ТРАЙНА/// Културни кодове: Café Pli е първото „кафене за писма“ в Европа

Парижкото Café Pli е първото „кафене за писма“ в Европа, където клиентите пишат ръкописни бележки, които да бъдат изпратени години, дори десетилетия, в бъдещето. Вдъхновено от концепция от Сеул, това уникално пространство пресъздава романтизма на отложената кореспонденция, предава Euronews.
Независимо дали става въпрос за връзка между възрастни роднини, обичащи да пишат с химикалка и хартия, или далечни влюбени, 20-те години на миналия век бяха до голяма степен посветени на хартиената кореспонденция. Романтизмът и устойчивостта на тези писма са осезаеми; никой имейл, текстово съобщение или дори телефонно обаждане няма емоционалния заряд на ръкописна бележка, независимо колко кратка или тривиална може да изглежда тя в момента на изпращане.
Има дух, присъщ на самото произведение, пристигащо в запечатаната си опаковка, способно да бъде изучавано отново и отново, като всяко четене предлага възможност за нова интерпретация и по-дълбок смисъл. Джон Дън, пишейки до дипломата сър Хенри Уотън, заявява, че „повече от целувки, писмата смесват души“. И подобно на целувката, писмото носи елемент на риск. Ще пристигне ли благополучно? Ще се повярва ли на моите остарели намерения? Ще успеят ли думите ми след седмица, месец, година?
Има фатализъм в това да пуснеш това листче хартия в пощенския отвор, където ще премине през десетки ръце, преди да достигне местоназначението си. Във време на исторически бърза комуникация, писането на писма носи белега на размисъл, постоянство и доверие, че работата на гражданското общество ще даде стойност на нашите запечатани думи.
Второто епистоларно кафене в света и първото в Европа
Това е идеята зад Café Pli, „кафене за писма“, разположено на адрес 38 rue du Faubourg du Temple, в 11-ти район на Париж. Основано от Женевиев Ландсман през юли 2024 г., то е първото по рода си в Европа, вдъхновено от Nuldam Space, подобно кафене в Сеул, Южна Корея.
Клиентите могат да избират от асортимент от канцеларски материали (пликове, пощенски картички, стикери, химикалки и моливи, както и восък за печат) и да напишат писмо до себе си или до някой друг, което да изпратят по пощата в бъдеще. Запечатаните пликове се поставят на стена с ниша за всеки ден от годината. Просто изберете деня, в който искате да изпратите писмото, а служителите на Café Pli ще се погрижат за останалото.
За да запазите писмото до една година, цената е 15 евро, което включва напитка и всички гореспоменати принадлежности за писане. Ако искате писмото да се съхранява пет години, цената се увеличава на 25 евро. За 45 евро писмото ще бъде забавено за 20 години.
В случай на фалит на кафенето, те обещават, че всички писма ще бъдат съхранявани и правилно препращани от отговорно лице.
Промяна на адреса може да се поиска и онлайн срещу допълнителна такса от 10 евро. Добавя се допълнителна такса от 4 евро за международни пощенски разходи, която обхваща всички страни извън Франция, независимо от континента.
Дори с всичко включено, 15 евро е малко висока цена за изпращане на писмо във Франция. Стандартна френска първокласна вътрешна марка може да бъде закупена за 2,99 евро в La Poste. Изпращането на пощенска картичка в чужбина струва само 2 евро.
Естествено, трикът е в забавянето: Café Pli не търгува с поща, а с отложено удоволствие.
Пишете днес, изпращате утре
В един скорошен, хладен пролетен следобед посетих 11-ти район, известен още като Попенкур. Площадките за петанк на Place Jules Ferry ехтяха от одобрителни викове и дрънчене на петанки, а музика и бърборене се носеха от бирариите по канала Сен Мартен.
Под кобалтовочерна тента Café Pli беше в разгара си. Кръглите маси в малкия интериор, облицован с туи и кепър, бяха заети от клиенти, които прегърбени над купчини хартия, драскаха по пощенски картички и канцеларски материали, докато отпиваха от чай или кафе. Пощенските кутии на едната стена бяха пълни със стотици кафяви хартиени пликове със стикери и надраскани адреси: Франция, Канада, Бразилия, Южна Африка, Германия, Турция.
Кафенето е и център за изкуства, където редовно се провеждат семинари по творческо писане и калиграфия, линогравюра и акварел. Купих си международен пакет, избрах най-малко позорната от разнообразието от вдъхновяващи картички („Обичам те“, „Гордей се с напредъка си“, „Ти си невероятен/а“, „Справяш се чудесно“) и седнах да пиша.
Но какво си пишете в бъдеще? Надежди за това, което предстои? Сегашната реалност? Както отбелязва Луис Карол в своята брошура от 1890 г. „Осем или девет мъдри думи за писането на писма“: „Вашият приятел е много по-склонен да се наслади на остроумието ви, след като сте задоволили собственото му желание за информация.“
Тъй като в този случай приятелят бях аз, безопасността на остроумието беше съмнителна; отърсих се от чувствата си и си пожелах всичко най-добро. Париж днес, Истанбул след седмица и кой знае в коя част на годината ще видя тази картичка отново?
Запечатах плика с капка син восък и го пъхнах сред дузина пликове, чакащи да бъдат изпратени по пощата през май 2026 г. Всички ние поверихме думите си на надежда и остроумие на процеса Café Pli . Още едно писмо сред стотиците в живота ми, но този път и за първи път, то щеше да се върне отново при мен.
Източник: Дж. Р. Патерсън за Euronews
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.