Свалянето на американския дрон предизвика опасения от ескалация. Но тя изглежда малко вероятна
Предизвиканото от руски изтребители сваляне на американски дрон в международното въздушно пространство над Черно Море във вторник бързо предизвика безпокойство във Вашингтон, всявайки страх в нацията от по-широка ескалация между двете страни, пише американското издание „Хил“.
Администрацията на Байдън и законодателите обвиниха Русия в „непрофесионална и опасна маневра“, при която два руски изтребителя повредиха американски дрон MQ-9 Reaper, принуждавайки го да се разбие в Черно море.
„Това е изключително необичайно, не знам за инцидент като този, който да се е случил през последната година на конфликт в региона“, каза командващият Военновъздушните сили на САЩ Франк Кендъл пред медията.
„Прехващанията между американски и руски самолети не са необичайни, като тази година имаше няколко случая близо до въздушното пространство на Аляска. Но инцидентът с дрон е необичаен и опасен“, каза пред репортери прессекретаря на Пентагона бригаден генерал Пат Райдър.
Въпреки че не е ясно дали това е случай на пилотско своеволие, Европейското командване на САЩ нарече руските действия „опасни“, отбелязвайки, че те „могат да доведат до грешни изчисления и непреднамерена ескалация“.
Американски безпилотни самолети оперират над Черно море отпреди Русия да нахлуе в Украйна. Но инцидентът от вторник бележи първия публично известен случай, при който руски военен самолет умишлено нанася щети върху американски летателен апарат по време на конфликта.
„Много дълбоки води"
Представители на администрацията на Байдън казаха, че MQ-9 е летял над Черно море в рутинен полет, преди да бъде прихванат от два руски изтребителя.
Изтребителите придружили дрона продължение на 30 до 40 минути, преди един от тях да прелети пред него и да изхвърли гориво. След това един от руските изтребители е закачил витлото на дрона, принуждавайки го да се разбие в Черно море.
Днес Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби, че останките на дрона не са открити и вероятно никога няма да бъдат, тъй като той е попаднал в „много дълбоки води“.
Той заяви, че американските служители са предприели стъпки, за да защитят информацията, с която дронът е разполагал, както и да сведат до минимум всякакви възможни усилия от други страни да съберат данни от него.
Руското министерство на отбраната отрече един от военните самолети на страната да се е сблъскал или да е стрелял по дрона, като заяви, че той е извършил „рязка маневра“ и се е разбил във водата. Освен това се казва, че дронът е нахлувал в район близо до Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г.
Умерени реакции
Въпреки че в миналото е имало редица инциденти на близко сближаване с руски самолети, това, което прави този случай уникален е, че включва американски самолет без екипаж - детайл, който може да предотврати сериозна ескалация на напрежението“, казва Бека Уейсър, старши сътрудник от „Център за нова американска сигурност“.
„Инцидентът е дълбоко обезпокоителен, като се има предвид контекстът, в който се случва, но фактът, че това е платформа без екипаж, вероятно ще намали шансовете той да се вдигне напрежението“, каза тя пред „Хил“.
Уейсър даде за пример подобен инцидент през 2019 г., когато Иран свали RQ-4 Global Hawk, което не доведе до пряк военен отговор на САЩ.
Стивън Туити, пенсиониран генерал-лейтенант и бивш заместник-командващ на Европейското командване на САЩ, който сега е сътрудник в ,Центъра за анализ на европейската политика“ (CEPA), каза, че ситуацията има решение е важно Вашингтон да не повишава повече напрежението.
„Това, което не можем да направим, е да вземем прибързано решение, за да вкараме двете ни страни в конфликт. Не можем да позволим на руснаците да ни провокират да направим нещо ирационално“, каза Туити.
„Това е нещо повече от Съединените щати – става дума за нас и 29 други страни. Трябва да се държим по начин, който да не вкара НАТО или Съединените щати във война“, добави той.
В Пентагона Райдър каза, че министърът на отбраната Лойд Остин все още не е разговарял с руския си колега Сергей Шойгу за инцидента.
През март 2022 г. американските военни създадоха канал, известен като „линия за деескалация“, за да комуникират директно с руските военни и да предотвратят „грешни изчисления“ във връзка с войната в Украйна.
През ноември председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ генерал Марк Мили се опита да разговаря с руския си колега след падането на ракета в Полша, но не успя да се свърже.
Нито Остин, нито Мили са разговаряли с руските си колеги от октомври.
Все пак Държавният департамент възнамерява да се свърже с руски служители, казва Кърби.
Руският посланик в САЩ Анатолий Антонов беше извикан в Държавния департамент, където се срещна с официални лица, за да обсъдят инцидента.
Той заяви, че Москва разглежда инцидента като провокация. „Този апарат е летял с изключени транспондери и е навлязъл в зоната на специалната военна операция. За зоната бе съобщено по международните канали. Ние, Русия, предупредихме всички за това. Смятам, че това е истинска провокация. Провокираха ни да предприемем определени действия, след което да могат да обвинят Русия, руските военни в непрофесионализъм", коментира дипломатът.
Междувременно говорител на Европейската комисия каза, че въпросът с дрона трябва да се реши между Москва и Вашингтон.
„Можем само да отбележим, че това не би се случило, ако Русия не беше нахлула в Украйна и не продължаваше незаконните си действия. Това не е първият инцидент, свързан с руските въоръжени сили“, отбеляза той.
Влошаване на отношенията
Американски официални лица сега вероятно претеглят обстоятелствата около действията на Русия, докато обмислят техния отговор, с въпроси къде е бил дронът, как е взаимодействал с руските самолети и как е бил свален.
„Не знам подробностите [за руското прихващане и свалянето на дрон], дали дронът е бил близо до нещо чувствително за тях“, каза бившият посланик на САЩ в Полша Даниел Фрийд, сега сътрудник в „Атлантическия съвет“.
Фрийд каза, че гледа на инцидента като на част от продължаващото влошаване на отношения на Вашингтон с Москва, които бяха обтегнати допълнително, след като Русия нахлу в Украйна.
Свалянето на дрона предизвика гняв в Конгреса във вторник. Сенатор Джак Рийд, председателят на Комитета по въоръжените сили на Сената, разкритикува Русия като „безразсъдна и некадърна“.
„Няма друг начин да се опише поведението на Русия в този сблъсък с американски дрон над [международни] води“, написа в Twitter Рийд. „Трябва да се сложи край на този модел на руска провокация“.
Рийд, който похвали професионалния военния отговор на САЩ, каза пред репортери във вторник, че ще трябва да разследват как се е развил „смущаващият“ инцидент и да определят последователността на събитията, както и доколко умишлена провокация е бил той.
Конгресменът Майк Роджърс, председателят на Комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите, написа в Туитър, че инцидентът е „поредно доказателство, че заплахата, която Русия представлява за САЩ и НАТО, не е намаляла“.
„Путин и неговите приближени се опитват да тестват нашата решителност – тест, в който не можем да си позволим провал“, пише Роджърс.
Лидерът на мнозинството Сената Чък Шумър нарече нападението „нагло“ и „опасно“.
„Искам да кажа на г-н Путин, спрете това поведение, преди да сте станали причина за непреднамерена ескалация. Виждали сме подобно поведение от руската армия и преди и то няма да попречи на Съединените щати да провеждат операции над Черно море“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.