Войната в Украйна: Една година по-късно (снимки)

Войната в Украйна: Една година по-късно (снимки)

Войната в Украйна: Една година по-късно (снимки)

Една година след нареждането на Владимир Путин руските армии да нахлуят в Украйна, силите на Москва и Киев остават заключени в кървава война на изтощение, обобщава в свой обзорен материал Световният икономически форум.

Градовете са опустошени. Десетки хиляди цивилни и бойци от двете страни са убити и ранени. Милиони хора или са избягали от страната, или са били вътрешно разселени.

Снимка: Getty Images

Дванадесет месеца след началото на конфликта, който разтърси света, хронологията на събитията изглежда по следния начин:.

Февруари 2022 г.

На 24 февруари Путин дава на нареждането за навлизане на десетки хиляди руски войници в съседна Украйна от север, изток и юг, определяйки нахлуването като „специална военна операция“. Надявайки се на бърза победа, руските сили се насочват към столицата Киев, но в крайна сметка са принудени да отстъпят.

Украинската столица Киев бе подложена на масирани атаки по въздух в първите дни на руската агресия. Опитът за превземането ѝ с блицкриг обаче срещна решителен отпор, който впоследствие обърна хода на руската инвазия. Снимка: Getty Images

Кметът на Киев, Виталий Кличко лично ръководеше отбраната на града. Снимка:Getty Images

Съседните държави и ЕС се готвят да отворят границите си за стотици хиляди хора, бягащи от конфликта. На граничните пунктове се образуват километрични опашки, въпреки че мъжете в наборна възраст са възпрепятствани да напуснат страната.

Милиони бяха принудени да напуснат Украйна. По данни на ООН, нападението на Русия е предизвикало най-голямата бежанска криза от Втората Световна война насам. Снимка: Getty Images

Бежанци от Украйна на границата с Полша. Снимка: Getty Images

Западните държави налагат широк пакет от санкции на Москва в отговор на инвазията. Те включват спиране на трансакциите с централната банка на Русия, забрана на нови инвестиции и замразяване на активи на руски политически и бизнес лидери.

Mарт 2022 г.

Най-малко 441 украински цивилни са убити в първите дни на инвазията. Но ужасяващите разкрития тепърва започват след отстъплението на руската армия от фронтовата линия близо до Киев. Разкрити са масови гробове на избити невинни цивилни граждани в Буча, Ирпин, Гостомел. Журналисти от редица западни издания документират на място потресаващите гледки на жертвите, а следователи на ООН казват, че са налице доказателства за военни престъпления

Разказите за зверствата предизвикват спонтанни многохилядни протести в много европейски градове. Снимка: Getty Images

Демонстранти лежат на земята по време на демонстрация в Берлин срещу разкритията за кланетата в Буча, Ирпин, Гостомел. Снимка: Getty Images

Русия е принудена да ограничи военните си цели след твърдата съпротива от украинските сили. Русия пренасочва фокуса си към региона на Донбас, където подкрепяните от Москва сепаратисти започнаха бунт през 2014 г.

Конфликтът ескалира световната продоволствена криза и правителството на Украйна обявява забрана за износ на широка гама селскостопански продукти. Световните цени на храните достигат рекорд през март.

Конфликтът ескалира световната продоволствена криза и правителството на Украйна обяви забрана за износ на широка гама селскостопански продукти. Световните цени на храните достигат рекордни нива.

Снимка: Getty images / улиците на Буча след руското отстъпление

Април 2022 г.

Десетки хора, опитващи да се измъкнат от конфликта, са убити при ракетен удар по гара в Краматорск.

Краматорск - поредната огнева точка, довела до смъртта на цивилни. Снимка: Getty Images

„Поради липса на сила и смелост да ни се противопоставят на бойното поле, те цинично унищожават цивилното население“, каза президентът на Украйна Володимир Зеленски.

По-късно през месеца Русия понася една от първите си сериозни военни щети, когато флагманът на черноморския й флот „Москва“ потъва, като Киев твърди, че това е станало след удар с негови ракети.

Според ООН броят на хората, които бягат от Украйна, вече надхвърля пет милиона. 

Снимка: Shutterstock / „Крайцерът Москва“

Май 2022 г.

Финландия и Швеция официално кандидатстват за присъединяване към НАТО в отговор на нахлуването на Русия в Украйна.

„Това е исторически момент, от който трябва да се възползваме“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на церемония в централата на алианса с посланиците на Финландия и Швеция.

Русия превзема стратегическия черноморски пристанищен град Мариупол след тримесечна обсада, която Червеният кръст описва като „ад“.

Пристанището в Мариупол, където в капана на обсадата се оказа и българският кораб "Царевна". Снимка:  Снимка: Getty Images

Президентът Зеленски произнася специално обръщение на откриването на годишната среща на Световния икономически форум в Давос. Той призовава държавите да помогнат за създаването на фонд за възстановяване на страната му: „Призоваваме всички да се присъединят към тази платформа“, каза той.

Снимка: Shutterstock / Финландия и Швеция кандидатстват за присъединяване към НАТО

Юни 2022 г.

Руски ракети удрят претъпкан търговски център в град Кременчук, убивайки най-малко 16 души.

Световната банка одобрява 1,49 млрд. долара допълнително финансиране за подпомагане на изплащането на заплатите на работниците в публичния сектор. Това увеличава общата обещана подкрепа на банката, осигурена от банката и страни донори, до над 4 млрд. долара.

Русия казва, че решението на Европейския съюз постепенно да спре вноса на руски  вероятно ще дестабилизира световните енергийни пазари, наричайки го „саморазрушителна“ стъпка. Лидерите на ЕС се договарят да намалят 90% от вноса на петрол от Русия до края на годината.

Снимка: Shutterstock 

Юли 2022 г.

Руските сили превземат град Лисичанск, завършвайки превземането на провинция Луганск в Източна Украйна.

Руският енергиен гигант „Газпром“ обяви, че ще намали наполовина доставките на газ за Европа през газопровода „Северен поток  1“. Преди войната Европа внасяше повече от 40% от своя газ от Русия.

Москва и Киев се споразумяват за повторно отваряне на черноморските пристанища на Украйна, които бяха блокирани от руския флот. Има надежди, че пробивът в преговорите ще облекчи световната хранителна криза.

Снимка: Getty images / Кораб, пренасящ пшеница от Украйна

Август 2022 г.

Украинските сили започват южна контраофанзива около Херсон, единствената сухопътна врата към Крим. На прицел са руски линии за доставки, складове за боеприпаси и военновъздушна база в Крим.

Снимка: Getty Images

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш казва, че рискът от ядрена конфронтация се завърнал след десетилетно отсъствие. Той обвинява Русия за обстрел в района на АЕЦ „Запорожие“, наричайки действията „самоубийствени“.

Снимка: Getty images / Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Септември 2022 г.

Европейските цени на газа скачат с цели 30%, след като Русия заявява, че един от основните й газопроводи за доставка на газ за Европа ще остане затворен за неопределено време. Първоначално „Газпром“ казва, че газопроводът „Северен поток 1“ е затворен за временна поддръжка.

Украйна започва контранастъпление в района на Харков на североизток. Ключов железопътен възел, снабдяващ руската фронтова линия, е превзет отново.

Украински войници. Снимка: Getty Images

Владимир Путин нарежда частичната мобилизация на стотици хиляди резервисти. Неговият указ предизвиква изселване на мъже на военна възраст, които се опитват да преминат границата към съседни страни.

Руснаци на път за границата с Грузия след обявяването на указа на Путин за частична мобилизация. Снимка: Getty Images

Путин казва, че четири региона в Източна Украйна ще станат част от Русия след местни „референдуми“.

„Всяко решение да се продължи с анексирането на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области на Украйна няма да има правна стойност и заслужава да бъде осъдено“, каза пред репортери генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

Снимка: Getty images / „Северен поток 1"

Октомври 2022 г.

Експлозия уврежда сериозно единствения мост, свързващ Русия с Кримския полуостров, който Москва анексира през 2014 г. Дни по-късно Русия отмъщава с първите ракетни удари срещу Киев от месеци насам.

През следващите дни украинската енергийна инфраструктура е обект вълни от ракетни удари. Министърът на енергетиката на страната казва, че поне половината от топлоенергийния капацитет на Украйна е засегнат.

Допълнителни четири милиона деца изпадат в бедност заради войната, се почоава доклад на УНИЦЕФ. Според агенцията на ООН 2,8 млн. от тях са руснаци.

Снимка: Shutterstock / Мостът на Керченския залив

Ноември 2022 г

Русия нарежда на силите си да изоставят Херсон - единствената регионална столица, която Москва е превзела до този момент. Херсонска област е една от четирите, за които Путин казва, че ще бъдат част от Русия „завинаги“.

ЕС разглежда начини за увеличаване на помощта за енергийния сектор на Украйна след „жестоки и нечовешки“ атаки, които причиниха широко разпространени прекъсвания на тока.

„Бомбардирането на инфраструктурата на Украйна)от Русия очевидно е тактика за увеличаване на човешкото страдание“, каза еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.

Външното захранване на Запорожката атомна електроцентрала е възстановено два дни след като тя е изключена от електрическата мрежа след руски обстрел, който поврежда високоволтови линии. Международната агенция за атомна енергия казва, че около централата трябва да бъде поставена защитна зона, „преди да е станало твърде късно“.

Снимка: Президентът Зеленски на посещение в  освободения Херсон

Декември 2022 г.

Президентът Зеленски говори пред Конгреса на САЩ по време на първото си посещение в чужбина след избухването на войната. Той казва, че помощта за Украйна е инвестиция в демокрацията.

На Коледа Владимир Путин заяви, че Русия е готова да преговаря с Украйна. Киев обаче отговаря, че Москва няма сериозно намерение да преговаря.

Европейската централна банка казва, че очаква инфлацията да остане над целта от 2% през следващите три години. Няколко фактора, включително войната в Украйна, доведоха до скок на инфлацията до 10,6% през октомври в региона на 19-те страни, които използват еврото.

Снимка: Getty images / Президентът Зеленски говори пред американския Конгрес

Януари 2023 г.

Подсилени от новобранци, руските сили постигат първите си победи на бойното поле от месеци насам, превземайки соленодобивния град Соледар в източната област Донецк. Те също така насочват вниманието си към стратегически важният град Бахмут.

Oрганизацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) казва, че нейният индекс на цените на храните е достигнал рекордно високо ниво през 2022 г., което е с 14,3% по-високо от това през 2021 г. Световната банка също предупреждава, че глобалната икономика може да изпадне в рецесия през 2023 г.

„Светът преодоля апартейда, пандемията, финансовата криза... Сега светът се бори с Путин. Светът отново ще победи“, каза президентът Зеленски пред световните лидери по време на обръщение на живо от годишната среща на Световния икономически форум в Давос.

Снимка: Getty images

Февруари 2023 г.

Президентът Зеленски казва, че руските офанзиви на изток и юг са част от стратегия за спечелване на територия, преди Киев да получи танкове и други тежки въоръжения от своите съюзници. НАТО започва да обсъжда искането на Киев за доставки на изтребители и ракети с голям обсег.

Западните страни обмислят налагането на нов набор от санкции срещу Русия, които да бъдат обвързани с първата годишнина от войната. Американски служители казват, че обмислят санкциониране на повече банки с връзки с Москва и засилване на прилагането на съществуващите мерки.

Експерти изчисляват, че загубените европейски продажби могат да намалят наполовина приходите от износ на руския енергиен гигант „Газпром“ през 2023 г.

Снимка: Getty images / Изтребител F-16

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ