"Ню Йорк Таймс": САЩ търсят начин да прехвърлят пари от Банката на Русия в Украйна
Западните лидери искат да бъдат прехвърлени повече от 300 милиарда долара от замразените валутни резерви на Русия в Украйна, но това желание срещна съпротива на САЩ, пише New York Times, позовавайки се на висши служители в администрацията на президента на САЩ Джо Байдън. Според тях, конфискацията на тези средства може да е незаконна и да попречи на „другите страни да разчитат на Съединените щати като убежище за инвестиции“. Според изданието украинският президент Владимир Зеленски е изчислил, че може да са необходими до 600 милиарда долара за следвоенно възстановяване на страната след военните действия, което означава, че „дори всички активи на Руската централна банка на Руската федерация в чужбина да бъдат конфискувани, те ще покрият само половината от разходите“.
В статията се отбелязва, че в неотдавнашното си съвместно изявление, финансовите министри на Естония, Латвия, Литва и Словакия призоваха Европейския съюз да „намери начин да финансира възстановяването на градовете в Украйна от замразените активи на Руската централна банка “, за да може от Руската федерация да бъде търсена отговорност за причинените вреди и да поправи щетите. „Конфискацията на руски активи също беше централна тема на срещата на висши икономически експерти на страните от Г-7 този месец и идеята получи подкрепата на Германия и Канада“, добавят авторите на статията. Обаче САЩ, които „ръководят глобалните усилия за изолиране на Русия чрез строги санкции, бяха много по-предпазливи в този случай“.
„Администрацията на Байдън обсъжда дали да обедини усилията си за конфискуване на активи (на Русия), включително долари и евро. Само част от средствата се съхраняват в Съединените щати, а по-голямата част от тях е в Европа, включително в Банката за международни разплащания в Швейцария “, пише New York Times. Авторите на публикацията подчертават, че поради замразяването на средства, руското правителство не може да ги върне или да ги изразходва за военните действия в Украйна. Въпреки това, „замразяването на пари и фактическото им притежание са две различни неща“. „Съединените щати не са заели твърда позиция относно съдбата на активите. Няколко високопоставени служители (от администрацията на Байдън), пожелали анонимност предположиха, че не е взето окончателно решение. Един от служителите е казал, че изтеглянето на средства за заплащане на възстановяването ще бъде задоволително и оправдано. Прецедентът, който това ще създаде обаче, може да повлияе на статута на Съединените щати като най-безопасното място в света за съхранение на активи. „И това е въпрос на дълбока загриженост“, се казва в статията.
На свой ред представителят на Министерството на финансите на САЩ заяви, че според американското законодателство „САЩ могат да конфискуват чужда собственост, ако президентът реши, че страната е атакувана или „участва във военни действия“. Някои експерти, интервюирани от изданието, обаче смятат, че след терористичните атаки на 11 септември 2001 г. президентът на САЩ има по-широки правомощия. Например, за да конфискува активите поводът може да бъде руските кибератаки.
По-рано министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън в кулоарите на срещата на министрите на на Г-7 заяви, че законите на САЩ не позволяват конфискация на арестувано руско имущество в полза на Украйна. „Сега в САЩ не би било законно властите да конфискуват тези активи. Това не е нещо, което е законно в САЩ, а други страни, както знаете, също се сблъскват с правни проблеми в този контекст “, каза тя на пресконференция. Според нея „естествено е, че предвид огромните разрушения в Украйна и огромните разходи за възстановяване, с които ще трябва да се изправи“, Съединените щати и техните съюзници „ще се обърнат към Русия, за да помогнат за плащането на поне част от сума, която ще бъде нужна за това."
Тя обаче се тревожи, че конфискацията на валутните резерви на Централната банка на Русия „може да накара други страни да не желаят да държат резервите си в долари, опасявайки се, че в бъдещи конфликти Съединените щати и техните съюзници ще конфискуват средствата. Както се казва в статията на New York Times, ако преговорите между Русия и Украйна се възобновят, САЩ и техните съюзници няма да имат възможността да предложат на Москва „съществено облекчаване на санкциите“, ако нейните активи в чуждестранни сметки бъдат запорирани. След началото на военната спецоперация на Русия в Украйна западните държави замразиха валутните резерви на Централната банка на Русия в размер на над $300 млрд. Според руския финансов министър Антон Силуанов около половината от златните и валутни резерви на Русия са блокирани.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.