Статутът на юана като световна валута набира сила, но бизнесът вижда още препятствия за преодоляване

Статутът на юана като световна валута набира сила, но бизнесът вижда още препятствия за преодоляване

За да може китайският юан да се използва по-глобално, валутата се нуждае от повече „приложения“, като например за акции и облигации. Това заяви главният изпълнителен директор на Hong Kong Exchanges and Clearing Limited Бони Чан, цитирана от Си Ен Би Си.

Пекин отдавна рекламира амбициите си за увеличаване на глобалното използване на китайския юан на международен финансов пазар, където щатският долар е доминиращата валута. Санкциите на САЩ срещу Русия също увеличиха натиска върху някои страни да имат алтернативи на зелените пари.

Чан, говорейки по време на срещата на Световния икономически форум в Далян, Китай, известна като „Летния Давос“,   отбеляза, че хората държат валута за търговия или, което е по-важно, за съхранение на богатство.

„Ние няма просто да придобием купища юани и да ги вложим в банкова сметка. Искаме да имаме облигации, искаме да имаме акции и т,н.“, обясни тя.

„Един от нашите стратегически императиви е променен, за да сме сигурни, че продължаваме да произвеждаме повече продукти за сигурност, деноминирани в юани“, каза Чан, „така че инвеститорите по целия свят действително да могат да видят повече приложения на юана и да могат да използват тези като среда за съхраняване на богатство под формата на юани“, добави тя.

Миналата година HKEX обяви програма „Dual-Counter“, която позволява на инвеститорите да търгуват ценни книжа, регистрирани в Хонконг, в хонконгски долари или китайски юани.

Като значителна стъпка към интернационализация на юана, Международният валутен фонд през 2015 г. обяви, че ще добави юана към своята кошница от резервни валути през следващата година.

Юанът беше четвъртата най-активна валута за глобални плащания по стойност през май, представлявайки близо 4,5% от тези транзакции, според междубанковата мрежа за съобщения SWIFT. Щатският долар има близо 48% дял.

При търговското финансиране юанът се класира на трето място с около 5,1% през май, според SWIFT. Еврото е малко по-високо с 5,6%, докато щатският долар доминира с близо 85% дял, показват данните.

Фред Ху, основател, председател и главен изпълнителен директор на Primavera Capital, каза на същия панел във вторник, че интернационализацията на юана вероятно ще отнеме повече време, отколкото мнозина очакват.

Докато Китай е най-голямата търговска нация и има големи финансови центрове, „ние не сме толкова големи, толкова дълбоки, колкото САЩ“, каза Ху. „Освен че нашата капиталова сметка също е затворена, тя не е напълно конвертируема, което също по някакъв начин възпрепятства интернационализацията на юана“

Зрял финансов пазар

Разработването на повече инвестиционни продукти, деноминирани в китайски юани, също изисква съзряване на местния финансов сектор. Част от това включва наличието на по-сложна инвеститорска база.

Чан каза, че по време на годишния финансов форум Lujiazui в Шанхай миналата седмица почти всеки разговор с висши лидери е включвал термина „търпеливо инвестиране“.

Фразата се появи в официални съобщения, за да насърчи дългосрочното инвестиране вместо краткосрочните спекулации.

„Търпението идва от ученето чрез нестабилността на пазара“, каза Кени Лам, главен изпълнителен директор на Two Sigma Asia-Pacific, по време на същия панел във вторник.

Той отбеляза, че политиците обръщат повече внимание на това да направят своите политики по-стабилни и последователни.

В очакване на още китайски първични публични предлагания (IPO)

Китайските компании отдавна се стремят да се възползват от американските финансови пазари заради престижа и по-голямата пазарна ликвидност, които предлагат, но засиленият регулаторен контрол както от Пекин, така и от Вашингтон, драстично забави подобни листвания през последните три години.

„Мисля, че IPO-тата са от съществено значение за привличането на инвеститори обратно на пазара. Цялото разказване на истории около него показва, че има голям напредък“, каза Джонатан Крейн, основател и главен изпълнителен директор на KraneShares, на панела във вторник.

Миналата седмица китайските власти обявиха нови усилия за подкрепа на първичните публични предлагания, особено в Хонконг.

Чан каза, че досега тази година борсата в Хонконг е получила 73 нови заявления за листване - 50% увеличение спрямо втората половина на миналата година.

„Всичко, от което се нуждаем, е набор от добри пазарни условия, така че тези неща да бъдат пуснати на пазара и да имат добра цена“, добави тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ