Местни избори в Тайван на фона на напрежението с Китай

Местни избори в Тайван на фона на напрежението с Китай

Тайванците гласуват на местни избори. Изборните секции отвориха врати тази сутрин, а резултатите от вота може да определят съотношението на силите между политическите партии преди президентските избори на острова през 2024 г. Изборите се провеждат и в условията на напрегната обстановка в отношенията с Китай, съобщиха агенциите.

Освен тест преди вота за държавен глава изборите се очертават и като барометър за нагласите в обществото и важен тест конкретно за управляващата Демократическа прогресивна партия (ДПП) на президента Цай Ингвен. Нейният основен съперник е опозиционната Националистическа партия (Гоминдан), чиито кандидати победиха убедително на последните местни избори през 2018 г.

Основната битка ще бъде за кметския пост в шест специални общини. Към днешния ден само две от тях се управляват от ДПП - Синпе и Тайчун, а Таоюан, Тайнан и Гаосюн на миналите избори бяха спечелени от националистите. Столицата Тайпе от осем години се управлява от лекаря по образование Къ Вънчжъ, който през 2019 г. основа Партията на народа на Тайван. За кметския пост в столицата се борят трима кандидати - от ДПП, националистите и независим кандидат.

Според прогнозите на наблюдателите Националистическата партия има шансове отново да победи на местните избори, защото повечето от кандидатите ѝ се кандидатират за втори път и са натрупали опит и политически ресурси. Но дори и това да стане, не е сигурно, че това ще донесе успех на партията на президентските избори, защото след победата опозицията през 2018 г. в крайна сметка Цай беше преизбрана, и то с разгромна победа.

ДПП се наложи да издига нови лица, тъй като редица нейни кметове няма как да бъдат преизбрани за трети път поради законовите ограничения за това.

Вотът се произвежда в условията на напрегната обстановка в отношенията с Китай. През август Пекин проведе военни учения, насочени срещу Тайван, в отговор на посещението в Тайпе на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси. А преди около месец завърши 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия, на който президентът Си Цзинпин си осигури безпрецедентен трети мандат начело на страната си - нещо, на което Цай доста акцентираше в предизборната кампания.

Успоредно с изборите в Тайван днес има и референдум за намаляване на възрастта за гласуване. В момента тя е 20 години, а предложението е да стане 18 години.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ