Българската и гръцката полиция търсят бащата на малката Мария

Българската и гръцката полиция търсят бащата на малката Мария

Българската и гръцката полиция търсят бащата на малката Мария

Съвместна акция на българската и гръцката полиция се провежда в Сандански, съобщи bTV. Служителите на реда издирват бащата на малката Мария, открита в цигански катун в Гърция.

Детето бе открито миналата седмица по време на полицейска операция във връзка с трафик на наркотици. ДНК тестове потвърдиха, че 40-годишната жена и 39-годишният мъж, с които то е живеело, не са биологичните му родители. Ромската двойка беше арестувана по обвинение в отвличане и измама с документи.

Преди ден гръцки бизнесмен с българско гражданство, който е свидетел по случая с русокосата Мария, заяви, че е виждал биологичните й родители в болница в Сандански през 2010 г.

Ден след новината за откритата Мария, над 8 хил. души са позвънили на фондация „Усмивката на детето”, която пое грижите за 4-годишното русо момиченце с надежда, че изчезналите им деца може да бъдат открити живи и здрави.

Органите на реда в Гърция са скептични за автентичността на голяма част от обажданията до фондацията, отправени от кандидати за родители, защото никога не е имало сигнал, че подобно дете е изчезнало.  Част от позвъняванията са били от САЩ, Швеция, Франция, Канада, Полша. Една от основните версии, по които работи полицията, е, че детето е с биологични родители от България. На два пъти това са признали и ромите, отгледали Мария. Освен това България се смята за една от страните, които "държат" бизнеса с покупко-продажбите на бебета в Гърция.

Междувременно, неочаквана и много по-различна гледна точка по случая бе представена от  журналиста на телевизионния канал BBC Worldwide Джейк Бауърс. Той коментира в ефир медийното отразяване на казуса и реакциите към него. Видеозапис от ТВ ефира е публикуван и разпространяван чрез Facebook групата Gypsy Union.

„Въпреки че случаят с откриването на русо момиче със сини очи в ромската общност бе отразен като шокиращ и ужасяващ, в нея всъщност може да има и такива хора. Аз съм рус, със сини очи и съм от ромската общност”, казва журналистът. Той подчертава, че шокът от това, че детето е било отглеждано в много лоши условия е изкривен, защото в Европа в същия момент живеят милиони хора далеч под прага на крайната бедност, в гета и мизерни условия, но това не намира отражение в медиите. По негово мнение личи, че разпространяваните материали по отразяване на случая са правени от недостатъчно добре запознати с ромската действителност журналисти, като същевременно трябва да се признае, че тази действителност е много изолирана среда, което подхранва предразсъдъците. 

„В продължение на векове в много европейски държави ромски семейства са вземали за отглеждане децата на хора, които живеят в бедност или дори искат да скрият законните си деца. Случвало се е във Великобритания и в много други европейски държави. В ромската общност децата са обичани много, затова ромските семейства остават големи. Самата идея, че ромите крадат и отвличат деца е много стар мит. Моето голямо опасение е, че като разбират още за случая, хората се сдобиват с още един стереотип, с който ромите ще трябва да се борят”, казва журналистът. Той посочва още, че е обезпокоен от изказването на френския вътрешен министър, който заяви, че ромската култура е несъвместима с френския начин на живот, при условие, че стотици хиляди роми са живели във Франция столетия наред. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ