Ограниченията на Индия за износ на ориз слагат край на десетилетие на ценова стабилност

Ограниченията на Индия за износ на ориз слагат край на десетилетие на ценова стабилност

Наложените преди време от Индия ограничения на износа на ориз може да предизвикат покачване на световните цени след повече от десетилетие на стабилност, тъй като протекционисткият ход на Ню Делхи съвпада със спад на добивите при други големи производители и нарастване на глобалното търсене, смятат търговци, цитирани от Ройтерс и БТА.

Неравномерните мусонни дъждове засегнаха засаждането на ориз в Индия, предизвиквайки ограниченията за износ през септември, а наводненията намалиха производството в Пакистан, въпреки че потреблението нарасна в най-големите вносители като Бангладеш и Филипините. Според прогнозите през 2022/23 г. глобалното търсене ще изпревари производството. Това е лошо за азиатските и африканските страни, които използват ориза като основен продукт, а някои дори внасят 60% от потреблението си.

Откакто Индия - най-големият износител на ориз в света, забрани износа на натрошен ориз и наложи 20% износно мито върху някои сортове, различни от басмати, световните цени на ориза скочиха с повече от 10%. Миналия месец глобалният индекс на цените на ориза на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) се повиши с 2,2%, достигайки 18-месечен връх.

"Международният пазар расте и ще се повиши още повече", коментира Нитин Гупта, вицепрезидент на бизнеса с ориз на Olam India.

Правителствата по целия свят се стремят да укротят инфлацията на храните, предизвикана от нарушения по веригите на доставки заради пандемията от COVID-19 и задълбочена от инвазията на Русия в Украйна, която задълго извади милиони тонове хранителни продукти от световните пазари. И все пак, преди Индия да въведе своите ограничения на износа преди няколко месеца, представители на индустрията и правителството в Азия казваха, че цените на ориза ще останат стабилни поради огромните запаси.

Оризът, за разлика от пшеницата, не е повлиян от войната Русия-Украйна, тъй като нито една от двете страни не е голям производител на тази култура, а доставките му останаха относително стабилни по време на свързаните с ковид прекъсвания на други хранителни продукти.

Сега обаче водещите износители Тайланд и Виетнам разполагат с недостатъчни запаси, за да компенсират ограничението на износа на Индия. Световните запаси от ориз може да паднат до най-ниското си ниво от най-малко пет години през 2023 г., казаха трима световни търговци, цитирайки вътрешни оценки.

"Тъй като Индия заема 40% от световната търговия, за другите не е лесно да заменят намаляващите индийски доставки, когато търсенето нараства от водещи вносители", сподели Нитин Гупта.

Министерството на земеделието на САЩ (USDA) намали прогнозата си за глобалното производство на ориз за 2022/23 г. до 508 милиона тона, най-ниското ниво от четири години. Само преди месец агенцията очакваше продукция за годината от 512 милиона тона.

Някои водещи световни търговски къщи обаче очакват по-рязък спад до около 500 милиона тона поради екстремните метеорологични условия, които заплашват добивите в страни като Китай, Индия, Бангладеш и Пакистан.

В Индия сухите метеорологични условия забавиха сеитбата на ориза, като много фермери изобщо не засадиха реколтата, а след това проливни дъждове повредиха зреещите оризища, което повиши опасенията относно инфлацията на храните.

Производството на летен ориз в Индия вероятно ще падне до 105 милиона тона през 2022/23 г., което е спад от 6%, обяви министерството на земеделието през септември, а частни търговци изчисляват, че може да спадне до 100 милиона тона.

Производството на ориз в Китай, най-големият потребител на зърно, може да спадне с 2,9% спрямо предходната година до 206 милиона тона поради по-високите температури и сушата в някои райони, където се отглежда ориз, според консултантската компания Shanghai JC Intelligence Co Ltd.

Това е голяма промяна от миналата година, когато рекордните 21,2 милиона тона износ на ориз от Индия - 30% по-евтин от конкурентните доставчици - помогнаха за ограничаване на световните цени, докато други хранителни стоки скочиха поради прекъсване на доставките.

След ограничаването през септември износът на ориз от Индия се очаква да спадне с около една четвърт тази година.

"Почти всички водещи производители са засегнати от спад на добивите и глобалното търсене вероятно ще изпревари предлагането. Ограниченията за износ на Индия помогнаха на конкурентните доставчици Виетнам, Тайланд и Мианма да увеличат продажбите си, но те имат ограничени запаси за износ", каза Б.В. Кришна Рао, президент на Индийската асоциация на износителите на ориз.

Производството на небланширан ориз във Виетнам се очаква да се задържи на нивото от миналогодишните 43 милиона тона, според правителствени данни.

Съседният Тайланд се стреми да изнесе 7,5 милиона тона тази година, което е с около 7% повече от предишната му цел от 7 милиона тона, обяви Ануча Бурапачайсри, говорител на правителството.

Заедно двете могат да добавят не повече от допълнителни 2 милиона тона ориз, за ​​да запълнят празнината, оставена от Индия, смятат търговци.

Междувременно Пакистан не може да се възползва от ограничаването на износа на Индия, след като тежки наводнения опустошиха реколтата му. Производството на ориз може да спадне с 18 процента до 7,4 милиона тона, според USDA.

Други азиатски производители като Китай, Бангладеш и Филипините бяха, подобно на Индия, засегнати от неблагоприятни климатични условия, включително суша, наводнения, тайфуни и циклони.

"Неблагоприятното стечение на обстоятелства в Азия ще удари зле потребителите в много части на света и много бедни страни ще трябва или да купуват много по-скъп, по-висок клас ориз, или просто да останат без него изобщо", коментира Химаншу Агарвал, изпълнителен директор в Satyam Balajee, най-големият износител на ориз от Индия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ