Обама обяви край на рецесията в САЩ

Обама обяви край на рецесията в САЩ

В годишната си реч „За състоянието на съюза” пред Конгреса американският президент Барак Обама обяви край на икономическата рецесия, обеща разцвет през 21 в. и световно лидерство на страната.

„Изминаха петнайсет години от началото на новия век. Петнайсет години, които започнаха с терор, който достигна бреговете ни; които продължиха с ново поколение, което води две дълги и скъпоструващи войни; в които станахме свидетели на жестока рецесия, разпространила се в нашата страна и по света", заяви в началото на речта си Обама.

„Тази вечер, след година на голям напредък за Америка, нашата икономика расте и създава работни места с най-бързото темпо от 1999 година. Нивото ни на безработица сега е по-ниско отпреди финансовата криза", заяви Обама.

„Сянката на кризата премина и Състоянието на съюза е солидно. В този момент - с растяща икономика, свиващи се дефицити, оживление в промишлеността и бум в производството на енергия се надигнахме от рецесията по-свободни да напишем собственото си бъдеще от всяка друга държава не Земята. Сега зависи от нас да изберем кои искаме да бъдем през следващите 15 години и през идните десетилетия", допълни американският президент.

Относно външната политика Обама заяви, че САЩ застават твърдо зад принципа, че по-големите държави не може да тиранизират по-малките, противопоставяйки се на руската агресия, подкрепяйки украинската демокрация и вдъхвайки увереност на съюзниците си в НАТО. „Миналата година, докато работехме здраво по налагането на санкции, заедно с нашите съюзници, някои изказаха предположението, че агресията на г-н Путин е ловка демонстрация на стратегия и сила. Е, днес Америка е тази, която е силна и единна със своите съюзници, докато Русия е изолирана, а икономиката й е на пух и прах", каза Обама и допълни, че това е показателно за начина, по който Америка предвожда - не с гръм и трясък, а с непоклатима решителност.

Западните сили обвиниха многократно Русия, че активно се намесва в украинската криза с анексирането на Крим, с изпращането на подкрепления и оръжейни доставки за бунтовниците в Източна Украйна - нещо, което Москва категорично отрича, припомни Франс прес.

„Подложена на западни санкции и спадане на цените на петрола, руската валута се обезцени с 41% спрямо долара през 2014 г. и с около 16 на сто от началото на тази година”, посочи Обама.

Обама призова за преговори с Иран за ядрената програма, и с Куба, като поискала свалянето на икономическото ембарго срещу острова.  Изрази солидарност с жертвите на тероризма, декларира, че е противник на антисемитизма и стереотипите към мюсюлманите. Спомена новата война срещу групировката "Ислямска държава" в Ирак и Сирия. 

Президентът на САЩ призова Конгреса да му даде по-големи правомощия за договаряне на споразуменията за свободна търговия с Европейския съюз и Азиатско-тихоокеанския регион. Обама ги защити като "справедливи". Той поиска от конгресмените да приемат ускорена процедура, наречена "бърза писта"(fast track) която ще позволи на администрацията му да преговаря за подробностите в търговските споразумения, преди да ги представи пред Конгреса, за да ги одобри общо, без да обсъжда съдържанието им.

Според Белия дом този механизъм ще даде тласък на двете основни споразумения за свободна търговия, по които САЩ преговарят паралелно с Европейския съюз (TTIP) и единайсет държави от региона на Азия и Тихия океан (TPP).

"В момента Китай иска да пише правилата в най-бързо развиващата се област в света (Азиатско-тихоокеанската зона, бел на АФП). Това ще постави нашите работници и компаниите в неизгодно положение. Защо да ги оставяме да правят това? Ние трябва да напишем тези правила", аргументира се президентът на САЩ в обръщението си към нацията.

Споразумението за свободна търговия с Европейския съюз, по което се работи от юли 2013 г., също е предмет на дебат в Европа, където предизвиква страхове от обща дерегулация.

Той призна, че позицията на Конгреса няма да му позволи да закрие затвора за чужденци, заподозрени в тероризъм, във военната база в Гуантанамо, както бе обещал през 2008 г.

Най-силни ръкопляскания Обама получи при думите за икономическия растеж, а най-слаби – в частта за външната политика. 

Мандатът на Барак Обама изтича през 2017 г.

По материали на Франс прес, Ройтерс, БТА,  БГНЕС

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ