Най-висшият съд ООН обяви за незаконна израелската окупация на палестински територии
Най-висшият съд ООН заяви, че окупацията на палестински територии от Израел е в противоречие с международното право, предаде Би Би Си.
Международният съд в Хага посочи, че Израел трябва да спре заселническата дейност в окупирания Западен бряг и Източен Йерусалим и да прекрати незаконната си окупация на тези райони и Ивицата Газа възможно най-скоро.
В отговор израелският премиер Бенямин Нетаняху каза, че съдът е взел „решение, изпълнено с лъжи“.
Консултативното становище на съда не е правно обвързващо, но все пак има значителна политическа тежест. Това е първият път, когато Международният съд изказва позиция относно законността на 57-годишната окупация.
Международният съд, базиран в Хага, Нидерландия, разглежда въпроса от началото на миналата година по искане на Общото събрание на ООН.
Съдът беше специално помолен да даде своето виждане за политиката и практиките на Израел спрямо палестинците и относно правния статут на окупацията.
Представяйки констатациите на съда, президентът на Международния съд Науаф Салам каза, че е установено, че „...продължаващото присъствие на Израел в окупираната палестинска територия е незаконно“.
„Държавата Израел е задължена да сложи край на незаконното си присъствие в окупираната палестински територия възможно най-бързо“, заяви той.
По думите му изтеглянето на Израел от ивицата Газа през 2005 г. не е сложило край на израелската окупация на тази зона, тъй като страната все още упражнява ефективен контрол върху нея.
Съдът също така каза, че Израел трябва да евакуира всичките си заселници от Западния бряг и Източен Йерусалим и да плати репарации на палестинците за щетите, причинени от окупацията.
Израел е построил около 160 селища, в които са настанени около 700 000 евреи на Западния бряг и Източен Йерусалим от 1967 г. насам. Съдът каза, че селищата са незаконни. Израел от години спори, че селищата не противоречат на международното право.
Международният съд постанови, че „политиките и практиките на Израел се равняват на анексиране на големи части от окупираната палестинска територия“, което според него е против международното право, както добави, че Израел „няма право на суверенитет“ над която и да е част от окупираните територии.
Израел претендира за суверенитет над целия Йерусалим, чиято източна половина превзе по време на войната в Близкия изток през 1967 г. Израел смята града за своя неделима столица - нещо, което не се приема от по-голямата част от международната общност.
Сред другите си широкообхватни заключения съдът посочи, че израелските ограничения спрямо палестинците в окупираните територии представляват „системна дискриминация, основана на раса, религия или етнически произход“. Освен това се казва, че Израел е експлоатирал незаконно природните ресурси на палестинците и е нарушил правото им на самоопределение.
Съдът също така посъветва държавите да избягват всякакви действия, включително предоставяне на помощ или съдействие, които биха помогнали за запазване настоящата ситуация.
Премиерът на Израел бързо излезе с изявление, в което отхвърли решението на съда.
„Еврейският народ не е окупатор на собствената си земя – нито в нашата вечна столица Йерусалим, нито в земята на нашите предци Юдея и Самария“, каза Нетаняху в изявление.
„Никакво лъжливо решение в Хага няма да изкриви тази историческа истина и по подобен начин законността на израелските селища във всички части на нашата родина не може да бъде оспорена.“
Но заключенията на съда бяха приветствани от палестинците.
Хюсеин Ал Шейх, генералният секретар на Организацията за освобождение на Палестина (ООП), нарече решението „историческа победа за правата на палестинския народ и правото му на самоопределение“.
„Международната общност трябва да уважава мнението на международното правосъдие и да принуди Израел да прекрати окупацията си на палестинските територии“, каза той.
Констатациите на съда сега ще отидат в Общото събрание на ООН, което ще реши как да реагира, включително с опцията за приемане на резолюция. Това би било важно и би могло да представлява катализатор за преговори и да определи правните параметри за бъдещо уреждане на ситуацията чрез преговори.
Този случай е отделен правен случай от друг, заведен пред Международния съд от Южна Африка, обвиняващ Израел в извършване на геноцид срещу палестинците във войната в Газа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.