И Етна се събужда

И Етна се събужда

Най-високият активен вулкан в Европа, Етна  се е активизирал през последните часове, съобщават учени от Националния институт по геофизика и вулканология в Катания, цитирани от „Интерфакс”.

В последните няколко часа са регистрирани четири взрива  на вулкана, намиращ се на остров Сицилия. Те са били съпроводени от сеизмична активност, но учените отбелязват, че това е нормално поведение за вулкана и за момента няма данни за сериозни изригвания.

Компанията, управляваща летището в Катания, съобщи, че усилващата се активност на Етна засега не се е отразила на авиотрафика в Сицилия.

Етна е най-високият активен вулкан в Европа - 3323 м. Изграден е от базалти и по склоновете си има над 200 кратера и потоци от лава. Първото исторически известно изригване на вулкана е през 475 г. пр. Хр. На 11 март 1669 г. започва най-мощното изригване на вулкана, което трае четири месеца. Тогава загиват 20 хиляди души, 50 града са унищожени, а провинция Катания е напълно заличена.

В цялата си история Етна е изригвал около 135 пъти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Имущество, придобито от престъпна дейност, вече ще се конфискува и от роднини, съпрузи и партньори на виновните
Земетресение с магнитуд 8,7 разлюля руския полуостров Камчатка
ФБР откри „липсващата минута“ от видезаписа в нощта на смъртта на Джефри Епстийн
Цените на лекарствата в евро ще бъдат публикувани още през август
Времето: Топло с валежи в южната и източната част на страната
Половината от учениците в професионалните гимназии са с квалификация, която не се търси на пазара на труда
Преговори между САЩ и Китай приключиха без удължаване на търговското примирие, Тръмп ще вземе окончателното решение
Борба с ниската раждаемост: Китай въведе годишно плащане по 500 долара „майчински капитал“ на дете