанг Шу, главен икономист за Азия в Bloomberg Economics. 

Рецесията на недвижимите имоти в Китай, която вече е на повече от година, продължава дори след като местните власти намалиха лихвените проценти и облекчиха изискванията за първоначални плащания, за да привлекат купувачи. 100-те най-големи строителни предприемачи са отбелязали спад на продажбите на нови жилища с една трета през януари спрямо година по-рано, показват предварителните данни на China Real Estate Information.

Новата мярка отменя ограниченията, наложени от националното правителство през 2017 г. поради ситуацията на прегряване, която пазарът изпитваше по онова време. Сега обаче ситуацията е различна - цените на новото строителство падат в продължение на 16 последователни месеца, според официалните данни, поради значителен спад в продажбите.

По-конкретно, договорените продажби на 100-те основни предприемачи в страната са намалели с 32,5% на годишна база през декември, според данни на консултантската компания за недвижими имоти CRIC.

Някои по-малки градове като Донгуан или Фошан, и двата в югоизточната провинция Кантон, вече бяха премахнали гореспоменатите ограничения, но Ухан е първият сред десетте най-богати градове в страната, който го направи. Анализатори, цитирани от хонконгския вестник South China Morning Post обаче не вярват, че тази мярка ще бъде възпроизведена в мегаполиси като Пекин, Шанхай или Шенжен.

Финансовото състояние на много китайски компании за недвижими имоти се влоши, след като през август 2020 г. Пекин обяви ограничения върху достъпа до банково финансиране за компании, които са натрупали високо ниво на дълг.

През последните месеци, предвид кризата в сектора, правителството промени тона си и обяви различни мерки за подкрепа, като държавните банки също откриха многомилионни кредитни линии на различни предприемачи, поставяйки като приоритетна цел изграждането на проекти, продадени над плана.

Липсата на ликвидност в сектора доведе до принудително спиране на работа на множество проекти в цялата страна. Това доведе миналото лято до "бойкот на ипотечните кредити", разпространил се в повече от сто града, като купувачите на недовършените апартаменти информираха банките, че няма да продължат да изплащат кредитите си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ