Продажбите на жилища в САЩ отбелязват втори пореден месечен спад

Продажбите на жилища в САЩ отбелязват втори пореден месечен спад

Продажбите на жилища в САЩ отбелязват втори пореден месечен спад

Продажбите на съществуващи жилища в САЩ неочаквано спаднаха през април, тъй като по-високите лихви по ипотечните кредити и цените на жилищата натежаха върху търсенето, което доведе до нов спад на жилищния пазар, предава Ройтерс.

Въпреки че докладът на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти от сряда показа, че запасите са се увеличили през миналия месец до 2-1/2-годишен връх, жилищата на начално ниво останаха оскъдни, което е причина за втория пореден месечен спад на продажбите.

Жилищният пазар направи крачка назад, след като жилищните инвестиции, които включват строителството на жилища, нараснаха с най-бързия си темп от повече от три години през първото тримесечие на фона на възобновяването на лихвите по ипотечните кредити.

"Ограниченията в предлагането спъват продажбите в същата степен, както и слабото търсене", каза Оливър Алън, старши икономист за САЩ в Pantheon Macroeconomics.

Продажбите на жилища се понижиха с 1,9% през миналия месец до сезонно изгладен годишен темп от 4,14 млн. единици. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че препродажбите на жилища ще нараснат до равнище от 4,21 млн. единици. Препродажбите на жилища се отчитат при сключването на договор.

Продажбите през април вероятно отразяват договорите, подписани през предходните два месеца, когато средният лихвен процент по популярната 30-годишна ипотека с фиксирана лихва се движеше малко под 7%.

Продажбите намаляха и в четирите региона. Средният лихвен процент по 30-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва се опитва да се върне под 7%, след като в началото на май достигна повече от петмесечен връх от 7,22%, сочат данни на Агенцията за ипотечно финансиране Freddie Mac.

Правителствените данни от миналата седмица показаха, че през април са намалели броят на започнатите еднофамилни жилища и на разрешителните за строеж. 

Икономистите не очакват значителен спад на лихвите по ипотечните кредити, докато Федералният резерв не започне да намалява лихвените проценти. Централната банка на САЩ повиши основния си овърнайт лихвен процент с 525 базисни пункта от март 2022 г. насам, за да намали търсенето в икономиката и да контролира инфлацията.

От юли насам Фед запазва основния си лихвен процент непроменен в сегашния диапазон 5,25%-5,50%. Финансовите пазари очакват централната банка да започне цикъла си на облекчаване през септември.

Препродажбите на жилища, които съставляват голяма част от продажбите на жилища в САЩ, спаднаха с 1,9% на годишна база през април.

Очаква се инвестициите в жилищни имоти да се забавят значително през второто тримесечие, след като през тримесечието януари-март отбелязаха двуцифрен растеж.

Предлагането се повишава

Запасите от жилища са се увеличили с 9% до 1,21 млн. единици през миналия месец, което е най-високото ниво от октомври 2021 г. насам. Предлагането е скочило с 16,3% в сравнение с преди една година.

Въпреки това предлагането остава под 1,8 млн. единици, отчетени за април 2019 г., месеци преди пандемията COVID-19.

Лихвите по ипотечните кредити на много собственици на жилища са под 4%. Така нареченото "заключване на лихвените проценти" води до глад за предлагане на жилищния пазар.

Имотите обикновено остават на пазара 26 дни през април, в сравнение с 22 дни преди година. За около две трети от къщите договори са се сключвали в рамките на един месец след обявяването им, което съответства на все още ограниченото предлагане на жилища.

Нарастването на наличностите е концентрирано при жилищата на цена 1 млн. долара или повече, където предлагането се е увеличило с 34% в сравнение с предишната година. Продажбите в този ценови клас са се увеличили с 39,7% спрямо предходната година. За разлика от тях при жилищата на цена 100 000 долара и по-малко продажбите намаляха със 7,1%. Продажбите в ценовия диапазон 100 000-250 000 долара се повишиха с 0,1%.

При темповете на продажбите през април ще са необходими 3,5 месеца, за да се изчерпи настоящият запас от съществуващи жилища, в сравнение с 3,0 месеца преди година. Четири-седеммесечно предлагане се счита за здравословен баланс между търсенето и предлагането.

Средната цена на съществуващите жилища се е повишила с 5,7% спрямо предходната година до 407 600 USD. Цените на жилищата се повишиха и в четирите региона. Най-малко 27% от продадените през миналия месец жилища са били над обявената цена.

На купувачите, които купуват за първи път, се падат една трета от продажбите, което е най-високият дял от януари 2021 г. насам и е увеличение спрямо 29% преди година. Този дял остава под 40%, които според икономисти и брокери на недвижими имоти са необходими за стабилен жилищен пазар.

Продажбите изцяло с пари в брой съставляват 28% от сделките през април, което е без промяна в сравнение с предишната година.

Продажбите в затруднено положение, предимно принудително отнемане на имоти, представляват само 2% от сделките. Този дял постоянно нараства от 1%, който преобладаваше през последната година. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ