Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ иска да принуди Мъск да даде показания за Twitter

Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ иска да принуди Мъск да даде показания за Twitter

Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ иска да принуди Мъск да даде показания за Twitter

Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) подаде иск срещу Илон Мъск, след като милиардерът каза, че повече няма да сътрудничи на разследването на покупката му на социалната мрежа Twitter, сега известена като X, предаде Би Би Си.

SEC поиска от федерален съд да нареди на Мъск да изпълни искането на регулатора и да се яви на трета сесия за свидетелски показания относно сделката.

Ходът за завеждане на дело последва получаването на писмо от адвокат на гМъск, в което се казва, че той отказва да се яви, както е поискано от SEC. Той обвини регулатора в „тормоз“.

„Неконтролираните действия на правителството са опасни и данните тук са обезпокоителни“, пише адвокат Алекс Спиро.

Делото е поредния епизод от конфликта SEC и Мъск, който веднъж заяви по националната телевизия, че няма „никакво уважение“ към регулатора.

SEC започна своето разследване на покупката на X от Мъск за 44 млрд. долара миналата година.

В декларацията във федералния съд на Сан Франциско се казва, че агенцията проучва дали покупките му на акции през 2022 г., преди той да придобие напълно компанията, и изявленията, които е направил относно тези инвестиции, са нарушили законите за ценните книжа.

Мъск участва в две сесии за даване показания чрез видеоконференция през юли, след като е бил призован, каза SEC. Агенцията посочи, че е необходимо още едно заседание, тъй като почти половината от документите, които е получила по случая, са пристигнали след тези срещи.

В писмо от адвоката на Мъск до агенцията се казва, че „не е ясно защо персоналът изисква допълнително време, отклонявайки Мъск от значителните му задължения към компании и акционери... Това е достатъчно“.

SEC е влизала в спор с Мъск и преди.

През 2018 г. агенцията го обвини в измама на инвеститори, след като той написа в туит, че има „осигурено финансиране“, за да направи Tesla частна.

По-късно той уреди спора си със SEC, като се оттегли като председател на борда на компанията и се съгласи да приеме ограничения относно това какво може да пише за Tesla в социалните мрежи.

Мъск многократно се е обръщал към съда, за да премахне тези ограничения, включително последно през февруари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ