Що е то да си етичен турист?

Що е то да си етичен турист?

Ако избереш Литва пред Тайланд, когато се чудиш къде да прекараш ваканцията си и да похарчиш парите си за туризъм, ще бъдеш етичен турист. 

Защо?

Би Би Си разказва.

От 2006 г. калифорнийската неправителствена организация Ethical Traveler се занимава с това да популяризира т.нар. движение на етичния туризъм. То призовава хората да бъдат разумни и да не влагат парите си в посещението на места, които нямат актуален напредък в някои от най-важните демократични аспекти на държавността като опазването на човешките права, равенството между половете, екологията. Макар да са атрактивни дестинации, някои от страните по света имат чудовищни нарушения в тази насока. Затова трябва да бъдат избягвани и интересът към тях да намалява прогресивно с увеличаването на тези нарушения. Ако имат прогрес пък, държавите трябва да бъдат посещавани, учи движението.

Как обаче да се отсеят държавите с прогрес от тези в застой? От Ethical Traveler предлагат годишна класация на "най-етичните" страни в това отношение. Топ 10 за 2014 г. включва  Бахамските острови, Барбадос, Кабо Верде, Чили, Доминика, Латвия, Литва, Мавриций, Палау и Уругвай. Тези места по света, според организацията, трябва да бъдат възнаградени за усилията им да се развиват в правилна посока.

Списъкът е съставен на базата на стандартни критерии като защитената природна красота и автентичните културни преживявания. Общият брой на разгледаните фактори от авторите е 35, разделени на 4 категории: околна среда, социално здраве, човешки права и, за първи път, състояние и здраве на животните. С други думи журито, съставило класацията, е счело за важни фактори като качеството на водата за пиене, защитата на правата на жените и други подобни показатели, свързани с живота на населението във всяка от тези страни. 

Бахамските острови се класират заради усилията им през 2013 г. да намалят трафика на хора, който там е сериозен проблем, и да разширят природните си паркове и защитените си територии, които вече станаха 1.3 милиона акра, докато през 2012 г. бяха 882 000 акра.

Чили попада в списъка, защото е намалила неравенството между половете и е дала начало на няколко големи еко инициативи, включително програма, с която прехвърля работниците по изсичането на гори в сектора на туризма.

Доминика е приела план да намали до минимално количеството вредни емисии на територията си до 2020 г. 

"Чувстваме, че можем да направим нещо различно в тези страни, защото те видимо искат да постъпват правилно. Ако изпращаме повече туристи към тях, заради добрите им политики, те ще се откроят и ще бъдат забелязани”, коментира Джеф Грийнуелд – създател и изпълнителен директор на Ethical Traveler. "Човек иска да похарчи парите си там, където са убежденията му.  Всеки обожава мисълта за пътуване до Тайланд, Камбоджа или Мианмар, но тези места нямат добро реноме по отношение на защитата на човешките права. Защо да не използваме парите си за туризъм, за да покажем подкрепа и солидарност към държавите, които се борят да имат добро управление и да привлекат посетители? Защо не ги възнаградим? Това може да създаде база за икономически инициативи в страните, които постъпват правилно”, допълва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ