Бизнес БРОЙ /// Мениджър 10/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Без съществени сътресения на пазара на недвижими имоти
Само 7% от сградите у нас отговарят на европейските изисквания за енергийна ефективност, коментираха експерти в рамките на Годишната конференция за строителство и инвестиции на сп. „Мениджър“
Без съществени сътресения на пазара на недвижими имоти
Само 7% от сградите у нас отговарят на европейските изисквания за енергийна ефективност, коментираха експерти в рамките на Годишната конференция за строителство и инвестиции на сп. „Мениджър“
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика, представи „Икономически прогнози за 2024 г. и влиянието им върху бизнес средата“. Той отбеляза, че в редица сектори се отчита забавяне на инфлацията. По неговите думи това ще доведе до реално увеличение на възнагражденията, което ще бъде съпроводено с ръст в инвестиционната активност.
В панела „Жилищен пазар – пренареждане“ участие взеха (от ляво надясно): Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI (модератор), Явор Пердухов, мениджър на Forton Homes, Георги Шопов, председател на УС на Националнaта асоциация на строителните предприемачи, Ралица Ценова, директор „Продажби“ в Home2U, и Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. От дискусията стана ясно, че интересът към закупуване на имот в големите градове остава висок. Подписаните предварителни договори обаче намаляват с над 50%, а с 20% се понижава покупателната способност за придобиване на недвижим имот, измервана чрез съотношението между средната заплата към цената на квадратен метър. Относно лихвите по ипотечните кредити участниците в дискусията коментираха, че не се наблюдава и не се очаква сериозно покачване, като заявиха, че българските банки са устойчиви и добре капитализирани. Прогнозите им за пазара са за продължаващо развитие без съществени сътресения.
В дискусията в рамките на панел „Енергийната ефективност на първо място“ участие взеха (от ляво надясно): Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI (модератор), Добромир Василев, директор на дирекция „Жилищна политика“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, инж. Йордан Николов, изпълнителен директор на БАИС, председател на Renovate Bulgaria, инж. Тодор Андонов, член на Изпълнителното бюро и Управителния съвет на Камарата на строителите в България. От разговора стана ясно, че България е изостанала по отношение на енергийната ефективност спрямо Европа, като едва 7% от сградите у нас отговарят на изискванията. Причина за това донякъде е 100-процентовата енергийна помощ, която изкривява пазара и очакванията на гражданите. Решенията според експертите са свързани с по-широко използване на банково финансиране и избягване от сегашната кампанийност.
Инвестициите във ВиК сектора, начинът на управление на активите и държавната политика в тази област бяха основна тема в панела „Ефектът на водата“ на годишната конференция за строителство и инвестиции. В него участие взеха инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на „Райкомерс Конструкшън“, Галина Симеонова, главен директор на Главна дирекция ОПОС в Министерството на околната среда и водите, инж. Лозко Лозев, председател на УС и изпълнителен директор на „Български ВиК Холдинг“ ЕАД, Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България, Васил Тренев, изпълнителен директор на „Софийска вода“. Гост-лекторите засегнаха и изцяло новия проект на Закон за ВиК, който от 2020 г. няколко пъти е подлаган на обществено обсъждане.
В панела „Умни градове – кога ще ги стигнем?“ участие взеха проф. д-р Любен Боянов, заместник-декан по качеството и международното сътрудничество и преподавател в катедра „Информационни комуникации и технологии“ в УНСС (вляво), проф. Силвия Илиева, директор на Института GATE към СУ „Св. Климент Охридски“, Елена Еленкова, председател на УС на Българската ИТС асоциация, и Димитър Стоянов, head of Solutions Engineering в Shelly Group. Експертите изтъкнаха, че „умните решения“ се простират далеч отвъд енергийната ефективност – те могат да са в помощ при грижите за възрастни хора и деца, като гарантират сигурността им, изпращайки данни до лекари и роднини в случай на нужда. В рамките на дискусията беше обсъдена и темата за дигиталния двойник – концепция, при която градът и всички процеси в него имат електронен вариант. Така чрез съвкупност от данни и изкуствен интелект може да се работи за т.нар. 15-минутен град. В него всичко е близо до гражданите, като им гарантира удобство и намалява вредните емисии. Положителните изводи от панела са, че вече са налице всички технологии, които да направят живота на хората по-лесен, по-приятен и уреден.
|
Ключови думи
имотен пазар
цени
жилищен пазар
строителен сектор
ВиК сектор
умни градове
умни решения
ESG
зелени решения