Земеделските министри на ЕС заседават на фона на фермерски протести в Брюксел

Земеделските министри на ЕС заседават на фона на фермерски протести в Брюксел

Брюксел тази сутрин отново осъмва под обсадата на тракторите на недоволни земеделци в навечерието на днешното заседание на европейските министри. Местни медии съобщават, че преди зазоряване трактори са проникнали дори в историческия център на белгийската столица и са достигнали до площад "Гран плас", предава БТА. 

Земеделците имат разрешение да протестират пред основните сгради на институциите на ЕС по-късно днес. Движението в района е силно затруднено, като засега се съобщава за "стотици" трактори в града. При протеста на земеделците през януари в града пристигнаха около 1300 машини.

Фермерите настояват за забрана или силно ограничаване на земеделския внос от Украйна, както и ЕС да излезе от споразуменията за свободна търговия. Европейската комисия предложи като компромис за украинския внос предпазна клауза, която да бъде задействана, ако  чувствителните стоки надвишат определени количества и това доведе до изкривяване на ситуацията в Общия пазар. Фермерите обаче смятат, че няма достатъчно гаранции за защита на техните интереси, предава БНР. 

Протестът на фермерите съвпада със заседанието на министрите на земеделието. Очаква се белгийското председателство и Европейската комисия да представят  информация за евентуалния отговор на кризисната ситуация в селскостопанския сектор. В заседанието ще участва и българският министър Кирил Вътев.

Позицията на България е, че Еврокомисията трябва да направи цялостна оценка на Зелената сделка и въздействието ѝ върху селското стопанство в ЕС. Заедно с това е нужно да се проследи кумулативния ефект от мерките в споразуменията за свободна търговия, както и да се предвиди клауза за реципрочност, която да гарантира еднакви производствени стандарти за качество и безопасност на храните от двете страни.

С цел облекчаване на административната тежест позицията на страната е, че трябва да има облекчаване на някои от изискванията на екостандартите.

От изключителна важност в краткосрочен план е да се опрости и процедурата за промяната на стратегическия план, смятат българските власти. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ