Швеция възстанови гражданската наборна служба след прекъсване от 16 г.

Швеция възстанови гражданската наборна служба след прекъсване от 16 г.

Швеция възстанови гражданската наборна служба след прекъсване от 16 г.

Швеция възстановява от днес гражданската наборна служба. На нея могат да бъдат зачислени и повикани за преквалификация лица, които вече са преминали подходящо обучение за работа в градската спасителна служба и сектора на електроснабдяването. Това съобщиха от правителствената служба, с позоваване на решение на кабинета от 21 декември 2023 г.

От есента на 2024 г., курсове за повишение на квалификацията на граждански задължени лица за спасителните служби, ще се провеждат под егидата на Управлението за обществена безопасност и готовност за извънредни ситуации, се обяснява в изявлението. "В електроенергийния сектор хората със съответните умения в бъдеще ще могат да се регистрират за държавна служба. Това означава, че хората, които имат подходящо образование, но не работят в тези отрасли, могат да бъдат регистрирани в държавната служба при необходимост", се отбелязва в доклада.

„За да се гарантира, че функциите от социално значение могат да действат дори в случай на повишена тревога и дори война, е необходимо кадрово обезпечаване. Възстановяването на гражданската служба е важна стъпка към това“, каза министърът на гражданската защита Карл-Оскар Болин .

„Гражданското задължение“ замени през 1995 г. съществуващата дотогава „подготовка без оръжие“ като част от „тоталната отбрана“ и продължи до 2008 г. След това „граждански задължени“ вече не се обучават. По принцип, наборниците, признати за годни за „тотална отбрана“, след повикването могат да бъдат зачислени на военна или цивилна служба.

Алтернативната служба в Швеция достига най-големия си мащаб в края на 90-те години на миналия век, когато правителството се стреми да обучава по 10 хиляди души годишно за нея. Последващият разпадане на тази система е заради намалено финансиране и промени в глобалните предпоставки за гражданска отбрана.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ