НАТО разполага само с 5% от нужната противовъздушна отбрана, за да защити източния си фланг
Европа разполага само с малка част от способностите за противовъздушна отбрана, необходими за защита на източния ѝ фланг, сочат вътрешните изчисления на НАТО, разкриващи мащаба на уязвимостта на континента, пише „Файненшъл таймс“.
Войната на Русия срещу Украйна подчерта значението на противовъздушната отбрана, докато Киев моли Запада за допълнителни системи и ракети, за да защити своите градове, войски и енергийна мрежа от ежедневни бомбардировки.
Но според хора, запознати с поверителни планове за отбрана, изготвени миналата година, държавите от НАТО са в състояние да осигурят по-малко от 5% от капацитета за противовъздушна отбрана, който се счита за необходим за защита на членките на алианса от Централна и Източна Европа срещу пълномащабно нападение.
Един високопоставен дипломат от НАТО каза, че способността за защита срещу ракети и въздушни удари е „основна част от плана за защита на Източна Европа от нахлуване“, като добави: „А в момента ние я нямаме“.
Министрите на външните работи на страните от НАТО ще се съберат в Прага в четвъртък за двудневни разговори, насочени към подготовката за срещата на върха на лидерите на алианса във Вашингтон през юли, където укрепването на европейската отбрана ще бъде централна тема.
Някои европейски лидери и военни заявиха, че Русия може да има способността да атакува държава членка на НАТО до края на десетилетието.
В подробен анализ на отбранителните способности миналата година правителството на Обединеното кралство описа „предизвикателството да се защитим ...срещу нападение от небето“ като „най-значителното от над 30 години“.
Интензивното използване на ракети, дронове и силно разрушителни „плащващи бомби“ от Русия в Украйна увеличи спешността на усилията на членовете на НАТО да увеличат разходите за отбрана след десетилетия на съкращения на военния бюджет.
„Противовъздушната отбрана е една от най-големите дупки, които имаме“, каза втори дипломат от НАТО. „Не можем да го отречем“.
Неуспехът на европейските държави от НАТО през последните месеци да предоставят допълнително оборудване за противовъздушна отбрана на Украйна подчерта ограничените запаси на континента от скъпите и бавни за производство системи.
Това също така предизвика поредица от припокриващи се инициативи в опит да се намерят дългосрочни решения. Миналата година Германия стартира своята инициатива Sky Shield с повече от дузина други страни от ЕС за разработване на споделена система за противовъздушна отбрана, използвайки технология, разработена от САЩ и Израел.
Франция обаче публично разкритикува предложението и предложи конкурентна концепция, подкрепена от по-малък брой съюзници.
Миналата седмица Полша и Гърция призоваха Европейската комисия да помогне за разработването и евентуално подпомагане на финансирането на общоевропейска система за противовъздушна отбрана, предложение, което президентът на комисията Урсула фон дер Лайен посочи, че ще подкрепи.
Някои столици на ЕС предложиха увеличаване на общия дълг за финансиране на отбранителни проекти.
В писмо, изпратено до фон дер Лайен, гръцкият и полският премиер Кириакос Мицотакис и Доналд Туск описват противовъздушната отбрана като „основна уязвимост в нашата сигурност“, добавяйки, че войната в Украйна ни е „научила на уроци, които вече не можем да игнорираме”.
Разпространението на евтини безпилотни самолети с голям обсег на действие, използвани от Русия срещу Украйна, засили тези опасения.
„Ударите на далечни разстояния вече не са способност, с която разполага само суперсила“, каза един западен представител на отбраната.
Служител на НАТО заяви, че „целите за изграждане на способности и отбранителните планове са класифицирани“, но добави, че противовъздушната и противоракетната отбрана „са основни приоритети“ и че „запасите са намалени“.
„Новите отбранителни планове на НАТО също значително увеличават изискванията за противовъздушна и противоракетна отбрана като количество и готовност“, каза служителят, като добави, че страните инвестират в нови способности за противовъздушна отбрана, включително изтребители.
Веднага след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. САЩ разположиха система за противовъздушна отбрана Patriot за защита на летище в Южна Полша, което се превърна в център за доставка на западни оръжия до Киев.
Но служители казват, че членовете на НАТО разполагат с толкова малко такива системи, че капацитетът им да разполагат повече извън собствените си територии е силно ограничен.
В Обединеното кралство шестте разрушителя тип 45 на Кралския флот са оборудвани със системи за защита от балистични ракети, но корабите са преследвани от недостатъци в дизайна.
Британската армия разполага и с шест най-модерни наземни системи за противовъздушна отбрана Sky Sabre, но техните ракетни прехващачи имат обхват само от около 40 км, а две от системите са зад граница.
„Способностите за противовъздушна отбрана на Обединеното кралство са напълно недостатъчни“, каза Джак Уотлинг, старши научен сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services Institute в Лондон.
Пълната интеграция на различните системи за противовъздушна отбрана на Европа може да помогне за компенсирането на недостига, създавайки гъста мрежа от сензори и прехващачи на континента.
„Опитите за модернизиране на командната и контролна инфраструктура на НАТО за противовъздушна отбрана обаче не постигнаха успех“, каза Уотлинг.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.