Брайвик пропусна крайнодесния си поздрав
По молба на адвокатите от защитата му норвежкият екстремист Андерш Брайвик днес застана в съдебната зала без да изпълни крайнодесния си поздрав. Досега, обичайно, той започваше всеки от изтеклите три дни по делото му с жест на допиране до гърдите и изпъване на десния си юмрук пред себе си. Този акт той описваше като поздрав след премахването на белезниците му.
Прокурорите в Осло днес го разпитват основно във връзка с организирания от него бомбен атентат в норвежката столица, при който загинаха 8 души. Експлозията се случи в деня, когато Брайвик разстреля десетки младежи на лагер в о. Ютъоя в страната му и така жертвите му станаха 77.
Пред съда той е заявил, че е планирал кървавата акция от 2006 г. насам, информира BBC. Освен това е казал, че се е присъединил към масоните в Норвегия веднага след като е станал на необходимата възраст, защото те са „християнска организация, която защитава членовете си”. В продължение на една година е спрял да работи, следвайки идеята на пасаж в Библията, който призовава на седмата година човек да спре да го прави. Този период обикновено трае от 2 месеца до година. Концепцията за почивката идва от разказа за Сътворението в Библията, където Бог почивал (буквално спрял труда си), след като създал Вселената.
Брайвик е обяснил, че е прекарал годината, играейки на World of Warcraft непрекъснато, по повече от 16 часа на ден.
Освен това обяснил, че казал на майка си, че ще разпредели времето си така, че да направи каквото иска. По думите му не можел да й каже, че взема едногодишна почивка, защото щял да саботира себе си за 5 години напред. Пред съда той е заявил още, че е направил компания на Бахамите за пране на пари, с която събирал средства, за да финансира националистически дейности.
Норвежкият съд има за цел да определи дали Брайвик е вменяем. Ако е такъв, ще бъде осъден на 21 години затвор с възможност съдът да удължава тази присъда. Ако не, ще бъде настанен в психиатрична институция. Самият Брайвик заяви, че счита продължителната присъда затвор за „жалко наказание”. Според него трябва да бъде оправдан или осъден на смърт. Норвегия не практикува смъртното наказание.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.