Зеленски е готов да заведе Тръмп на фронтовата линия в Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да заведе кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп, дългогодишен скептик по отношение на подкрепата на Вашингтон за Киев, до фронтови линии в Украйна, предаде Си Ен Би Си.
Говорейки на Мюнхенската конференция по сигурността, Зеленски каза днес, че вече е поканил фаворита за номинацията на Републиканската партия за предстоящите президентски избори в САЩ, за да види от първа ръка въздействието на пълномащабното инвазия на Русия в Украйна. Той обаче подчерта, че решението дали бившият държавен глава на САЩ ще посети страни зависи от Тръмп.
„Поканих го [Тръмп] публично, но това зависи от неговите желания“, каза той в отговор на въпрос от публиката, дали Зеленски ще поиска Тръмп да дойде в Киев.
„Ако Тръмп дойде, аз съм готов да отида с него на фронтовата линия“, добави той.
От предизборния лагер на Тръмп не са отговорили веднага на искане на Си Ен Би Си за коментар.
Тръмп беше силно критичен към продължаващата финансова и военна помощ на САЩ за Украйна, считайки я за „неамерикански“ проблем.
Той също така миналия уикенд, че би „насърчил“ Путин да прави каквото иска с членките на НАТО, които не отделят достатъчно средства за отбрана. От НАТО призовават държавите да отделят поне 2% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана.
Въпреки това, Тръмп наскоро изглежда промени реториката, като на предизборен митинг в сряда каза, че ще направи повече в подкрепа на Украйна от действащия президент Джо Байдън – яростен защитник на финансирането за Киев.
Коментарите дойдоха само часове след като Путин каза, че би предпочел преизбиране на Байдън през ноември, наричайки го „по-предвидим“ лидер.
Засилена подкрепа за Украйна
В петък Зеленски пътува до Германия, където се срещна с германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон, с които подписа нови двустранни споразумения за сигурност .
Той също така ще да проведе разговори на конференцията с вицепрезидента на САЩ Камала Харис, чешкия президент Петър Павел, датския премиер Мете Фредериксен и нидерландския министър-председател Марк Рюте, наред с други.
По-рано този месец Европейският съюз прие законопроект за допълнително финансиране от 50 милиарда евро за Украйна, преодолявайки продължителна опозиция от страна на унгарския премиер Виктор Орбан.
В САЩ пакет от помощ от 95 милиарда долара, който включва значителна допълнителна подкрепа за Украйна, се сблъсква със сериозна опозиция в Камарата на представителите, след като беше одобрен във вторник от водения от демократите Сенат.
Американският сенатор-демократ Крис Куунс каза пред Си Ен Би Си в петък, че е „оптимист“, че законопроектът ще бъде одобрен, твърдейки, че подкрепата за Украйна е най-добрата защита на САЩ срещу директен сблъсък с Русия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.