Ледник в Антарктика се топи със 70,8 млрд. т годишно от топлата морска вода
Шелфовият ледник Денман в източна Антарктика се топи със скорост от 70,8 милиарда тона годишно, поради навлизането на топла морска вода, твърдят изследователи от Националната научна агенция на Австралия (CSIRO), пише Guardian.
Екипът на CSIRO с ръководител Есми ван Уайк алармира, че ледникът е потенциално изложен на риск и става нестабилен. Той се намира в отдалечената източна Антарктида на върха на най-дълбокия каньон на Земята и съдържа лед, който по обем е еквивалентен на 1,5 метра покачване на морското равнище.
Доскоро се смяташе, че този район на Ледения континент няма да е подложен на същата бърза загуба на лед, както западната му част. Скорошни изследвания обаче сочат, че по-топлата морска вода достига и до тази част на континента.
Австралийските учени са използвали профилиращи измервания на поплавък, за да покажат колко топла вода достига до дълбоките корита, които се простират под ледника. Те са анализирали данни от наблюденията си на всеки пет дни в продължение на четири месеца от декември 2020 г. От тях са стигнали до заключението за скоростта на топене на шелфа – предната част на ледника, който плува в океана.
Топенето на плаващата част на ледника не допринася за повишаване на морското равнище. Но Стивън Ринтул, сътрудник на CSIRO и един от авторите на статията, посочи, че когато леденият шелф става по-тънък или по-слаб, той оказва по-малко съпротивление на потока лед от Антарктида към океана, който повишава морското равнище. Според учения ретроградният наклон под Денман го прави потенциално нестабилен и изложен на риск от необратимо отстъпление. Той подчерта, че Източна Антарктида „вероятно ще допринесе повече за покачването на морското равнище, отколкото предполагахме“.
Учените изчисляват само количеството маса, която леденият шелф губи всяка година, но не и масата, добавена към ледника от снеговалеж. Други изследвания установиха, че предвид снеговалежите, Денман е загубил около 268 милиарда тона лед – около 7 милиарда тона годишно в периода 1979-2017 г.
CSIRO се надява да събере по-прецизна информация, когато екип на асоциацията отиде на експедиция с новия австралийски ледоразбивач RSV Nuyina, планирано за началото на 2025 г.
Ледникът Денман ще бъде изследователски фокус за Австралийската антарктическа програма през следващите години, което ще увеличи научните познания за региона, подчерта Сю Кук, глациолог по шелфовия ледник в Университета на Тасмания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.