Светът отчете през март десети пореден месец на рекордно високи температури

Светът отчете през март десети пореден месец на рекордно високи температури

Март беше 10-ият пореден месец на Земята с рекордни горещини, като населението в голяма част от северното и южното полукълбо преживяха температури, надхвърлящи климатичните цели.

Службата за изменение на климата "Коперник" на Европейския съюз (C3S) обяви във вторник, че рекордните мартенски температури в световен мащаб са били с 1,68 градуса по Целзий (°C) по-високи от историческите средни стойности, съобщава Ройтерс и Блумбърг, цитирани от БНР.

Всеки от последните 10 месеца е класиран като най-горещият в света в сравнение със съответния месец през предходните години, съобщи C3S в месечния си бюлетин.

Температурите през последните 12 месеца бяха с 1,58 °C над прединдустриалните температури за периода 1850-1900 г., надхвърляйки границата от 1,5 °C в Парижкото споразумение, за която политици и учени предупреждават, че може да застраши живота на планетата.

"Март 2024 г. продължава последователността от чупенето на климатичните рекорди както за температурата на въздуха, така и за температурите на повърхността на океана. Това е дългосрочната тенденция с изключителни рекорди, която ни тревожи много", каза заместник-директорът на "Коперник" Саманта Бърджис.

"Средната световна температура е най-високата в историята. Спирането на по-нататъшното затопляне изисква бързо намаляване на емисиите на парникови газове. Виждането на подобни записи – месец след месец – наистина ни показва, че нашият климат се променя, променя се бързо", добави тя.

Програмата 'Коперник", която е най-големият доставчик на климатични данни в света, използва милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции по целия свят за своите месечни и сезонни прогнози, отбелязват Ройтерс и Блумбърг. 2023 година вече беше обявена за най-горещата на нашата планета, имайки предвид глобалните рекорди, датиращи от 1850 година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ