Бизнес БРОЙ /// Мениджър 06/23

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Да следваш парите

Инвестициите в луксозни стоки растат и стават все по-достъпни

Автор:

Преслав Райков

Снимки:

Getty Images

Да следваш парите

Инвестициите в луксозни стоки растат и стават все по-достъпни

Да следваш парите
quotes

Докато за пореден път стоите след работа в офиса и задълбочено гледате котировките на световните финансови пазари, осъзнавате, че конвенционалните финансови инструменти не се представят особено добре през последните месеци. Истина е, че глобалната икономика преживя изключителна волатилност през последните три години и един от най-жестоките „мечи“ пазари в историята. Страховете от настъпващата икономическа рецесия и продължаващите високи нива на инфлация пораждат кошмари сред голяма част от инвеститорите. Този микс от рискови фактори понякога заслепява за възможностите, които съществуват днес. Всички през последните месеци си задават въпроса – има ли друг избор? Оказва се, че в модерния финансов свят съществуват редица алтернативи на добре познатите ни финансови инструменти, които освен доходоносни, могат да бъдат и много интересни.

През изминалия четвърт век конвенционалната финансова теория предполагаше, че типичните „алтернативи“ на едно инвеститорско портфолио трябва да се свеждат основно до злато, ценни метали, недвижими имоти, суровини и някои валути „убежища“ като швейцарския франк и японската йена. Логика, която днес е поставена пред изпитание с много по-широк спектър от възможности за алтернативи, някои от които все още са считани за странни хобита или достъпни само за избрани. Ще погледнем в света на не толкова популярните инвестиции, които могат да запазят и трансферират стойността напред във времето и дори да генерират сериозна доходност много над конвенционалните и познати ни финансови инструменти.

През последните 5 години пазарът на алтернативни инвестиции отбеляза сериозен ръст в обеми, генерирана доходност и засилен капиталов и инвеститорски интерес. Един от основните сегменти беше секторът на луксозните и колекционерските стоки – колекционерски часовници, конструктори Lego, уиски и винени фондове, предмети на изкуството, колекционерски автомобили и скъпоценности. Данните показват, че всичко това може успешно да защити спестяванията ни във времена на непредвидена волатилност, да ни донесе доходност и не на последно място да ни отведе в света на интригуващи хобита и непознати факти.

Разбира се, преди да се впуснем в този свят, трябва добре да знаем, че повечето от тези активи не са толкова високо ликвидни, както конвенционалните финансови инструменти като акции и облигации, но въпреки това при правилното им включване в инвестиционната ни стратегия могат да предоставят добри нива на предвидимост при потенциални продажби.

Мислете като тях! Действайте като тях! Бъдете като тях!

Не е тайна, че свръхбогатите имат достъп до алтернативни инвестиции, които често са по-труднодостъпни за обикновения инвеститор. Някои от тях са именно в сегмента на луксозните стоки. Това не трябва да ни учудва, но може би ще ни изненада какъв дял заема този клас активи в инвестиционните им портфейли. Според редица проучвания сред инвеститорите със свръхвисока нетна стойност (от поне 30 млн. долара) алтернативните инвестиции заемат почти 50% от активите им в сравнение със само 5% от портфолиото на средностатистическия инвеститор. Този процент, разбира се, включва и алтернативни инвестиции като участието в частни фондове за капитал и кредит, хедж фондове и такива, инвестиращи в недвижимо имущество, но трендът на търсене на доходност от алтернативни инструменти е ясно уловим и видим.

Процентът на регулярното използване на алтернативни инвестиции е много по-висок при по-богатите. Спрямо редица доклади по темата (EY, KKR, CAIA) алтернативните инструменти се наблюдават в портфолиата на почти 81% от всички свръхбогати инвеститори, докато в световен мащаб използването на алтернативни инструменти е приблизително 32%. Ако повярваме на твърдението, че богатите стават по-богати по време на криза, то високата концентрация на алтернативни инвестиции в техните портфолиа предопредели и нарастването на пазара на тези инструменти. Той бележи изключителен ръст, като успя да се удвои през последните 15 години, и се очаква да достигне до 17,2 трлн. долара през 2025 г.
Разбира се, трябва ясно да определим и рисковете при тези активи. Много от тях са по-ниско ликвидни и отнемат много по-дълго време за покупка и продажба дори в малки количества. Също така тези пазари са много по-ниско регулирани, като няма ясни органи, които могат да се намесят при появата на евентуални недобросъвестни търговци. Такъв пример са фалшивото изкуство и репродукциите, които са дългогодишен проблем на сектора, а продажбите невинаги се отчитат правилно, което изкривява пазара. Също така за много от предметите може да липсват исторически данни за определени елементи, което също създава предпоставки за измами. Друг аспект, който трябва добре да преценим, е фактът, че някои луксозни стоки може да изискват значителни разходи за поддръжка и съхранение, което оказва влияние върху тяхната дългосрочна доходност.

Времето е пари

Луксозните колекционерски часовници отдавна са се доказали като добра алтернатива на спестяванията, а много от тях носят и голяма доходност на своите собственици. Въпреки силно нарушените вериги на доставки на тези часовници през кризисните месеци на пандемията много от луксозните производители успяват да задържат вниманието на инвеститори и колекционери. Както и при много други колекционерски алтернативни активи като автомобили и изкуство, луксозните часовници формират стойността си основно на база разпознаваемост на марката, ексклузивност и желаност, както и свързаността им с наследствени аспекти в някои сфери на бизнеса и живота. Брандове като Rolex, Patek Philippe и Audemars Piguet са широко известни с това, че предлагат солидни инвестиции с някои от своите серии часовници. Много от редките модели на тези три марки, някои от тях считани и дори за исторически часовници, могат значително да увеличат продажната си цена и да донесат добра доходност на вложителите. През последните две години, когато пазарът на алтернативни стоки беше в силен възходящ тренд, се наблюдаваха рекордни стойности на сделки с редица марки колекционерски часовници като George Daniels, Roger Smith, Christian Klings и Philippe Dufour. Въпреки това най-доходоносни и търсени от инвеститорите си останаха сериите на Rolex – Daytona, Explorer, Submariner, моделите на Patek Philippe и почти всички от сериите на Audemars Piguet, като гладът за тези три марки продължава да бъде ненаситен във всички краища на света. При инвестиционните часовници се наблюдава значително покачване в доходността за по-дълъг период от време, като за период от 5 години доходността варира от 20 до 25% в зависимост от типа часовник и марката производител. Трябва да споменем, че тази доходност е постигната при едни от най-редките и качествени часовници на пазара.

Интересно е, че през най-тежката от пандемичините години – 2021 г., големите аукционни къщи като Christie's, Sotheby's и Phillips регистрираха продажби от над 420 млн. паунда. Това е увеличение с 54% спрямо година по-рано и ясно очерта алтернативите в кризисни времена. В момента се наблюдава продължаващ тренд на изместване на основните пазари на тези стоки, както и на типа на инвеститорите, които участват. Продажбите на часовници в Хонконг продължават да изпреварват тези в Женева и Ню Йорк, а азиатският пазар – да бъде основен движещ елемент.

Лимитирано уиски и изобразително изкуство

Творбите в изобразителното изкуство също предоставят страхотни възможности за доходност дори и в по-краткосрочен план. Спрямо последните доклади на много от търговските и аукционните къщи по света някои от картините успяват да генерират почти 25% доходност само в рамките на 12 месеца. Изминалите 3 години бяха рекордни за основните играчи при търговията с изкуство. През 2022 г. Sotheby’s отчете рекордни продажби от 7,3 млрд. долара, докато Christie’s регистрира петгодишен връх при продажбите от 8,4 млрд. долара. Според данни от All Art Index средните продажби в сектора са се увеличили с над 15% спрямо 2020 г., като голяма част от новата „реколта“ е съставена от шепа произведения и артикули с високи цени.
Технологичната революция също отвори интересни възможности в сегмента на изкуството. Създаването, продажбата и последващата търговия на т.нар. незаменими токени (NFT), свързани с цифрови произведения на изкуството, насърчи изцяло нова вълна от купувачи през порталите на големите аукционни къщи през последните две години. Тук също е много интересен трендът на промяна на профила на купувачите – все по-голямо търсене от Азия и все повече млади инвеститори.

Пазарът на колекционерско и лимитирано уиски също предоставя страхотна възможност за запазване на стойността на вложенията ни.
Според London Cask Company, една от водещите компании, които позволяват на инвеститорите да вземат активно участие на пазара на рядко уиски (традиционно изписването на „уиски“ е запазено за Scotch*), секторът става все по-популярна алтернативна инвестиция. Тя е двойно привлекателна поради възможността за потенциално стабилен растеж без данъци, съчетан с относително нисък риск за участие. При него се наблюдава много интересен тренд, който поради липсата на корелация с фондовия пазар прави инвестициите в уиски привлекателно допълнение към създаването на балансиран инвестиционен портфейл и париране на инфлационните процеси. Отново според доклада на Knight Frank – Wealth Report, цените на колекционерското уиски са се увеличили с 373% през последното десетилетие. Индустрията на шотландското уиски в момента се оценява на приблизително 5,2 млрд. паунда годишно, а популярността на уискито нараства неимоверно по целия свят. Пазарът нормално регистрира растеж от 4,4–5% на годишна база и беше много слабо засегнат от ковид кризата и войната в Украйна. В този сегмент участието на пазара е още по-улеснено поради факта, че през последните 3 години се появиха много фондове, които инвестират в уиски.

Разбира се, алтернативните инвестиции не заместват изцяло традиционните активи, а предоставят една добра възможност за диверсификация. Необходимо е да се намери добър баланс и да се възползваме максимално от създалата се ситуация, познавайки добре възможностите.

Алтернативни индекси 

Както в света на конвенционалните финанси има индекси почти за всичко, така и в света на луксозните алтернативни стоки съществува водещ индекс, който измерва тяхното представяне и пазарно развитие по категории. През 2013 г. компанията за оценка на предмети на изкуството Art Market Research обедини сили с британската консултантска компания Knight Frank LLP, водещ в света консултант за недвижими имоти и управление на богатството, за да изготвят индекса за инвестиции в луксозни стоки Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII). Индексът обединява представянето на 10 основни подкатегории и стана неизменна част от годишния доклад за управление на богатството, изготвян от специалистите на Knight Frank. Индексът стана бенчмарк в света на луксозните инвестиции и се публикува от 2006 г. насам, като се превърна в основен пазарен измерител на този клас активи в световен мащаб. За 2022 г. индексът регистрира изключително здравословните 16% ръст, като победи комфортно инфлацията и надмина по-голямата част от основните инвестиционни решения, включително акциите, а дори и златото и част от суровините.

Поглеждайки по-дългосрочно, стойността на луксозните стоки в 10-те сегмента на индекса се е увеличила със 123% през последните 10 години, а някои елементи се представят почти феноменално. Рядкото колекционерско уиски се отличава, като стойността му, измервана чрез индекса, се е увеличила с 373% за последното десетилетие. Следват колекционерските автомобили и винените колекции съответно с регистрирана десетгодишна доходност от 185% и 165%. На четвърто място са добре известните колекционерски часовници, които записват 147% ръст.

Ако погледнем представянето на различните категории през 2022 г., ясен победител е изкуството с цели 29% скок за годината, следвано от автомобилите с 25% и часовниците с 18%, докато уискито генерира едва 3% годишна доходност.