Румъния преговаря за отлагане на крайния срок за затваряне на въглищните електроцентрали

Румъния преговаря за отлагане на крайния срок за затваряне на въглищните електроцентрали

Министерството на енергетиката на Румъния настоява за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и за отлагане на крайния срок за затваряне на въглищните електроцентрали, тъй като в противен случай това ще увеличи допълнително натиска върху цените, написа на страницата си във Фейсбук министър Себастиан Бурдужа в петък, съобщи за БТА агенция Аджерпрес.

„Енергийната сигурност на Румъния не подлежи на обсъждане. От началото на моя мандат отказвам да приема затварянето на въглищни блокове при липса на еквивалентни нови производствени мощности. И аз не съм затворил нито един мегават. Напротив, въведохме отново в експлоатация блок 5 в Ровинари, който работи с лигнитни въглища, след години на забавяне. Съгласно НПВУ до 1 януари 2026 г. трябва да затворим още 1755 MW мощности, работещи с въглища. Повече от година обяснявам на Европейската комисия, че не можем да направим това по обективни причини. Газовите блокове, които трябваше да заменят въглищните централи, все още са в процес на тръжна процедура, след множество неуспешни опити, защото цените на газовите турбини скочиха през последните две години", посочи Бурдужа.

"Ето защо Министерството на енергетиката настоява за предоговаряне на НПВУ и за отлагане на крайния срок за затваряне на въглищните електроцентрали. Със същите средства по НПВУ всъщност ще надхвърлим значително „зелените" цели - соларни паркове, вятърни паркове и акумулаторни батерии. Що се отнася до емисиите, все пак ще постигнем целите си. Освен това затварянето на въглищните централи ще окаже още по-голям натиск върху цените", отбеляза той.

Според същия източник между 2009 г. и 2022 г. Румъния е спряла над 7000 MW мощности на базата на въглища и газ - „еквивалента на десет ядрени реактора в АЕЦ Черна вода".

„Така в крайна сметка се оказа, че внасяме енергия по време на пиковото потребление. Внасяме скъпо и по ирония на съдбата от държави, които все още произвеждат, използвайки въглища (Сърбия, България). Каква е логиката в това?! Интеграцията в ЕС е най-доброто, което Румъния е постигнала през последните десетилетия. Тя ни постави на пътя на развитието (отдавна сме изпреварили Унгария и догонваме Полша, което беше немислимо през 1990 г.). Трябва да останем на този път", посочи Себастиан Бурдужа.

Според министъра на енергетиката е време за интелигентна сделка, а Европейският съюз трябва да се вслуша в гласовете на своите държави членки и техните граждани, защото „това е гласът на разума и логиката, отвъд идеологията на „зелена сделка" в стил „шокова терапия".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ