„Можеше да сключат сделка“: Тръмп нападна Украйна и я обвини за войната

„Можеше да сключат сделка“: Тръмп нападна Украйна и я обвини за войната

Американският президент Доналд Тръмп нападна Украйна, след като нейният президент Володимир Зеленски каза, че е „изненада“, че страната му не е била поканена на преговори в Саудитска Арабия за прекратяване на войната с Русия, предаде Би Би Си.

Казвайки, че е „разочарован“ от реакцията на Украйна, Тръмп изглежда обвини Украйна за започването на войната, като каза, че страната „е можела да сключи сделка“.

По-рано във вторник руският външен министър Сергей Лавров се срещна с държавния секретар на САЩ Марко Рубио в Рияд за първите разговори на високо ниво лице в лице между двете страни след началото на инвазията в Украйна.

Те се съгласиха да назначат екипи, които да започнат преговори за слагане на край на войната.

Лавров каза, че страната му няма да приеме мироопазващи сили от страните от НАТО в Украйна при каквото и да мирно споразумение – предложение, повдигнато на среща на европейските членове на НАТО в Париж в понеделник.

Европейските държави от НАТО, които остават ангажирани с подкрепата на Украйна срещу Русия, се възмутиха от това, че бяха оставени далеч от масата за преговори при мирната инициатива на Тръмп.

Докато Тръмп говори пред репортери в резиденцията си Мар-а-Лаго, от Би Би го попитаха какво е посланието му към украинците, които може да се почувстват предадени.

„Чувам, че са разстроени, че нямат място на масата за преговори. Добре, те са имали място от три години и много време преди това. Това можеше да се уреди много лесно“, каза той.

„Не трябваше да го започват. Можеше да сключат сделка“, добави той.

„Можех да направя сделка за Украйна. Това щеше да им даде почти цялата земя, всичко, почти цялата земя – и нито един човек нямаше да загине, нито един град нямаше да бъде разрушен“, каза още той.

След срещата в Рияд Тръмп заяви, че е „много по-уверен“ за преговорите.

„Бяха много добри. Русия иска да направи нещо. Те искат да спрат варварство. Мисля, че имам силата да сложа край на тази война“, добави той.

Запитан за перспективата европейските страни да изпратят войски в Украйна, Тръмп каза: „Ако искат да направят това, това е страхотно, аз съм за това. Ако искат да направят това, мисля, че ще е добре. Искам да кажа, знам, че Франция го спомена, други го споменаха, Обединеното кралство го спомена“.

Той обаче подчерта, че САЩ няма да се налага да разполагат собствени войски в Украйна, защото „са много далеч“.

Също така на разговорите в Рияд бяха пратеникът на САЩ за Близкия изток Стив Виткоф и съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц, както и съветникът на руския президент Юрий Ушаков и ръководителят на руския суверенен фонд Кирил Дмитриев.

Подчертавайки, че Москва няма да се съгласи с мироопазващи сили от страните от НАТО в Украйна при каквото и да е мирно споразумение, Лавров каза: „Всяка поява на въоръжени сили под някакъв друг флаг не променя нищо. Разбира се, това е напълно неприемливо.“

Той каза, че САЩ и Русия ще назначат взаимно посланици в страните си възможно най-скоро и ще създадат условия за „пълно възстановяване на сътрудничеството“.

„Беше много полезен разговор. Слушахме се и се чувахме“, коментира той.

Лавров повтори предишната позиция на Русия, че всяко разширяване на отбранителния съюз на НАТО - и присъединяването на Украйна към него - би било "пряка заплаха" за Русия.

Рубио от своя страна каза, че е „убеден“, че Русия е „склонна да започне да участва в сериозен процес“ за прекратяване на конфликта.

„Трябва да има отстъпки от всички страни. Ние няма да определяме какви са те“, добави той.

„Днес е първата стъпка от един дълъг и труден, но важен път“, каза още Рубио.

Държавният секретар заяви, че Европейският съюз ще „трябва да бъде на масата в един момент, защото те също имат санкции, които са наложили“.

Относно отсъствието на Украйна на срещата той настоя, че „никой не е изолиран“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ